Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BLC-2, bateria w Nokii 3510i i innych

er12 13 Sie 2007 22:13 5051 0
 • #1
  er12
  Poziom 1  
  Samoczynne restarty telefonu, bateria się nie ładuje

  Z powodu uszkodzonej karty SIM, aparat Nokia 3510i z baterią BLC-2 zaczął się samoczynnie restartować bądź wyłączać (uszkodzona karta powodowała bardzo duży pobór prądu przez telefon, bądź też sama pobierała duży prąd - tego nie sprawdziłem). Po takim wyłączeniu bateria nie chciała się w ogóle ładować (spadek napięcia na baterii był na tyle duży, że elektronika odcinała obwód. Pomogło chwilowe (5-10 sek.) podładowanie baterii przy użyciu bezpośrednich wyprowadzeń punkt 2(-) i 3(+). Do takiej reanimacji baterii można użyć zwykłej ładowarki od telefonu lub dowolnego zasilacza, którym da się ograniczyć prąd do sensownej wartości (np. 500mA). Aby uzyskać dostęp do wyprowadzenia 2, wystarczy odkleić biały pasek z czerwoną kreską. Po takim chwilowym podładowaniu bateria daje się ponownie ładować w telefonie.
  Problem uszkodzonej karty dał jednak znowu znać o sobie, ponieważ po kolejnym samoczynnym wyłączeniu telefonu bateria nie miała napięcia nawet na w/w zaciskach bezpośrednich.

  BLC-2, bateria w Nokii 3510i i innych

  Po jej rozebraniu (obrazek powyżej) okazało się, że uszkodzony jest bezpiecznik (prądowy lub termiczny?) oznaczony na rysunku numerem 1. Zmostkowanie tego elementu (i oczywiście wymiana karty SIM) rozwiązało problem - bateria działa jak nowa. Aby zachować przynajmniej pozory bezpieczeństwa, drut użyty do zrobienia mostka powinien działać jak bezpiecznik - najprościej użyć drutu z bezpiecznika topikowego 1,25A (z moich pomiarów wynika, że prądy płynące przez baterię nie przekraczają 800mA).

  Pozdrawiam