Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obniżyć impedancje z 300 na 50

mnns 18 Sty 2004 18:58 3156 6
  • #1 18 Sty 2004 18:58
    mnns
    Poziom 11  

Mam antenkę do odbioru radia z dipolu i ma impedancję 300 Om. Chciałbym przerobić ją na antenę nadawczą ale z impedancją 50 Om.
    Czy jest to możliwe? , Czy się opłaca? i jak to zrobić?

0 6
  • Sklep HeluKabel
  • #2 18 Sty 2004 20:11
    c2h5oh
    Moderator

Cześć !

Najlepiej zastosować gotowy symetryzator antenowy ( w skiepie po około 2 zł firmy BADMOR ) . Jednak moc przenoszona nie powinna przekraczać 10 W.
    Jeśli chcesz przerabiać antenę , to zastosuj wibrator otwarty . Jednak i w tym wypadku nie zapominaj o symetryzacji ( 1 : 1 ) .
    Umiejscowienie dipola otwartego nie zawsze pokrywa się z miejscem zamocowania starego wibratora. Poza tym , jeśli to ma być antena nadawcza , to zapewne będziesz musiał skorygować jej wymiary by dopasować je do częstotliwości na jakiej planujesz nadawać .

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 19 Sty 2004 08:51
    mnns
    Poziom 11  

Mój nadajnik to zestaw "Veronica" z dopałką na KT 907A (moc nadajnika 8 - 9 W ). Nie mam zamiaru budować większej mocy. A wymiary anteny mam skorygowane.

0
  • #4 19 Sty 2004 19:12
    Denat
    Poziom 11  

No to symetryzator 1:6 i po sprawie.

0
  • #5 30 Sty 2004 19:47
    tomecz
    Poziom 2  

witam,

nie zaczynam nowego watku zeby nie zasmiecac forum, a temat wydaje mi sie adekwatny do mojego pytania.

Caly czas z powodzeniem odbieram fale radiowe (88-108 mgh) na antenie 3 elementowej, ktora znajduje sie na moim dachu. Nie stosuje zadnych wzmacniaczy antenowych.

Tuner odbiera dobrze, w zasadzie odpowieda mi jakosc dzwieku jaki generuje caly ten moj system antena-kabel-tuner. Zciagam nawet silniejsze sygnaly z dobrych kilkaset km.

Antena 3 el jest na pewno 300 ohm. Tuner ma wejscia na 300 ohm i 75 ohm. Obecnie uzywam wejscia 75 ohm. Pytania:
    1) czy jak podlacze kabel antenowy pod 300 ohm, czy nie uszkodze tunera? czy takie podlaczenie ma sens (stosuje kabel sygnalowy z drutem w srodku+wiązka wokół niego) dla poprawy jakosci dzwieku?
    2) kupilem dzis symetryzator 300/75 firmy BADMOR. Z wyglądy wnioskuje, ze trzebaby go zainstalowac przy puszce. Czy moge go zainstlowac przy samym tunerze? Odstrasza mnie mrozik na dachu, stad moje pytanie. Czy to cos da w polepszeniu jakosci dzwieku w tunerze?

wiem, pytania laickie, moze jednak ktos sie pokusi odpowiedziec.

dziekuje za przeczytanie

tomecz

0
  • #6 30 Sty 2004 20:38
    cbshogun
    Poziom 15  

siemanko kolego tomecz wiec tak: podłaczajc kabel 300 ohm pod gniazdo 75 ohm nie uszkodzisz tunera ale jakość nie bedzie najlepsza ponieważ bedzie nie dopasowanie impedancyjne albo prowadzisz kabel symetryczny bezpośrednio od anteny do tunera i wtedy masz 300 ohm na dachu i w domu albo montujesz ten symetryzator w puszce antenowej na dachu i prowadzisz przewód wtedy 75 ohm do tunera i podłaczas go pod odpowiednie gniazdo.nie nalezy stosowac symetryzatora takiego typu przy odbiorniku ponieważ na kablu który do niego przyłaczysz od anteny na dachu beda sie zbierać też zakłócenia i nie bedizesz miał dobrego odbioru natomiast jeżeli poprowadzisz kabel koncentryczny bezpośrednio z symetryzatora na dachu do radia to bedziesz miał bez zakłoceń ponieważ kabel jest ekranowany.i to rozwiazanie jest najlepsze.pozdrawiam cbshogun wrocław

0
  • #7 31 Sty 2004 17:15
    mnns
    Poziom 11  

tomecz napisał:

Antena 3 el jest na pewno 300 ohm. Tuner ma wejscia na 300 ohm i 75 ohm. Obecnie uzywam wejscia 75 ohm. Pytania:
    1) czy jak podlacze kabel antenowy pod 300 ohm, czy nie uszkodze tunera? czy takie podlaczenie ma sens (stosuje kabel sygnalowy z drutem w srodku+wiązka wokół niego) dla poprawy jakosci dzwieku?
    2) kupilem dzis symetryzator 300/75 firmy BADMOR. Z wyglądy wnioskuje, ze trzebaby go zainstalowac przy puszce. Czy moge go zainstlowac przy samym tunerze? Odstrasza mnie mrozik na dachu, stad moje pytanie. Czy to cos da w polepszeniu jakosci dzwieku w tunerze?

tomecz

Ad1. Nie uszkodzisz tunera napewno, lecz nic nie poprawisz jakości.
    Ad2. Nie doradzam instalowania go koło tunera, poniewarz rolą symetryzatora ( dowiedziałem się z fachowych pism ) jest obniżenie impedancji anteny do impedancji kabla( z 300 na 75 ), aby nie było zakłuceń.

0