Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przestrojenie ST-500L

daft 18 Sty 2004 15:27 3993 13
  • #1 18 Sty 2004 15:27
    daft
    Poziom 2  

witam

Stalem sie posiadaczem tunera technics ST-500L i chcialbym zeby bestia pograla jeszcze troszke , na forum znalazlem jak przestroic ST-600L/610L i jeszcze jeden post o probach przestrojenia , czy ktos bylby na tyle mily i wystawil jakies male HOWTO albo poratowal lineczka jak to zrobic - dodam ze nie mam zbytnio pojecia jak sie do tego zabrac takze prosze o wyrozumialosc :)

pozdrawiam
    Bartek

0 13
  • #2 29 Lut 2004 10:49
    qbis19
    Poziom 20  

Cóż powiem Ci tylko tyle.Miałem kiedyś taki tunerek.Niesty nie pamiętam jakie wartości kwarców musisz zastosować ale na pewno musisz zastosować 2szt.Pasmo zachodnie jest 2x "szersze niż nasze stare.
    Kwarc masz umieszczony w pobliżu procesora,musisz go usunąć w jego miejsce przewody na koncu przewodów 2 kwarce przełączane przełącznikiem (może być mechaniczny ,moze być elektroniczny który mozesz podłączyć np do przycisku mono/stereo).Niestety nie pamiętam wartości kwarców :( ale muszą one być wiekszej wartości.
    Oczywiście pozostaje jeszcze skrócenie cewek w głowicy,oraz ich regulacja przez "rozciąganie":).
    Oczywiście wyświetlacz może sprawiać cuda mi nie swiecił juz tak jak na starym kwarcu ale to z uwagi na zmianę czestotliwości,no i oczywiście będzie pokazywał stare odczyty zakres 74-84 Mhz.Tak przestrojony tuner pracował u mnie ponad 2 lata i odbierał całe pasmo częstotliwości.Niestety potem mi go skradziono i zostało mi pudełeczko i instrukcja :(.Pozdrawiam i życzę powodzenia.....

0
  • #3 01 Mar 2004 21:10
    daft
    Poziom 2  

witam

Wielkie dzieki dobry czlowieku :)

pozdrawiam
    Bartek

0
  • #4 01 Mar 2004 21:44
    h jaworski
    Specjalista AGD

przeż zastosowanie 2 kwarćów na zakres zachodni ukf z pełnego pasma nie uzyskasz bo jeżeli wybieżesz zakres od 87,5mhz do 97,5 to zakres strojenia głowicy będzie od 3v do pełnego napięcia a po przełączeniu z na zakres 97,5 do 107,5 znowu będzie napięcie głowicy od 3 v do pełnego a napięcie z doświadczenia wiem że w tych technicsach to lepiej założyć konwerter bo ta przestrojona głowica kiepsko chodzi a też trzeba ingerować w sterowanie procesora aby zmieniać kwarce a przy tym można sobie procesor uszkodzić tak że jak nigdy nie polecam zakładanie konwertera to w tym przypadku jest wyjątek lepiej założyć konwerter chyba że wymienisz procesor na wersię z ukf-em zachudnim a jak mimo tego chcesz się bawić to kwarc musi mieć około 10mhz ale ten co jest musi też być bo nie będzie działał ci am

0
  • #5 02 Mar 2004 12:58
    daft
    Poziom 2  

witam

Dziekuje za wskazowke.
    Temat przez okolo misiac byl martwy to znajomi wlasnie podpowiedzieli zeby poprostu konwerter zalozyc bo nie droga sprawa a dzialac bedzie , jakosciowo gorzej ale da sie przezyc.
    Wymiana procesora nie wchodzi w gre bo to odrazu proponowali w serwisie ale cena mnie ostudzila.
    Co do wersji finalnej jeszcze sie zastanowie co wyjdzie taniej , nie potrzebuje z tego jakiejs super jakosci , bede musial przeliczyc co sie bardziej oplaca ( nie koniecznie cenowo) , bawic sie z kwarcem + kupno lutownicy do tego , czy konwerter :)

pozdrawiam
    Bartek

0
  • #6 08 Mar 2004 20:21
    qbis19
    Poziom 20  

No fakt zajrzałem tu jeszcze raz ale jak nie posiadasz lutownicy to faktycznie polecam ciu konwerter :).A co do wypowiedzi kolegi to miałem pelne pasmo :) a akurat na AM mi nie zalezało ;)...Pozdrawiam i życze powodzenia ....

0
  • #7 09 Mar 2004 10:45
    h jaworski
    Specjalista AGD

pasmo niskie ma zakres od 64mhz do 74hmz jeżeli wymienisz kwarc to uzyzkasz też zakres od np 88mhz do 98mhz ale zawsze to będzie 10mhz można sobbie wybrać zakres ale zawrze będzie to 10mhz bo takie pasmo jest zaszyte w procesorze i można albo go wymienić albo sprubować przełąćzyć zakres na procesodrze ale ten procesor nie ma możliwości przełączenia na pełny zakres zachodni obszerny artykół o przestrojeniu podobnego tunera st600był w serwisie elektroniki nr. 1/2000 można poczytać

0
  • #8 09 Mar 2004 23:29
    TOMI
    Serwisant

Jeszcze można zastosować módl firmy MJM który podobno działa świetnie choć ja go nie używałem, ale widziałem.

0
  • #9 12 Mar 2004 15:58
    wmak
    Poziom 27  

[quote="h jaworski"]pasmo niskie ma zakres od 64mhz do 74hmz jeżeli wymienisz kwarc to uzyzkasz też zakres od np 88mhz do 98mhz ale zawsze to będzie 10mhz można sobbie wybrać zakres ale zawrze będzie to 10mhz bo takie pasmo jest zaszyte w procesorze

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Wystarczy znać zasadę działania odbioru superheterodynowego i PLL, aby
    wiedzieć, że powyższe twierdzenia są nieprawdziwe.

Z pomocą zwykłego kalkulatora da się obliczyć, jaki zakres odbioru uzyskasz po zmianie kwarcu (lub odwrotnie)
    Podaję gotowe przykłady dla obu krańców pasma:

Jeśli wstawisz kwarc 1,315xForyg. to uzyskasz pasmo 87,5 do 100,68 MHz

Jeśli wstawisz kwarc 1,401xForyg. uzyskasz pasmo 93,95 do 108,00 MHz

Jeżeli w twojej okolicy nadają na którymś końcu pasma nie interesujące
    Ciebie programy, to wystarczy może wlutować na stałe jeden, odpowiednio dobrany kwarc.
    Zakresu AM mało kto słucha, można olać.
    Wmak

Głowicę , oczywiście należy przestroić.
    Wmak

EDYCJA
    Dopiero teraz przeczytałem post h jaworski'ego z 1 marca.
    Tam także podaje nieprawdziwe informacje, że po przełaczeniu kwarców,
    napięcie Varicapów będzie się identycznie zmieniać "od 3 voltów do pełnego napięcia".
    Po zmianie kwarców i prawidłowym przestrojeniu obwodu oscylatora,
    na "niższym" kwarcu napięcie strojenia będzie zmieniać się np od 2V do 7V, a po przełączeniu na "wyższy" - od np 4V do 20V, bez dotykania do obwodu oscylatora.
    Podzakresy częstotliwości powinny chodzić "na zakładkę" przy dobrze dobranych kwarcach - napięcie strojące też zmienia się "samo"- dzięki PLL- na zakładkę.
    TBBNT
    Wmak

0
  • #10 12 Mar 2004 23:32
    h jaworski
    Specjalista AGD

tak zgadzam się z tobą żę pomyliłem się w dokładnym opisie ale mi chodziło o to że na 1 kwarcu nie pokryjesz całego ukf a u nas ukf działa na całym zakresie i aby mieć pełny ukf trzeba założyc 2 kwarce a żęby mieć i am to już 3 kwarce a ten am to długie i dotego sposób przełączania

0
  • #11 15 Lis 2007 15:30
    Miechonet
    Poziom 20  

Witam był bym wdzięczny za podanie opisu jak wlutować konwerter K8L MJM do technicsa model no. ST-500L. Z góry dzięki.

0
  • #12 15 Lis 2007 17:46
    kotlo
    Poziom 16  

witam a po co konwerter?? ja to robie na głowicy typu "gloria" takie jak w radiach samochodowych i bez zadnych przełączników osiagamy cały zakres oczywiscie zakres na wyswietlaczu pozostaje bez zmian
    pozdrawiam kotlo

0
  • #13 04 Gru 2007 21:21
    Miechonet
    Poziom 20  

Witam miał bym ogromną prośbę jeżeli ktoś mogł mi powiedzieć jak mam wlutować ten konwerter?
    Przestrojenie ST-500L
    Przestrojenie ST-500L
    K8L MJM
    Dokladnie chodzi o IN, OUT oraz SW. Z góry dzięki.

0
  • #14 05 Gru 2007 07:13
    Artur k.
    Admin grupy audio

kotlo napisał:
    witam a po co konwerter?? ja to robie na głowicy typu "gloria" takie jak w radiach samochodowych i bez zadnych przełączników osiagamy cały zakres oczywiscie zakres na wyswietlaczu pozostaje bez zmian
    pozdrawiam kotlo

No to ja jestem ciekawy jak kolega ten cały zakres uzyskał bez wymiany procesora, lub przełączania kwarców.
    Zęby zjadłem nad przestrojeniem tego tunera (miałem akurat walającą się głowicę na nowe pasmo od amplitunera technics) i zaręczam Ci, że się nie da (chyba, że trafiłeś na jakąś inną wersję).
    Poza tym nie da się zrobić tak, by tylko wymienić głowicę i już - synteza PLL na to nie pozwoli.
    W tych tunerach da się co prawda przełączyć procesor ale co z tego jeśli nadal jest to tylko 10Mhz pasma (od chyba 85 do 95Mhz, już nie pamiętam) i w dodatku z innym krokiem strojenia niż u nas.

:arrow: Miechonet
    Do "In" podłączasz antenę, "Out" podłączasz do wejścia antenowego tunera, a SW to przełącznik kwarców (po to by pokryć całe pasmo ukf). Musisz także podłączyć zasilanie.

Najlepiej zajrzeć do instrukcji montażu.

Pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów