Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie zdalne góra/dół windy budowlanej (Zremb)

18 Kwi 2008 12:10 3502 4
  • Poziom 18  
    Witam

Chcialem wykonac nalepiej zdalne (radiowe) sterowanie winda. Zamiast schodzić ciąglena dol do windy i przyciskac góra/dół chciałem dodać rónolegle opcje możliwości sterowania radiowego. Zasilanie silnika jest trójfazowe. Jak sprawdzałem to zadaniem tych dwóch przycisków góra/dół jest tylko chyba zamienianie faz aby raz silnik kręcił się w jedną stroną, raz w drugą (podnoszenie i opuszczanie). Jak można coś takiego jak najprościej wykonać wpinając to rozwiązanie równolegle do istniejących przycisków pracujących na napięciu 400V? Ewentualnie jeżeli rozwiązanie radiowe będzie bardzo drogie chciałem wykonać to na przewodzie o długości powiedzmy z 10m ale już na napięciu stałym powiedzmy 24V/12V aby w razie przetarcia kabla sterującego kogoś prąd nie poraził.

Za wszelką odpowiedź serdecznie dziekuję.

Z poważaniem
    Silos
  • Poziom 26  
    W każdym elektroniku kupisz dwukanałowe zdalene sterowanie, pod wyjście dajesz przekaźniki (12V i tak potrzebujesz do zasilenia centralki) i z nich podpinasz sygnał na stycznik - teoretycznie.
    Praktycznie za żadne skarby nie rób sterowania w ten sposób!!! Musisz mieć układ który stopuje wyciąg w momencie zaniku sygnału radiowego - coś jak w zabawkach. Niestety układ z zabawek odpada, bo nie jest kodowany i byle amator samolocików mógłby ci przez przypadek posłać ładunek w dół czy w góre.
    Obawiam się więc, że w przypadku dźwigu wszystkie proste i TANIE rozwiązania odpadają. Pociągnij przewodowo i pomierz żeby ci UDT głowy nie suszyło.
    PS. Czy ktoś z kolegów spotkał się z radiowo kierowanym dźwigiem z atestem UDT???
  • Poziom 27  
    Kolega "cranky" ma rację, w przypadku urządzeń dźwigowych wszelkie przeróbki muszą być robione z głową, przez firmę posiadającą odpowiednie dopuszczenia a sama przeróbka uzgodniona z UDT. Znając życie domyślam się jednak, że Twój wciągnik nie jest zgłoszony (jak pewnie powinien) do UDT a więc w razie jakiegoś wypadku czy kontrolii tak będzie wtopa. Możesz wykonać sterowanie radiowe pod warunkem użycia specjalnego sterownika radiowego przeznaczonego do techniki dźwigowej. Proste sterowanie nie kosztuje majątku - kilkaset zł. Stosując "wynalazki" zaoszczędzisz kilkaset zł. ale ....
    W mojej firmie stosujemy układy radiowe hetronic ale może znajdziesz jakieś tańsze a z odpowiednimi atestami.
  • Poziom 18  
    Witam

Serdecznie dziękuje za uwagi. Rzeczywiście nie pomyślałem o tym, że w przypadku radiowego sterowania jeżeli zdalnie trzymał będę przycisk transportujący np. w górę to przy przerwie w transmisji (zakłócenia) przekaźnik nie odblokuje się i będzie chciała jechać winda dalej. Dobrze że są wbudowane wyłączniki krańcowe. Jeżeli chciałbym coś takiego wykonać dla bezpieczeństwa na kablu to w jaki sposób sterować napięciem 12v czy 24v przekaźnikiem równolegle działającym z obecnym przyciskiem do np. podnoszenia?

Za wszelką odpowiedź serdecznie dziękuje.

Z poważaniem
    Silos
  • Poziom 43  
    Ja bym widział jakąś tanią opcję radia V2 Pocket z odbiornikiem na 230V AC jakieś 2000złotych Lub jakies starsze radia. Trzeba wziąść pod uwagę, ze nie mozna do dźwigu zwykłego sterowania zastosować, bo moze się tak zdarzyć, ze ktoś za pomocą zabawkowego sterowania do samolotu moze nam zmiażdżyć rękę lub nogę. Lub co najmniej zniekształcić odbierane informacje.