Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabytkowa pralka "Wiatka"

PS 663S BIO 23 Cze 2006 21:02 2883 0
  • #1 23 Cze 2006 21:02
    PS 663S BIO
    Poziom 31  

1.W ogóle nie działa 2.Obroty bębna w jedną stronę.

1.
    Objawy
    Pralka wogóle nie działa. Znajduję na wejściu przepalony rdzeń toroidalny. Wyrzucam go, w jego miejsce wstawiam filtr przeciwzakłóceniowy od pralek Polar. Zabieg ten jest zbędny, bez tego pralka również będzie poprawnie działać. Mimo wymienionych wcześniej czynności pralka nadal nie działa. No to jak to zwykle bywa rutyna bierze górę nad rozumem- sprawdzam po kolei: wyłącznik drzwiczkowy, styki programatora 13-13T i 14-14T, wszelkie połączenia i nic.

Przyczyna
    W końcu zaglądam do wtyczki co powinienem uczynić na samym początku. I co następuje- przewód zasilający zamieniony z przewdem uziemiającym! Cud że jeszcze żyję.

Sposób naprawy
    Podłączam prawidłowo przewody we wtyczce- pralnia rusza!

2.
    Objawy
    Programator nie przeskakuje, obroty bębna w jedną stronę.

Przyczyna
    Uszkodzony silnik programatora. Przepalona jego cewka.

Sposób naprawy
    Silnik w programatorze KSMA nie jest dostępny jako część zamienna. W handlu jest dostępna cała tylna ściana programatora z kołami zębatymi i silnikiem zwana przekładnią. Można też wymienić programator na nowy P-123 który napędzany jest łatwo wymienialnym silnikiem dostępnym w handlu jako część zamienna. Ja decyduję się na reanimację silnika programatora KSMA. Wymontowuję programator z pralki, zdejmuję pakiety ze stykami. Zdejmuję pokrywkę silnika programatora połączoną z programatorem na zatrzask. Wymieniam cewkę silnika na sprawną. Stosuję cewkę z programatora produkcji polskiej którą mam gdzieś na warsztacie po rozbiórkach pralek- pasuje idealnie. Smaruję trybiki i składam wszystko. Przy okazji czyszczę styki programatora. Sprawny programator montuję do pralki- działa! Pralka po mojej naprawie działała jeszcze przez dwa lata. Później przerdzewiał zbiornik i właściciel pralki oddał ją na złom.

0 0