Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar na MC 1206 jaki zasilacz dla niego.

17 Kwi 2008 19:24 9301 14
  • Poziom 10  
    Panowie mam zegar na MC1206 zrobiony lata temu zgodnie z tym schematem, ale w okrojonej wersji bez zasilacza i tu moja prośba czy możecie podzielić się swoją wiedzą odnośnie zrobienia jakiegoś zasilacza do tego układu. Chodzi żeby był jak najprostszy a zarazem stabilny i żeby po zaniku napięcia podtrzymywało pamięć z baterii. Coś podobnego jak na tym schemacie tylko na nowszych elementach coś na LM….
    I TS 8/17
  • Poziom 19  
    U mnie ten zegar pracuje już ponad 20 lat.W opisie podany jest zakres napięć od 6V....9V.Ja mam ustawione na 7.5V.Jaki zasilacz?Prosty na LM723 wzmocniony tranzystorem mocy.Zasilacz jednocześnie ładuje mi 6 sztuk akumulatorków prądem ok.20mA podtrzymujących pamięć zegara po zaniku napięcia sieci.Jednocześnie odłączane jest zasilanie wyświetlaczy.Schematu nie mam bo robiłem to z pamięci.Jak chcesz jakieś szczegóły to daj znać...postaram się coś przypomnieć.
  • Poziom 10  
    Wiech26 napisał:
    U mnie ten zegar pracuje już ponad 20 lat.W opisie podany jest zakres napięć od 6V....9V.Ja mam ustawione na 7.5V.Jaki zasilacz?Prosty na LM723 wzmocniony tranzystorem mocy.Zasilacz jednocześnie ładuje mi 6 sztuk akumulatorków prądem ok.20mA podtrzymujących pamięć zegara po zaniku napięcia sieci.Jednocześnie odłączane jest zasilanie wyświetlaczy.Schematu nie mam bo robiłem to z pamięci.Jak chcesz jakieś szczegóły to daj znać...postaram się coś przypomnieć.

Jak możesz jakiś schemacik bardzo bym był wdzięczny
    może coś takiego tylko czy razem zasilić układ i wyświetlacze no i jak podłączyć to zasilanie rezerwowe
    lub http://sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT727.pdf
  • Poziom 37  
    Dorzucę garstkę praktycznych porad. Ten "historyczny" układ CMOS jest niesłychanie wrażliwy na wszelkie zakłócenia. Napięcie zasilania powinno wynosić 7,5 V, w praktyce zachodziła konieczność jego dobierania do konkretnego egzemplarza. Buforowanie wcale nie poprawiało skuteczności stabilizacji. Aczkolwiek przydaje się. Jeśli to możliwe, odsuń transformator od
    płytki zegara. I na wyprowadzenia MC1206 obowiązkowo kondensator tantalowy 2,2 µF. Miłej zabawy...
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Można użyć tych zasilaczy z LM317 do zasilania zegara....ale bez paru przeróbek i spełnionych warunków nie będą mogły ładować akumulatorków.Napięcie do ładowania musi być brane z przed stabilizatora i wynosić ok 10...12V.Trzeba by dorobić układ wyłączający wyświetlacze przy braku zasilania z sieci.Przy małych akumulatorkach i dłuższym braku zasilania z sieci szybko się rozładują.Narysowałem schemat mojego zasilacza....chodzi już ponad 15 lat bez problemów.
    Pominąłem tu trafo i prostownik oraz kondensatory.Na wejściu zasilania MC1206 dałem kondensator tantalowy i ceramika 100nF.Jak interesują cię szczególy tego zasilacza to pytaj.
  • Poziom 10  
    Wiech26 napisał:
    Można użyć tych zasilaczy z LM317 do zasilania zegara....ale bez paru przeróbek i spełnionych warunków nie będą mogły ładować akumulatorków.Napięcie do ładowania musi być brane z przed stabilizatora i wynosić ok 10...12V.Trzeba by dorobić układ wyłączający wyświetlacze przy braku zasilania z sieci.Przy małych akumulatorkach i dłuższym braku zasilania z sieci szybko się rozładują.Narysowałem schemat mojego zasilacza....chodzi już ponad 15 lat bez problemów.
    Pominąłem tu trafo i prostownik oraz kondensatory.Na wejściu zasilania MC1206 dałem kondensator tantalowy i ceramika 100nF.Jak interesują cię szczególy tego zasilacza to pytaj.

Proszę o resztę podzespołów bo jestem zainteresowany całością

Dodano po 53 [minuty]:

Może wystarczy taka przeróbka?? dodam ze do podtrzymania mam zamiar zastosować baterię 9V wiec ładowanie nie jest konieczne
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Zrób tak jak narysowałeś...baterie 9V włącz do obwodu zasilania poprzez dwie diody w szeregu.Da ci to spadek napięcia ok 1,2V z 9V i zasilanie zegara ok 7,8V.Przekaźnik jakiś miniaturowy z normalnie otwartym stykiem.Koniecznie zbocznikowany diodą.Na szynach zasilania koło MC1206 daj tantal 2,2uF i jakiś ceramik 100nF.I jeszcze pytanie...czym sterowane są segmenty wyświetlaczy?Tranzystorami czy UCY 74549?
  • Poziom 10  
    Wiech26 napisał:
    Zrób tak jak narysowałeś...baterie 9V włącz do obwodu zasilania poprzez dwie diody w szeregu.Da ci to spadek napięcia ok 1,2V z 9V i zasilanie zegara ok 7,8V.Przekaźnik jakiś miniaturowy z normalnie otwartym stykiem.Koniecznie zbocznikowany diodą.Na szynach zasilania koło MC1206 daj tantal 2,2uF i jakiś ceramik 100nF.I jeszcze pytanie...czym sterowane są segmenty wyświetlaczy?Tranzystorami czy UCY 74549?

UCY 74549
    ta dioda zbocznikowana jest potrzebna??
    tantal 2,2uF i jakiś ceramik 100nF te kondensatory równolegle na szynach zasilających?? to znaczy pod nuszki 1+ i 38-
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Dioda jest potrzebna do wygaszania impulsów podczas wyłączania przekaźnika.Obydwa kondensatory jak najbliżej 1 i 38 Mc1206 wpięte równolegle do (+) i (-).Styk przekaźnika może również przerywać (-) podawany na pin 1 układów UCY74549.
  • Poziom 10  
    Wiech26 napisał:
    Dioda jest potrzebna do wygaszania impulsów podczas wyłączania przekaźnika.Obydwa kondensatory jak najbliżej 1 i 38 Mc1206 wpięte równolegle do (+) i (-).Styk przekaźnika może również przerywać (-) podawany na pin 1 układów UCY74549.

Jest coś nie tak bo przy zaniku zasilania wyświetlacz oczywiście gaśnie ale po chwili jest sygnał z głośniczka informujący o braku zasilania i pamieć sie kasuje. Gdzie masz podpięte zasilanie rezerwowe??
  • Poziom 19  
    Odseparuj zasilacz od baterii diodą.
    Zaznaczyłem na czerwono.
  • Poziom 10  
    Wiech26 napisał:
    Odseparuj zasilacz od baterii diodą.
    Zaznaczyłem na czerwono.

Mam tak zrobione i zdaje mi się ze bateria sie szybko wyczerpuje.
    co trzeba by przerobić w tym układzie żeby zamiast baterii dać akumulator 9v który by był ładowany??
  • Poziom 42  
    Sam MC1206 pobiera ok 8mA - po prostu zmierz czy prąd jest w takich granicach.

Schemat z akumulatorem jest parę postów wyżej