Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przypadkowe zawieszanie komputera VIA K7VAT

Cthulhu1984 16 Apr 2007 16:03 1052 0
 • #1
  Cthulhu1984
  Level 11  
  Przypadkowe zawieszanie komputera

  Problem dotyczy leciwej ale nadal popularnej płyty VIA K7VAT.
  Jednego dnia zapragnąłem obejrzeć film na DVD. Po kilku minutach komputer się zawiesił, ale inaczej niż normalnie Windows to robi: Karta dźwiękowa powtarzała cały czas co miała w buforze, grafika - stop. Zero reakcji ze strony myszy czy klawiatury.

  Podenerwowany, dałem spokój z filmem, stwierdziłem, że to pewnie, jak zawsze, system. Niestety, grając w gry z obsługą D3D (Direct X'y sprawdziłem w wersjach od 8.0 do 9.0c) problem się ponawiał, komputer zawieszał się w różnych odstępach czasowych (od minuty do nawet piętnastu) (gry to m in. Black Mirror, Quake III, Heroes of Might and Magic III: WOG)  Jeśli chodziło o gry typu Settlers II Gold, Mineswepper, Mordor i inne takie mniejsze mogłem siedzieć i grać nawet wiele godzin (poza saperem).

  Jednak wróciła chęć obejrzenia filmu i problem się zaczął pojawiać.

  Po rozkręceniu obudowy (w akcie ostatecznej desperacji) stwierdziłem napuchnięty kondensator koło procesora.

  Piszę to po to, by każdy komu nagle i bez zapowiedzi komputer będzie się zawieszał w ten sposób niech nie instaluje systemu od nowa, DrX'ów i Bóg jeden wie czego jeszcze (ze sprawdzaniem temeratur itp włącznie), tylko niech zajrzy do obudowy, zaoszczędzicie sobie sporo czasu i nerwów =] Wymiana kondensatora pomaga wrócić dawną sprawność

  Pozdrawiam.