Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.
 • Zestaw typowych uszkodzeń i wskazówek eksploatacyjnych

  Uszkodzenie 1A
  Objawy: jeden kanał nie działa, wskazówka poziomu dźwięku tego kanału wychylona poza zakres.
  Diagnoza: na głośnik podawane napięcie stałe (rzędu kilkunastu woltów), na tranzystorze końcowym jest zwarcie.
  Naprawa: wymiana tranzystora końcowego zepsutego kanału.

  Uszkodzenie 1B
  Objawy: po naprawie powyższej usterki okazało się, że stałe wysokie spowodowało spalenie cewki w głośniku niskotonowym oraz uszkodzenie wskazówki poziomu dźwięku.
  Diagnoza: wskaźnik poziomu dźwięku dla jednego kanału jest nieco uszkodzony (niewyzerowany i trochę mniej czuły).
  Naprawa: Wskaźnik jest trudny do naprawy, postanowiłem go zamienić miejscami z wskaźnikiem poziomu sygnału FM. Jako sygnał poziomu dźwięku pracują 2 identyczne sprawne, a jako wskaźnik FM – nieco uszkodzony (tu uszkodzenie nie rzuca się w oczy).

  Uszkodzenie 2
  Objawy: wzmacniacz rzęzi na jednym z kanałów.
  Diagnoza: podczas silnego poruszania i szukania usterki momentami działa prawidłowo, okazuje się że luźny jest bezpiecznik na szynie ujemnej końcówki mocy.
  Naprawa: poprawienie kształtów gniazd bezpiecznikowych, aby bezpieczniki sztywno tam siedziały.
  Uwaga: Typowe uszkodzenie. Luźny lub spalony DODATKOWY bezpiecznik (który jest w szynie ujemnej) zawsze powoduje, że dźwięk słychać, lecz jest cichy i zniekształcony.

  Uszkodzenie 3
  Objawy: wzmacniacz gra dużo ciszej na jednym z kanałów.
  Diagnoza: wzmacniacz mocy wydaje się być w porządku, przedwzmacniacze też. Usterka okazuje się być banalna – winne są zaśniedziałe styki w przełączniku -20dB.
  Naprawa: wyczyszczenie styków w przełączniku.
  Uwaga: Typowe uszkodzenie. Nieużywane przełączniki w tych amplitunerach (szczególnie te wciskane, nie przekręcane) kiedy nie są używane po przypadkowym dotknięciu przestają przewodzić.

  Wskazówka 1
  Spalone żarówki podświetlające
  Żarówki oryginalne trudno dostać, a udaje się (z trudem) wcisnąć w te gniazda nieco większe i dużo częściej spotykane żarówki powszechnie stosowane dawniej jako podświetlenie (także w samochodach).

  Wskazówka 2
  Wymiana gniazd
  Podczas naprawy lub konserwacji tego typu amplitunera koniecznie radzę wymienić wyjścia głośnikowe na pewniejsze. Głośnikowe DIN-y to przeciwieństwo pewnego połączenia. Jeśli ktoś chce, można także wymienić gniazda wejściowe na np. chinche. Po przestrojeniu warto także zmienić gniazdo antenowe z symetrycznego na niesymetryczne. Jedną z linii odcinamy, drugą lutujemy do pinu sygnałowego we wtyczce niesymetrycznej, a masę nowo zamontowanej wtyczki łączymy z masą amplitunera.
  About Author
  drZoidberg
  Level 15  
  Offline 
  drZoidberg wrote 146 posts with rating 28, helped 3 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2005 year.