Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

EPSON LX-100 - silniki z odzysku

17 Kwi 2008 21:11 2521 18
  • Poziom 13  
    Witam
    Ostatnio rozebrałem starą drukarkę EPSON LX-100, były tam dwa silniczki, jeden służył do przesuwania papieru itp, jeden do przesuwania układu drukującego i tuszu. Mam kilka pytań odnośnie tych silniczków, na jakie są one napięcie, i i do jakich zacisków podać te napięcie, na tej stronie są to dwa pierwsze zdjęcia czyli IMG_0321 i IMG_0320. Oto ta strona:
    Link

Moderowany przez McRancor:

Link schowałem :arrow: korzystaj ze znaczników URL przy długich linkach :idea:

Proszę o szybkie rady :|
    Pozdrawiam tomekkemot
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 38  
    To są silniczki krokowe,bez odpowiedniego sterownika nieprzydatne,poczytaj o silnikach krokowych.
  • Poziom 13  
    to nie ma żadnej możliwości aby podpiąć je do normalnego bezpośredniego zasilania???
    A jaki można zrobić sterownik do takiego silniczka???
    a na jakie napięcie te są co w linku???
  • Poziom 13  
    ok dzięki... a mam jeszcze jedno pytanie czy mając ten sterownik będę mógł zrobic sobie pojazd na gąsienicach, tzn. chciałbym to zrobić na kablu, 4 guziczki, 2 guziczki jeden silnik ( przód, tył) i 2 guziczki drugi silnik ( przód, tył) da rade z tym sterownikiem co jest tutaj:
    http://www.ottop.republika.pl/sterownik2803.shtml
    ???
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 39  
    to typowy sterownik CNC , potrzebujesz dwa sygnały Dir ( kierunek ) możesz wymusić zmianą stanu L /H , natomiast dla Step ( krok ) musisz zbudować generator najprościej na 555 dobierając częstotliwość do własnych potrzeb i możliwości silnika krokowego
  • Poziom 13  
    a jeszcze jedno takie pytanko czy serwomechanizm potrzebuje sterownik gdybym wywalił z niego tą wewnętrzną elektronikę???

z kąt można załatwić dwa takie same silniczki DC ( ta sama prędkość ,parametry itp. ) aby były w miarę mocne ( chciałbym je wykorzystać do pojazdy który poruszał by się po piasku, śniegu, trawie itp.)

proszę o pomoc :)
  • Poziom 17  
    Kup i przerób serwa modelarskie (wywal całą elektronikę i zostaw tylko silnik z przekładniami)
  • Poziom 25  
    Trzeba jeszcze "zdjąć" blokadę mechaniczną, najczęściej jest to blokada na kole zębatym.
  • Poziom 39  
    Cytat:
    pojazdy który poruszał by się po piasku, śniegu, trawie

do takiego napędu serwa bardzo szybko "zajedziesz" , pozostaje napęd z wkrętarek lub silnik z przekładnią ( motoreduktor ) bez problemu znajdziesz na Allegro
  • Poziom 13  
    a wiecie może na jakie napięcie jest ten silniczek (FOTO) z drukarki Epson LX-100, chciałbym go zastosować do pojazdu niewielkiego.
    Mam jeszcze kilka pytań odnośnie sterownika silnika krokowego:
    :arrow: Czy sterownik podpięty do silnika będzie robił tak żeby silnik cały czas sie kręcił czy tylko żeby wykonał np. jeden obrót ?

:arrow: Czy w sterowniku jest jakiś potencjometr do regulacji szybkości silnika ?

... i jeszcze jedno jak należy podłączyć układ aby sterować silnikiem w następujący sposób:
    1. Klikam guziczek i silniczek sie kręci, od klikam silnik przestaje się kręcić.
    2. Klikam drugi guziczek i silniczek się kręci w drugą stronę, od klikam i przestaje się kręcić.

Chodzi mi tu oto czy te guziczki mają być przed sterownikiem czy pomiędzy sterownikiem, a silnikiem.

Proszę o rady :|

i jeszcze foto silniczka:
  • Poziom 39  
    podano Ci wcześniej temat od którego należy zacząć https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic594106.html silniki w drukarkach są na napięcie 12-30V praktycznie nie opłaca się budować napędu robota na silnikach krokowych ( prąd silnika , napięcie zasilania , sterownik ) jeżeli dobrze widzę to silnik ma 6 wyprowadzenia czyli unipolarny dla wysterowania go potrzebujesz stopień mocy w postaci 4 tranzystorów do tego układ logiki na specjalistycznym układzie np L297 , bramkach logicznych lub na mikrokontrolerze
    Cytat:
    Klikam guziczek i silniczek sie kręci, od klikam silnik przestaje się kręcić.
    Klikam drugi guziczek i silniczek się kręci w drugą stronę, od klikam i przestaje się kręcić.

tu masz taki projekt http://www.hobby-elec.org/e_step.htm najlepiej jednak samodzielnie napisać program sterujący na uC sam dostosujesz program do swoich potrzeb , oczywiście istnieje rozwiązanie zaproponowane wcześniej typowy sterownik Step / Dir dla silnika unipolarnego plus regulowany generator , poszukaj zbudowałem taki układ do testowania jest na forum automatyka
  • Poziom 13  
    a czy w serwo mechaniźmie jest normalny silniczek DC czy tez jakiś krokowy, można go podpiąć bezpośrednio do zasilacza na np. 2V czy musi być układ sterujący ( mowa o serwie już bez blokady )
  • Poziom 39  
    Cytat:
    czy w serwo mechaniźmie jest normalny silniczek DC

tak , ale nie na 2V zresztą co to za napięcie zasilania , sterowanie oczywiście bez elektroniki i blokady tak samo jak zwykły DC
  • Poziom 13  
    a czy można zrobić tak że gdy podam napięcie do serwa z blokadą to pokręci się i zatrzyma i następnie zmienię polaryzację, czy serwo pokręci się w drugą stronę?

Jaki jest najprostszy i najtańszy sterownik serwa?

Jakie zadanie ma sterownik do serwa?

proszę o rady
  • Poziom 22  
    Jeżeli podasz na serwo informację o wychyleniu o kąt większy niż pozwala na to blokada, to serwo niekoniecznie się zatrzyma. Mimo blokady będzie parło do przodu, może dojść nawet do złamania blokady i "ukręcenia" potencjometru". Taka usterka najczęśniej prowadzi do uniemożliwienia klasycznego sterowania położeniem, ale można używać jako silnik wykonujący pełne obroty (zwykle po usunięciu elektroniki sterującej).

Zadaniem sterownika serwa jest generowanie impulsów o długości trwania ok. 0,5 - 2,5 ms z częstotliowścią 50 Hz. Serwo ustawia się proporcjonalnie do długości trwania takiego impulsu, gdzie impuls ~1,5ms odpowiada pozycji środkowej.
  • Poziom 13  
    no dobra, powiedzmy że mam serwo, wywalam z niego elektronikę i blokadę i służy mi normalnie jako silnik DC , z odpowiednim momentem (siła)

mając serwo z blokadą i elektroniką i sterownik, po podłączeniu go do zasilania, będzie obracał się w lewo później dojdzie do końca ( blokada zatrzyma) i sam będzie wracał w prawo i znowu dojdzie do końca i w lewo? Czy tak to jest?
  • Poziom 22  
    tomekkemot napisał:
    mając serwo z blokadą i elektroniką i sterownik, po podłączeniu go do zasilania, będzie obracał się w lewo później dojdzie do końca ( blokada zatrzyma) i sam będzie wracał w prawo i znowu dojdzie do końca i w lewo? Czy tak to jest?

Jeżeli dobrze rozumiem, to chcesz wiedzieć, czy serwo jakoś reaguje na blokadę.
    Nie reaguje. Jak dojdzie do blokady, to będzie starało się ją sforsować. Z resztą już Ci odpowiedziałem w poprzednim poście.
  • Poziom 13  
    no właśnie bo jestem początkujący i nie znam sie na tym.