Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

president jackson pomiar częstotliwości

17 Kwi 2008 21:39 2327 13
  • Poziom 19  
    mam jacksona podłączyłem pod niego miernik częstotliwości i jest ok ale czy jest możliwe żeby w podłączeniu do innego miejsca odczytywać sygnał przychodzący z innego radia
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 28  
    Nie. Przy odpowiednim mierniku (w możliwością wprowadzania częstotliwości pośredniej) możesz mierzyć jedynie częstotliwość nadawania i odbioru swojego radia.
  • Poziom 19  
    to mam odbiór i nadawanie mierzy dobrze AM FM USB LSB ale czy istnieje taka możliwość
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 28  
    Jakie pytanie taka odpowiedź. Interesuje Cię pomiar częstotliwości nadawania radia, które jest blisko (tzn. leży obok twojego) czy pomiar częstotliwości korespondenta który rozmawia z Tobą i jest przykładowo 10km od Ciebie ? Bo jeśli to drugie, to jest to niemożliwe.
  • Poziom 40  
    SQ9MEM napisał:
    Bo jeśli to drugie, to jest to niemożliwe.

No niezupełnie - mając pewność że ten Jackson jest dobrze dostrojony to można obmierzyć kogoś z dokładnością ok 100Hz.
  • Poziom 28  
    To nie jest żaden pomiar, tylko metoda "na oko" (tzn. w tym przypadku na słuch przy stosowaniu SSB). Jakaś metoda zastępcza to jest, ale nie można tego pomiarem nazwać.
  • Poziom 19  
    chodzi mi właśnie o odległość 10 km a pytam dlatego że kolega który kiedyś pracował w serwisie telewizyjnym stwierdził że jest to możliwe być może jakimś innym miernikiem lub w przedziale telewizj
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    andrzej0769 napisał:
    chodzi mi właśnie o odległość 10 km a pytam dlatego że kolega który kiedyś pracował w serwisie telewizyjnym stwierdził że jest to możliwe być może jakimś innym miernikiem lub w przedziale telewizj

Kolega SQ9MEM napisał wyraźnie . NIE

To jest bardzo dobra podpowiedź.

Cytat:

Ten kolega to chyba z kosmosu jest. Bez obrazy serwisantom TV.

Pozdrawiam. SP5ANJ
    PS. Króktofalowcy Wszystkich Krajów Łączcie Się. To trochę brzmi jak hasła z PRL-u , ale działa. :D
  • Poziom 19  
    dla mnie wszystko jasne dziękuję za zainteresowanie Pozdrawiam (73)
    temat zamykam
  • Poziom 40  
    radiosystem napisał:

Kolega SQ9MEM napisał wyraźnie . NIE

To jest bardzo dobra podpowiedź.

To jest bardzo zła odpowiedź.

Da się !

(tak działają mierniki bardzo wysokich częstotliwości - sygnał wejściowy jest wstępnie mieszany i produkt mieszania jest dopiero mierzony w liczniku.)

Warunkiem jednak jest to aby ktoś z drugiej strony "postawił" czystą nośną i sygnał musi być w miarę silny. Wtedy miernik częstotliwości mierzy sygnał heterodyny mierzy również sygnał p.cz. i po dodaniu dwóch wartości wyświetla rzeczywistą częstotliwość na jakiej ktoś nadaje.
    Oczywiście musimy być do nadawcy wstępnie nastrojeni aby jego sygnał "mieścił" się w kanale (w oknie filtra p.cz.)

Oczywiście można to zrobić na ucho tak jak MEM pisze i mamy rzeczywisty pomiar obarczony błędem naszego ucha oraz błędem zestrojenia naszego RXa.

Na podobnej zasadzie działa dostrajanie do stacji w radioodbiornikach z czipsetem Sanyo.
  • Poziom 28  
    I kolega sq6ade jest przekonany, że z odległości 10km (o której wspomniał autor tematu) przy mocy powiedzmy 10W sygnał będzie na tyle silny, aby zaszło opisane wyżej zjawisko ?
  • Poziom 40  
    Wszystko zależy jak silny będzie sygnał odbierany a zależy to od wielu czynników. Jak przegrodzi ich góra to wogóle nic nie odbierze a jak będą się znajdywać na górkach to sygnał będzie z plusdecybelami.

Generalnie chodzi o zasadę.

I nie jest to zjawisko tylko całkiem normalna sprawa.

p.s.
    Jeśli ktoś ma ucho muzyka i bardzo dobrze zestrojony RX to może określić częstotliwość korespondenta z taką dokładnością z jaką potrafi wyszukać fałszywą nutę czyli całkiem nieźle - nawet przy słabym sygnale.
  • Poziom 28  
    Będzie off-topic, ale mam nadzieję że sensowny.
    Czy można napompować oponę samochodową pompką do roweru ? Można. Czy można śrubę odkręcić nożem ? Można. Chodzi o to, żeby nie namawiać ludzi do praktyk i sposobów, które w połączeniu z niewielką wiedzą wprowadzą jeszcze więcej zamieszania. Ja zawsze podchodziłem do wszystkich konstrukcji czy napraw tak, aby wykonać wszystko (oczywiście rozsądnie, bez przesady) jak najlepiej i do tego trzeba dążyć udzielając porad innym osobom. Klasycznym przykładem takiego beztroskiego podejścia są instalacje elektryczne montowane np. w domach przez "elektryków" - przecież dwa czarne druty działają tak samo dobrze jak trzy z różnymi kolorami, to po co sobie dokładać pracy ?
    Mam nadzieję, że nikt nie obrazi się na ten OT i na uwagi w nim zawarte. W końcu po to jest forum, żeby wymieniać doświadczenia i uwagi.
  • Poziom 40  
    SQ9MEM napisał:
    Będzie off-topic, ale mam nadzieję że sensowny.
    Czy można napompować oponę samochodową pompką do roweru ? Można. Czy można śrubę odkręcić nożem ? Można. Chodzi o to, żeby nie namawiać ludzi do praktyk i sposobów, które w połączeniu z niewielką wiedzą wprowadzą jeszcze więcej zamieszania.

Jeśli byłbyś w potrzebie i nie było by innych środków to dymałbyś opone pompką od roweru i odkręcał śrubę nożem.

Pytanie brzmiało czy się da - odpowiedź brzmi TAK.