Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

co to jest współczynnik forsowania prądu bazy - zadanie OWT

18 Jan 2004 13:53 5134 7
  • Level 13  
    Na ostatniej Olimpiadzie Wiedzy Technicznej spotkałem się z pojęciem współczynnika forsowania prądu bazy. Kompletnie nie wiem co to jest i nigdzie nie mogę tego znaleźć.

Treść zadania brzmi:

W obwodzie jak na rys.1 krzemowy tranzystor typu BD354 pracuje impulsowo. Obwód wejściowy tranzystora sterowany jest (zasilany) z generatora funkcyjnego zmodulowanym napięciem prostokątnym (rys.2). W układzie zastosowano sterowanie z użyciem modulacji PWM.

1. Zakładając współczynnik forsowania prądu bazy kf w przybliżeniu 2 oblicz i dobierz typową (z szeregu E24) wartość rezystancji RB.

2. Korzystając z rys.2 narysuj przebiegi wartości chwilowych prądu, napięcia oraz mocy żarówki.

3. Wyznacz i narysuj funkcję P=f(d), gdzie:
    P jest mocą czynną pobieraną przez żarówkę,
    D=tw/T - współczynnik wypełnienia impulsów sterujących (napięcie u1)

Dane:

źródło zasilania: UB=6V

tranzystor BD354: UCB0=60V, UCE0=40V, UEB0=5V, ICM=3A, PC=12,5W, h21E=50

żarówka: PN=12W, UN=12V,

maksymalna wartość sygnału sterującego U1m=6V.

W obliczeniach przyjmij, że łącznik tranzystorowy jest idealny (pomiń spadek napięcia UCE w stanie przewodzenia, przyjmij czasy przełączeń jako pomijalnie małe, przyjmij nieskończenie dużą rezystancję złącza kolektor-emiter w stanie blokowania), a parametry żarówki są stałe.

W przypadku przyjęcia forsowania prądu bazy, w obliczeniach można pominąć napięcie UBE. W rozwiązaniu przedyskutuj tą kwestię.
  • Level 42  
    learnpixel wrote:
    Na ostatniej Olimpiadzie Wiedzy Technicznej spotkałem się z pojęciem współczynnika forsowania prądu bazy. Kompletnie nie wiem co to jest i nigdzie nie mogę tego znaleźć.
    Jakoś mi się to kojarzy z współczynnikiem przesterowanie tranzystora.
  • Level 23  
    o wsp. przest. tranz też nie słyszałem jeszcze

P.S. ja na oilimpiadzie go pominołem bo za chiny nie wiedziałem z czym to zjeść ;)
  • Level 13  
    elektryk wrote:

W sieci też nie mogę znaleźć co to jest - dlatego proszę o rozwinięcie lub podanie stronki gdzie jest to opisane.

adi_rmx wrote:
    P.S. ja na oilimpiadzie go pominołem bo za chiny nie wiedziałem z czym to zjeść :wink:

Też to pominąłem i podejrzewam, że większość to zrobiła.
  • Level 42  
    learnpixel wrote:
    elektryk wrote:

W sieci też nie mogę znaleźć co to jest - dlatego proszę o rozwinięcie lub podanie stronki gdzie jest to opisane.
    Chyba też istnieje nazwa "wpółczynnik głębokości nasycenia" jest to stosunek danego prądu bazy do prądu bazy przy którym następuje nasycenie. Im większy tym szybciej będzie się tranzystor załączać ale wolniej wyłączać (są na to wzory). Proponuje szukać w literaturze pod hasłem łącznik nasycony.
  • Level 28  
    Dokładnie tak jak Elektryk napisał, teraz się rzadko używa tego terminu ale kiedys, gdy jako tranzystory przełączające używało się np. ASY 34 to trza było to liczyć notorycznie. Potrzebny prąd bazy do nasycenia tranzystora razy ileś tam, tak żeby jednak tranzystora nie sfajczyć - wtedy miały niewielkie max. prądy bazy. Po tych iluś letnich doświadczeniach jak w TEWIE kombinowali nowe tranzystory (już krzemowe) to aż maniakalnie domieszkowali tak żeby forsing bazy mógł być jak najwyższy - ładnie w katalogu wyglądało :sm15: np. Icmax 7A, Ibmax5A
  • Level 13  
    W "Poradniku inżyniera - zastosowania elektroniki" (wyd. Naukowo-Techniczne, Warszawa 1975) znalazłem opis zjawiska na str. 31. Jest tam podana nierówność: ib > (1/beta)ic . A teraz pytanie - jeśli współczynnik forsowania prądu bazy wynosi 2, to równanie będzie wyglądało:
    ib = (2/beta)ic ?