Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trilux TAP2531

rusiek 02 Lut 2007 22:48 928 0
    rusiek
    Poziom 15  
    Kłopoty z włączeniem, próbkowanie przetwornicy

Wydawała się prosta typyowa sprawa, okazało sie inaczej. W czasie przyjęcia do naprawy sprzętu dowiedziałem się że telewizor coraz częściej nie chciał się włączyć. Przy próbie włączenia słchć tylko przerywaną pracę przetwornicy. Typowy układ, standartowe postępowanie: pomiar napięć, wymiana elektrolitów, pomiar rezystorów wysokoomowych.
    Po tych czynnościach dowiedziałem się że napięcie po prostowniku wynosi 315 V, stwierdziłem że przerwę ma rezystor R618(27k), zwiękrzył wartość do prawie 400K rezystor R612(330k). Jednak usunięcie tych wad nie przywraca sprawności odbiornikowi. Bez przekonania ale wymieniłem układ, tranzystori wszystkie diody po pierwotnej stronie. Nie przyniosło to efektu. Zaczeło brakować mi już pomysłów, jednak moją uwagę zwrócił to że zasilacz jest ewidentnie niewydolny prądowo, bez opciążenia głównej gałęzi, rusza i napięcie jest prawidłowe, z obciążeniem żarówką raz ruszy raz nie.
    Na przyczynę niesprawności naprowadził mnie pomiar napięcia na elektrolicie C608 w czasie gdy przetwornica próbkuje. Pomiar miernikiem Metex wykazał wachania napięcia w granicach 305 do 315V więc nic niepokojącego, bardziej niż te wyniki to intuicja kazała mi wymienić ten kondensator. Ta czynność przywraca sprawność telewizorowi.
    Żeby pogłębić moje zdziwienie nad tym uszkodzeniem po paru minutach podczas oględzin, kondensator mnie jeszcze kopie.
    Wielokrotnie miałem uszkodzony ten elektrolit ale nigdy mnie tak nie oszykał.