Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gramofon Kenwood KD-492F sygnał na wyjściu

18 Kwi 2008 10:37 3063 12
  • Poziom 39  
    Mam problem z gramofonem Kenwood KD-492F. Wydaje się że wszystko działa jak trzeba - wkładam płytę, kładę igłe na niej (słychać muzykę gdy igła porusza się po płycie), ale na wyjściu nie ma nic lub bardzo mało.
    Gdy podłączyłem wyjście do amplitunera (Yamaha RX-V457) - słychać (bardzo słabo) muzykę (przy wzmocnieniu +10dB jest obiektywnie mówiac cicho (tak jak przy -60dB przy innym źródle dźwięku).

Co robie nie tak?

Ewentualnie - można jakoś w prosty sposób sprawdzić przetwornik?

Dodam tylko że gramofon ma być podłączony docelowo przez przedwzmacniacz gramofonowy (o charakterystyce RIAA)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    mrrudzin napisał:
    Mam problem z gramofonem Kenwood KD-492F. Wydaje się że wszystko działa jak trzeba - wkładam płytę, kładę igłe na niej (słychać muzykę gdy igła porusza się po płycie), ale na wyjściu nie ma nic lub bardzo mało.
    Gdy podłączyłem wyjście do amplitunera (Yamaha RX-V457) - słychać (bardzo słabo) muzykę (przy wzmocnieniu +10dB jest obiektywnie mówiac cicho (tak jak przy -60dB przy innym źródle dźwięku).

Co robie nie tak?

Lektura strony 10 instrukcji obsługi tego amplitunera którą znalazłem tam http://www2.yamaha.co.jp/manual/pdf/av/english/re/RX-V457_U-1.pdf doprowadziła mnie do wniosku, że wykorzystujesz któreś z wejść liniowych, ponieważ ten amplituner nie posiada wejścia "Phono".
    A ponieważ w gramofonie jest wkładka dynamiczna charakteryzująca się niskim, ok. 2-5mV, poziomem sygnału, efekt uzyskany jest jak najbardziej prawidłowy. Wejścia liniowe mają czułość na poziomie setek miliwoltów. Por. strona 79 instrukcji obsługi.

mrrudzin napisał:
    Ewentualnie - można jakoś w prosty sposób sprawdzić przetwornik?

Już go sprawdziłeś.

mrrudzin napisał:
    Dodam tylko że gramofon ma być podłączony docelowo przez przedwzmacniacz gramofonowy (o charakterystyce RIAA)

Dlatego Twoje pytanie nie powinno być w ogóle zadane. :D

GM
  • Poziom 39  
    Zgadza się - amplituner ma jedynie wejścia liniowe.
    Jednak dźwięk z płyty nie jest jakoś specjalnie "przymulony" (a skoro jest inna charakterystyka to myślałem że taki być powinien).
    Próbowałem podłączyć gramofon do wzmacniacza przez przedwzmacniacz - bezskutecznie (podejrzewam że za niski poziom sygnału na wejściu).
    mrrudzin napisał:
    Zgadza się - amplituner ma jedynie wejścia liniowe.
    Jednak dźwięk z płyty nie jest jakoś specjalnie "przymulony" (a skoro jest inna charakterystyka to myślałem że taki być powinien).

Płyty winylowe są nagrywane z podbiciem wysokich i stłumieniem niskich częstotliwości. Odtwarzanie ich z wykorzystaniem wkładki dynamicznej i wejścia liniowego bez korekcji częstotliwości sprawi, że dźwięk będzie zbyt cichy i pozbawiony niskich częstotliwości. Dlatego nie jest "przymulony".

mrrudzin napisał:
    Próbowałem podłączyć gramofon do wzmacniacza przez przedwzmacniacz - bezskutecznie (podejrzewam że za niski poziom sygnału na wejściu).

Co to był za przedwzmacniacz? Jakaś firmowa produkcja, czy "kit" do samodzielnego montażu? Jeśli wykorzystałeś sprawny i przystosowany do tego celu przedwzmacniacz i było źle, to znaczy, że należy sprawdzić wkładkę gramofonową, jej podłączenie do ramienia i resztę toru sygnałowego. Wkładkę można sprawdzić praktycznie jedynie przez jej podmianę. Niestety masz w gramofonie wkładkę z montażem typu T4P co skazuje Cię na stosowanie mniej popularnych i droższych wkładek, niż wkładki montowane do headshella na śruby o rozstawie 1/2".

GM
  • Poziom 29  
    Gramofon do wzmacniacza podłącza się pod wejście PHONO. PHONO to wejście gramofonowe o dużej czułości i z korekcją RIAA (opracowaną przez przemysł płytowy).

Post nie wnosi niczego nowego.
    (dj-MatyAS)
    MAJSTER XXL napisał:
    Gramofon do wzmacniacza podłącza się pod wejście PHONO. PHONO to wejście gramofonowe o dużej czułości i z korekcją RIAA (opracowaną przez przemysł płytowy).

O czym napisano już wcześniej.

GM
    No to zakładając sprawność tego przedwzmacniacza, jedyny problem jaki mógł wystąpić to uszkodzenie wkładki lub toru przesyłu sygnału z wkładki do wzmacniacza. Czy po podłączeniu przedwzmacniacza do wejścia liniowego i dotknięciu jego wejścia, słychać w głośnikach silny przydźwięk?

GM
  • Poziom 39  
    Słychać silny przydźwięk.
    Przydźwięk jest "przymulony" więc to że sygnał z wkładki ma uwydatnione wyższe częstotliwości by się potwierdzał.

Po głębszej analizie problemu:
    Przedwzmacniacz wygląda na sprawny.

Gramofon ma dwa wyjścia - czerwone (podejrzewam że prawy kanał) i białe (lewy). Oba na chinchach.
    Wcześniej podłączałem tylko prawy kanał. Po dokładniejszym zbadaniu sprawy - lewy kanał wydaje się sprawny (rezystancja kanału 400ohm), prawy ma gdzieś przerwę.
    Kabel jest ok.
    Czy możliwe że przetwornik ma uszkodzony jeden kanał?
    Czy można go w jakiś sposób zdemontować (może zdechł tylko kabel gdzieś w ramieniu)?
    Nigdy tego nie robiłem, a nie chce uszkodzić.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Hmmm... Moim zdaniem objawy, które podałeś, wskazują niestety na uszkodzenie samej wkładki.

Zanim jednak zaczniemy wymieniać wkładkę, należy zdjąć ją z ramienia i "przedzwonić" tor sygnałowy w gramofonie aby upewnić się, że tu nikt nam nie robi kreciej roboty. :D

Za pomocą omomierza sprawdzić trzeba czy jest zeroomowe przejście pomiędzy stykami w ramieniu, a stykami wtyków cinch.

Patrząc od przodu ramienia:
    - górny prawy styk to środkowy styk wtyku cinch prawego kanału,
    - górny lewy styk to środkowy styk wtyku cinch lewego kanału,
    - dolny prawy styk to masa prawego kanału,
    - dolny lewy styk to masa lewego kanału.
    Dolne styki mogą być ze sobą zwarte.

GM
  • Poziom 39  
    Ten konkretny egzemplarz musiał przeżyć bardzo dużo. W środku widać że kiedyś ramię było złamane, w miejscu gdzie jest wkładka też widać że ktoś włożył troche pracy (nie znalazłem śruby do zdemontowania wkładki).

Problemem była przerwa w torze sygnałowym - tak jak trafnie zauważył kolega Grzegorz Markowski. Wcisnąłem do środka przedwzmacniacz, polutowałem przerwany przewód - i działa rewelacyjnie.

Dziękuje za pomoc.