Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Model maszyny sortującej....

szakamason 17 Kwi 2008 12:56 8934 13
  • Model maszyny sortującej....
    Przedstawiam model maszyny sortującej, którą wykonaliśmy wspólnie z kolegą na zaliczenie projektu z przedmiotu "Programowanie sterowników mikroprocesorowych". Model jest wykonany, jak widać z klocków LEGO. Jest to model dydaktyczny, który w założeniu ma służyć do nauki programowania sterowników przemysłowych. Modelem steruje sterownik MODICON 110 CPU 612 03. Program został napisany w języku drabinkowym, na całość programu składa się kilka timer'ów, dwa liczniki impulsów, blok funkcyjny odejmowania dla czujnika koloru i kilka rejestrów służących jako komórki pamięci. Maszyna sortuje klocki po kolorach. Z racji prymitywnego rozwiązania czujnika koloru, maszyna rozróżnia kolor czerwony, żółty, biały, klasyfikując je do jednego zbioru, a kolory ciemniejsze, które nie odbijają światła czerwonego do drugiego zbioru.
    W zasadzie czujnik składa się z tranzystora, kilku rezystorów, fotorezystora i czerwonej diody oświetlającej nadjeżdżające klocki. wyjścia czujnika są podłączone do wejścia analogowego sterownika MODICON. Rozpoznawanie jest zrealizowane na bloku odejmowania(porównywania). Porównywana jest wartość z wejścia analogowego z pewną wartością wpisaną do rejestru. Czujnik z racji swojej prostoty wykonania oraz zastosowanego sensora w postaci fotorezystora jest niestety dosyć wolny w działaniu. Bezwładność czujnika powoduje, że czasami przy nadjeżdżających w kolejności klockach czarny-czerwony-niebieski-czerwony, wyzwalanie ramienia w celu odrzucenia drugiego czerwonego klocka następuje czasami minimalnie przedwcześnie. Ale modernizację czujnika zostawiamy dla następnego roku studentów naszego wydziału:) Do kontroli przesunięcia klocków z podajnika został zastosowany czujnik światła którym steruje promień lasera przechodzący (lub blokujący) przez otwory w klockach LEGO TECHNIC. Czujnik steruje przekaźnikiem, który podaje na wejście logiczne MODICON'a stan wysoki lub niski o poziomie odpowiednim dla logiki sterownika. Resztą zajmują się już liczniki impulsów, sterujące silnikiem do przodu lub do tyłu.

Model maszyny sortującej....Model maszyny sortującej....Model maszyny sortującej....
    Model maszyny sortującej....Model maszyny sortującej....Model maszyny sortującej....

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    szakamason
    Poziom 13  
    Specjalizuje się w: komputeryzacja i robotyzacja procesów
    szakamason napisał 120 postów o ocenie 0, pomógł 3 razy. Mieszka w mieście Boronów. Jest z nami od 2003 roku.
  • Relpol przekaźniki
    kasaidolar
    Poziom 19  
    Fajnie wam to wyszlo :) Troche szkoda ze jest to z klockow... Troche aluminium 'kilka' srub i nie trzeba sie martiwc ze cos sie urwie :)
    Mozna by zrobic tez ze klocki jada tasma i na dlugosci tasmy jest wieksza ilosc popychaczy i klocki wpadaja do roznych pojemnikow
    seak1
    Poziom 13  
    Mam pytanie: z czego została zrobiona ta "taśma"? Ostatnio szukałem czegoś podobnego, lecz nic oprócz dętki rowerowej nie byłem w stanie wymyśleć. Prosze o odpowiedź.
    dj.loud-beat
    Poziom 11  
    seak1 napisał:
    Mam pytanie: z czego została zrobiona ta "taśma"? Ostatnio szukałem czegoś podobnego, lecz nic oprócz dętki rowerowej nie byłem w stanie wymyśleć. Prosze o odpowiedź.

Idz do szewca on na pewno ma rożne gumy, gumki, gumeczki. pozdrawiam

Dodano po 6 [minuty]:

Naprawdę świetna robota. fajny pomysł z tymi klockami. ale zgadzam sie z kasaidolar z aluminium mogło być lepiej. Mam pytanko czy zaliczyliście. pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
    szakamason
    Poziom 13  
    :) Zaliczyliśmy. A po materiał na taśmę udałem się do mojego dziadka, który jest szewcem:) taśma jest zrobiona z skaju.(chyba tak to się pisze).
    dj.loud-beat
    Poziom 11  
    Z tym szewcem tak strzeliłem bo sam mam dziadka szewca. A tak wogóle ile cię wyniosło zrobienie tej maszyny???
    szakamason
    Poziom 13  
    Nie potrafię dokładnie powiedzieć ile nas to wyniosło, ponieważ części kupowaliśmy na allegro etapami, najdroższe były silniki, duży 50zł, dwa małe po 25zł. Klocki też do tanich nie należą. Ogólnie myślę że koszt nie przekroczyły 500zł.
    HeloMelo
    Użytkownik obserwowany
    No fajnie wyszlo :D Tylko jak sie da tam wiecej klockow (o co w fabrkach wlasnie chodzi bo czas=pieniadz) to ten popychacz do klocko czerwonych by przesywal tez te inne co byly by za czerwonym... Ogolnie tak jak juz pisalem fany pomysl ;) Nie zrozumialem celu tego silnika krokowego tam. Czy moglbys dokladniej napisac za co on odpowiedzialny jest ?
    satanistik
    Poziom 27  
    Za 50zł można kupić silnik do skutera
    a za 500zł można zbudować automat sortujący z prawdziwego zdarzenia.
    Może 50 zł za całość to bym jeszcze się zgodził ale 500 ?
    Wystarczyło rozebrać 1 drukarkę i cd rom. Co do czujnika koloru dał bym diodę rgb i fototranzystor albo białą diodę i 3 fotorezystory z filtrami ( jakaś barwna folia ).
    szakamason
    Poziom 13  
    To nie jest silnik krokowy, jest to zwykły silnik prądu stałego sterowany krótkimi impulsami, ponieważ przy ciągłym prądzie silniczek kręcił się zbyt szybko i czujnik od lasera nie nadążyłby z włączaniem przekaźnika.
    Co do czujnika koloru, tak jak pisałem, jest to najprostsze rozwiązanie z możliwych, prymitywne, zawsze można zmienić. Nam już brakło w końcowej fazie chęci do przeróbek.
    Co do rozbierania drukarki, oczywiście że wyszło by to taniej i także by działało. Ale z klockami mieliśmy tak jakby "powrót do przeszłości" i sprawiło to nam dużo frajdy. A poza tym, chcieliśmy zrobić coś z LEGO made in Poland, na całym świecie (uczelniach) ludzie budują modele dydaktyczne maszyn z LEGO, a polska jak zwykle na szarym końcu. Poczekajcie jak mój kolega zrobi za rok na dyplomówkę LEGO Mindstorm sprzężone z LabView :)
    januszop1
    Poziom 1  
    Uwierzcie że 500 zł to nie za dużo na taki projekt. Model zostawimy na uczelni i w dokumentacji uwzględnimy wiele różne koncepcje modyfikacji więc młodsi koledzy będą mogli się wykazać i udoskonalić . Polska „Wystarczyło rozebrać 1 drukarkę i cd Rom” ale nie chodziło oto żeby zrobić to jak najtaniej ale żeby można było pokazać to światu i zostało to zrobione tak jak np. w USA czy innych krajach
    DeathClaw18
    Poziom 12  
    Hehe świetne :) W sumie, 500zł podzielić na ilość osób biorących udział w projekcie no to przepadło tylko jakieś kilka upojnych nocy w akademiku :) A tak apropo to klocki lego nie są tanie a na dodatek żeby to jakoś wyglądało to musieliście mieć te specjalne klocki wiec w sumie, ja bym nie żałował, przynajmniej możecie się pochwalić. Wiadomo, że by się dało taniej.
    Fath
    Poziom 17  
    Gratuje, świetne wykonanie, efekt wizualny bardzo ciekawy. Ps możesz wrzucić program do sterownika. Pozdrawiam
    schlesner
    Poziom 9  
    Fajnie żeście to sobie wymyślili