Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spadek napięcia na diodzie - zadanie.

Katalonczyk 18 Kwi 2008 07:49 2039 5
  • #1 18 Kwi 2008 07:49
    Katalonczyk
    Poziom 9  

Witam, dostałem takie oto zadanie do obliczenia. Korzystając z rysunku muszę obliczyć spadek napięcia na diodzie (UD). Mam tu niby jakieś wielkości ale nawet nie wiem czy są one potrzebne. Czy wie ktoś jak to zrobić? Będę wdzięczny za jakiekolwiek podpowiedzi. Pozdr

Spadek napięcia na diodzie - zadanie.

0 5
  • #2 18 Kwi 2008 11:00
    Quarz
    Poziom 43  

Napisałeś:

Cytat:
    ... 3•10^(-3)•sin(ω•t)[mA]
    , a więc amplituda tego prądu wynosi 3µA ! ! !
    Nie pomyliłeś się :?:
    Poza tym, ode mnie tylko podpowiedź: wzór Shockley’a to jest Tobie tu potrzebne + podstawowa wiedza o przepływie prądu w takim obwodzie...
    Poszukaj sobie tu, na tym Forum, ponieważ było o tym już wielokrotnie, np. zobacz TU.

0
  • #3 18 Kwi 2008 12:00
    Katalonczyk
    Poziom 9  

chodzi o spadek napięcia Ud nie amplitudę, to co na dole to moje różne wielkości, które mogą być potrzebne. Wzór Shockley'a też myślalem że się przyda, tylko nie wiem jak go przerobić żeby wyciągnąć z niego samo Ud.

Dodano po 39 [minuty]:

po zmianie wzoru wyszłoby Ud="fi"T*ln(I/Iu+1)

wszystko bym miał oprócz I, na pewno z tego i(t) można to wziąć ale nie wiem jak

0
  • #4 18 Kwi 2008 12:15
    Quarz
    Poziom 43  

Katalonczyk napisał:
    chodzi o spadek napięcia Ud nie amplitudę,
    Taaa.... powiedział, co wiedział... :cry:
    W obwodzie masz wymuszenie prądowe; I0 + i(t) czyli zmienne w czasie, a więc i napięcie UD na złączu P-N jest funkcją czasu t.

Katalonczyk napisał:
    [ ... ]
    po zmianie wzoru wyszłoby Ud="fi"T*ln(I/Iu+1)

wszystko bym miał oprócz I, na pewno z tego i(t) można to wziąć ale nie wiem jak
    Patrz wyżej...

0
  • #5 18 Kwi 2008 13:22
    Katalonczyk
    Poziom 9  

gdybym wszystko wiedział, to bym się nie pytał... nie jestem elektronikiem i się tym nie interesuje, zadanie muszę zrobić, a nie wiem jak więc pytam

to skąd wziąć I? mógłbyś bardziej po polsku napisać? nie bardzo wiem co to jest wymuszenie prądowe...

0
  • #6 19 Kwi 2008 12:58
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

No przecież prąd I masz podany, to jest składowa stała prądu i(t) czyli te 5mA !

Wymuszenie prądowe jest wtedy jeżeli źródło stabilizuje prąd zasilający układ niezależnie od rezystancji (czy ogólnie: niezależnie od) obciążenia.
    Źródło prądowe (idealne) ma nieskończenie wielką rezystancję wewnętrzną. Źródło rzeczywiste ma rezystancję wewnętrzną skończoną ale bardzo dużą, dużo większą niż rezystancja obwodu zasilanego i dlatego można przyjąć, że ta zewnętrzna rezystancja jest pomijalna przy olbrzymiej wewnętrznej więc praktycznie nic nie zmienia w obwodzie i prąd źródła jest określony tylko przez jego elementy wewnętrzne.

0