Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opis naprawy magnetowidu NEC DX-1000D

Atreyu 05 Lip 2003 20:37 2740 0
    Atreyu
    Poziom 22  
    Przedstawiam opis naprawy magnetowidu VHS NEC DX-1000D. Nie jest to urządzenie nowe, wręcz przeciwnie – urządzenie...

Przedstawiam opis naprawy magnetowidu VHS NEC DX-1000D. Nie jest to urządzenie nowe, wręcz przeciwnie – urządzenie pochodzi z przełomu lat 89/90 ale było wówczas uważane za jeden z najlepszych magnetowidów na rynku. Pomimo tak zaawansowanego wieku urządzenie to charakteryzuje się doskonałą jakością obrazu, a w połączeniu z cyfrowym układem redukcji szumów zwanym „cyfrową korekcją pola NEC” pozwala na osiągnięcie poprawy stosunku S/N obrazu maksymalnie do 9db. Dodatkowo magnetowid ten posiada wyjątkowo prosty i solidny tor prowadzenia taśmy, który charakteryzuje się lepszymi parametrami mechanicznymi od większości współczesnych urządzeń domowych tego typu. Wszystkim poszukującym solidnego i niezawodnego magnetowidu mogę tylko polecić to urządzenie, tym bardziej że w chwili obecnej niesprawne takie urządzenie można kupić za przysłowiowe grosze. Mam nadzieję że przedstawiony poniżej opis komuś się do czegoś przyda.

Objawy: Magnetowid daje się włączyć, wyświetlacz świeci, nie przyjmuje kasety, natychmiast po włączeniu przepala się bezpiecznik F1 (2A/250V) na płytce zasilacza.

Uszkodzenia:

1. Uszkodzony układ scalony IC2 SHARP PQ12R02 na płytce zasilacza, będący prostownikiem, stabilizatorem i switchem napięcia 12V. Ponieważ ten układ scalony nie jest już nigdzie osiągalny zmuszony zostałem do „naprawienia” tego chipa. Napięcie zmienne z transformatora podawane jest na końcówki 2 i 3 tego układu do wewnętrznego układu graetz’a który właśnie uległ uszkodzeniu. Ponieważ z całego mostka padła tylko jedna dioda zdecydowałem się na podłączenie zewnętrznego mostka. Po odseparowaniu wyprowadzeń 2 i 3 tego US podłączyłem zewnętrzny mostek do wyprowadzenia 3 transformatora i wyjścia bezpiecznika F1, „+” mostka podłączyłem do wyprowadzenia 4 US, a „-” do wypr. 1 US. Zewnętrzny mostek prostowniczy zamocowałem wkrętem na radiatorze zasilacza.
    2. Uszkodzony tranzystor TR1 2SB949 na płytce zasilacza. Tranzystor ten to konwencjonalny darlington średniej mocy.

Po wykonaniu tych czynności magnetowid uruchomił się, ale obraz był bardzo zaszumiony szumem typowo antenowym (!) Po podłączeniu kabla antenowego okazało się że urządzenie na raz wyświetla na ekranie obraz z taśmy a w tle sygnał z tunera (oczywiście bardzo zniekształcony). Kolejnym więc wymienionym elementem był:

3. Uszkodzny układ scalony AN3215K na płycie bloku sygnałowego odpowiedzialny za przełączanie torów REC/PB i wzmacnianie sygnałów wizji.

Po wymianie tego chipa opisany powyżej problem zniknął, ale dalsze test wykazały problemy magnetowidu z zapamiętywaniem ustawionego programu telewizyjnego. Odpowiedzialny za taką sytuację okazał się:

4. Uszkodzony układ scalony M58655P na płytce tunera TV, będący nieulotną pamięcią RAM. Wprawdzie układ ten znajduje się na płycie tunera, jest on jednak bezpośrednio podłączony do procesora uPD75216ACW-021znajdującego się na płycie frontpanelu, poprzez jakiś rodzaj szeregowej magistrali danych (I2C?).

Na zakończenie wyszedł jeszcze jeden mankament dręczący to urządzenie – sygnał antenowy przechodzący poprzez splitter był bardzo osłabiony i praktycznie uniemożliwiał łączenie anteny poprzez magnetowid. Po wykonaniu pomiarów napięć na splitterze stało się jasne że sam splitter uległ awarii. Ponieważ nie miałem nigdzie w moich częściach takiego splittera zmuszony zostałem do jego naprawy. Kolejnymi wymienionymi elementami były:

5. Uszkodzone dwa tranzystory 2SC2570 odpowiedzialne za wzmacnianie sygnałów antenowych. Tranzystory te nie mają konkretnych odpowiedników (NPN 40mA do 5GHz) więc wymieniłem je na takie same jak w oryginale.

Opisane powyżej uszkodzenia nie były jedynymi w tym urządzeniu. Konieczna okazała się także wymiana wszystkich pasków napędowych oraz bieżni idlera. Zastąpiłem też żarówkę podświetlającą lusterko kasety przez białą diodę LED fi5mm. Diodę zeszlifowałem aby uzyskać rozproszone światło. W szereg z diodą dołączyłem rezystor 570ohm 1/4W ograniczając prąd diody do 20mA. Całkowity koszt naprawy magnetowidu wyniósł:

1. Mostek graetz’a 3A – demontaż własny
    2. Tranzystor 2SB949 – demontaż własny
    3. US AN3215K (Matsuschita Electric Co. Japan) – 10 zł (demontaż)
    4. US M58655P (Mitsubischi) – 10zł (nowy)
    5. Tranzystory 2SC2570 – demontaż własny
    6. Dioda LED biała jasna – 4zł
    7. Rezystor 570ohm 1/4W – demontaż własny
    8. Komplet pasków KOENIG – 7zł
    9. Bieżnia idlera – 2zł