Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nokia 7142 ch.Euromono

tele.max 30 Mar 2007 13:53 843 0
    tele.max
    Level 21  
    Martwy.

Próbkuje przetwornica, przyczyną jest zwarty HOT. Znalazłem luz na jednej z końcówek kondensatora w kolektorze, wyjąłem go , wyczyściłem nóżki i wlutowałem. TV ruszył z piskiem i brakiem ostrości, po chwili HOT zwarł. Ustaliłem, że przewód ostrości wypadł z podstawki kineskopu i przytknął się do cewek odchylających (zwarł). Dla pewności wymieniłem elki w dość nietypowym sterowaniu HOT-em - 5C36 220uF/35V i 5C34 470uF/16V. Po tym TV ruszył prawidłowo. Następną usterką było brak koloru i zakłócenia w postaci poziomych zielonych kresek szalejących po ekranie. Kolor potrafił na chwilę wskoczyć. Założyłem, że oba objawy mają tę samą przyczynę, czyli uszkodzonym blokiem jest dekoder na 7IC02 TEA5640. Odłączyłem nóżki 13 i 16 i stwierdziłem, że zakłócenia pochodzą z n.16. Mierząc napięcia zasilające zauważyłem, że procesor chrominancji sam sobie ustala napięcie zasilania za pomocą tranzystora 7T02 BD241. W bazie tegoż znajduje się 7C12 1uF/100V, który okazał się winny wprowadzania zakłóceń i braku koloru.
    Pozostałe usterki były banalne - pasek u dołu ekranu i rozciągnięcie u góry - 6C12 4u7/63V w pionie. Zanikanie obrazu - zimne luty całej wiązki przewodów na płytce kineskopu. Ekran po kilku minutach idzie na czerwono z powrotami - zimne luty na oporkach smd na płytce kineskopu.