Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kupujemy nagłośnienie

SILVER SOUND 31 Oct 2004 14:46 3426 0
SterControl
 • Podpowiedź jak dobierać i rozpoznawać nagłośnienie

  Kupujemy nagłośnienie

  Zanim cokolwiek kupicie, powinniście się zastanowić do czego ma służyć wasze nagłośnienie!!! Inny sprzęt jest potrzebny dla kapelki grającej niewielkie imprezy, i tu należy zwrócić uwagę czy dźwięk garów pochodzi
  z klasycznej perkusji, czy ze źródła elektronicznego,a inny jeśli mamy ochotę
  czasami obsłużyć niewielką imprezę na wolnym powietrzu.
  Jeśli posiadacie klasyczną perkusję i gracie tylko do kotleta, nagłośnienie polega na zorganizowaniu piecyków dla gitar, na jednym zagra bas,
  na drugim piecyku zagra gitara rytmiczna.Do tego potrzebujecie jeszcze dwuch paczek, najlepiej ustawialnych na statywach, do nagłośnienia wokali, i klawiszy.Tak , tak wiem, ameryki nie odkrywam, bo o tym wszyscy wiedzą.
  Owszem wiedzą,tylko dlaczego w większości przypadków kupujecie albo buble , albo coś nietrafionego, co nie gra tak jak sprzęt u kolegów??
  Jeszcze inaczej ma się sprawa gdy perkusję i bas ma obsłużyć nagłośnienie typuprzody.
  Aby zrozumieć pewne prawidłowości, na początek proponuję zastanowić się, jaką powieżchnię posiada 24 calowa stopa,----- otóż ponad 2800 cm kw, a trzeba tem instrument realnie zagrać głośnikami.
  Głośnik 15 cali ma powieżchnię czynną ok.850 cm kw, a 18 cali ok. 1200cm kw.Te głośniki najczęściej mają za zadanie odtworzenie dźwięku stopy + gitary basowej!!!!
  Wiem że to jest bardzo uproszczone porównanie, a czynię to celowo, aby uzmysłowić problem, w szczególności gdy Wasz sprzęt ma zagrać w dużej sali, lub w plenerze.
  Dwa basy 18 cali to jest minimum, a najlepiej zastosować dwie paczki po dwa 15 calowe głośniki, grające do 250 Hz. Dlaczego do 250 Hz, ano dlatego, aby duża amplituda membram głośników przy odtwarzaniu częstotliwości niższych od 70 -80 Hz nie wpływała na częstotliwości środkowe, czyli te powyżej 250 - 300Hz.
  Jest to podstawowa wada tanich kolumn w układzie 2 szt 15 cali + driver 1 cal, które grając cicho, emitują przyzwoity dźwięk, ale przy większej mocy ich brzmienie śmiało można okreslić jazgotliwym hałasem.
  Aby można było użyc w miarę bezpiecznie driver 1 calowy trzeba zastosować głosniki grające do 2,5 - 2,7 kHz, a zalecany maksymalny górny zakres pracy głośników 15 cali to 0,8 - 1,2 kHz, ale wtedy musi być zastosowany driver 2 calowy.
  Taki głośnik nie ma odpowiedniej sprawności w zakresie poniżej 70 - 80 Hz.Aby uzyskać ten zakres częstotliwości silnie korygujecie bas, co wymusza pracę tych głośników nadmiernie dużymi amplitudami, a to znacząco pogarsza i tak już emitowany z kiepską jakością zakres czestotliwości powyżej 1 kHz.Ponad to demolujecie głośniki, doprowadzając w krutkim czasie do wyeksploatowania ich.
  Po zakupieniu czegoś takiego szybko dochodzicie do wniosku, że trzeba podeprzeć te paczki subbasami. To pomaga pozbyć się wady wynikającej z dużej amplitudy głośników emitujących zakres subbasowy, lecz nie usuwa wady głośników 15 cali w ich brzmieniu powyżej 1 kHz, barwiąc wysoki środek nieprzyjemną krzykliwością, a całości emitowanego dźwięku braku klarowności, gubieniu szczegułów i wielu innych niepożądanych zjawisk.
  Jeśli nie zrozumieliście tego tekstu proponuje porównanie kolumn serii SR z serią TR znanej firmy w układzie 2 szt 15 cali + driver!!!

  Stanowczo odradzam robienia podrubek markowych wyrobów, chyba że zastosujecie takie same głośniki jak w oryginale, lub posiadacie wiedzę która umożliwia Wam znalezienie odpowiednika, a tą wiedzę posiada niewielu konstruktorów w całej Polsce!!!!
  Jako totalne nieporozumienie uważam stosowanie w zakresie tzw: środka głośnika większego od 12 cali!!!! Mniejsze głośniki
  mają lepszy dźwięk w tym zakresie, pracują lepiej w zakresie wyższych
  częstotliwościach, ze wzgledu na mniejsza masą membrany, co pozwala na zastosowanie drivera 1 calowego.
  Stanowczo odradzam kupowanie kolumn z głośnikiem 12 cali i głośnikiem
  typu gwizdek, H-F-ka. Głośniki te mają konstrukcje umożliwiającą bezpieczną pracę od 4-6 kHz, czyli dużo wyżej niż może zagrać dobrze głośnik 12 cali. Tylko bardzo dobre firmy (np B&C, 18 sound, RCF) produkują głośniki 12 calowe dobrze pracujące do 2 kHz !!!!
  Ponad to, tego typu głośniki wysokotonowe mają z reguły dość wąski
  kąt promieniowania ok.40 stopni, a w kolumnach spełniających Wasze potrzeby powinien być zastosowany głośnik z kątem w poziomie = 90 st.
  Celowo nie wspominam o głosnikach piezo..., gdyż tekst ten adresowany jest do ludzi o bardziej wysublimowanym guście.
  Jak widać polecam rozwiązanie trzydrożne. Natomiast czy w układzie pasywnym, czy aktywnym odsyłam do artykułu Biampling kontra biwiring,
  gdzie bardziej szczegółowo omówiłem tę kwestię.
  Teraz napiszę o mocach poszczególnych kolumn.
  Tutaj nieco wyjaśnienia,
  moc bez wiadomości o sprawności kolumny nic Wam nie mówi.
  Sprawność powinna być podawana w dB koniecznie z dopiskiem 1W/ 1m ,co uściśla warunki pomiaru.
  Aby to wyjaśnić podam przykład: porównajmy wyroby o mocy 500 W, i srawności 90 dB to jest ok.0,5% , oraz wyrób o spl= 99 dB to jest ok 4 %, czyli 8 razy większą!!!! (w % określana jest sprawnośc energetyczna, czyli jaki procent dostarczonej do paczki mocy elektrycznej ze wzacniacza, został przez kolumnę przetworzony ma moc - ciśnienie akustyczne)
  Jeżeli zastosujemy wzcacniacz o mocy 500W, to wprzypadku pierwszej kolumny uzyskamy 2,5 W mocy akustycznej, czyli tej którą słyszymy, natomiast druga kolumna da 20 W mocy akustycznej!!!Aby uzyskać taką samą moc akustyczną za pomocą pierwszej kolumny należałoby
  dostarczyć do niej moc 4000W!!!!!
  Nieuczciwi sprzedawcy i producenci zawyżają ten parametr, pisząc np 102 dB przy kolumnie basowej (50 - 300Hz) z jednym głośnikiem na froncie.
  Kto w to uwierzy - ten ciężki frajer!!!!Średnia sprawność głośnika w/g
  większości norm dotyczy 3-4 oktaw powyżej 200 Hz.
  Do nagłaśniania większych imprez, w szczególności na wolnym powietrzu radzę zakupić kolumny o dużych sprawnościach. Do obsługi zakresu średniotonowego radzę zakupić kolumny tubowe na dwuch głośnikach 12 calowych z driverem 2 calowym.Takie, kierunkowe kolumny pozwolą Wam
  uzyskać przyzwoity dźwięk w najtrudniejszych warunkach, ponad to stwarzają mniej problemów ze wzbudzeniami w poruwnaniu z kolumnami typu głośnik na frąt.
  Zakres basowy radziłbym zagrać dodrze skonstruowanymi
  wysokosprawnymi paczkami z głośnikami 15 cali. Całkowicie błędne jest
  myślenie w kategoriach, im większa średnica głosnika, tym niżej gra.
  Dla przykładu: w zbliżonych do siebie gabarytach obudowy można zainstalować głośnik 18 cali, lub dwa głoniki 15 cali. W pierwszym przypadku ( przy podobnych charakterystykach sprawności w funkcji częstotliwości) można uzykać na głośnikach BEYMA 750 W RMS, przy sprawności 98 dB, a na 2 szt 15 cali ( na głośnikach tej samej firmy) 1200 W RMS przy sprawnoścj 102 dB.
  Jeżeli ma to być nagłośnienie dyskoteki, stanowczo odradzam stosowania na basie kolumn typu odwrotka. Kolumny te bardzo rzadko graja dobrze poniżej 60 Hz, a w szanującej się dyskotece muszą być kolumny dobrze grające od minimum 35 Hz!!!!!!!

  Pamiętajcie!!!
  Uczciwy producent dodaje charakterystykę sprawności w funkcji częstotliwości!!! Podając zakresy częstotliwości podaje warunek
  np (- 10 dB, lub -3 dB) co opisuje warunek pomiaru.
  Uczciwy producentnie nie boi się podać symbole i producenta zastosowanych głośników, oraz częstotliwości podziału między mini.
  Uczciwy producen podając moc, określa czy jest to moc RMS
  czy moc maksymalna
  Producent który jest świadomy jakości swojego wyrobu nie obawia
  się oceny przez fachowe pisma z branży!!

  Typowe dane podawane przy opisie wyrobu

  wymiary: 120cm x 50cm x 40cm
  cięzar : 60 kG
  moc ( RMS) = 1200 W
  sprawnośc 1W/1m = 101 dB
  pasmo(-10 dB) = 45Hz - 17kHz
  pasmo(-3 dB ) = 60Hz - 15kHz TEN WYRÓB WARTO
  podział 12/18 dB/oct = 1200 Hz PRZETESTOWAĆ !!
  impedancja = 4Ohm
  zastosowane głośniki, podzespoły:
  2 szt 15 cali-15LX60 f-my BEYMA,
  Driver = CP 800 TI f-my BEYMA,
  Horn = TD 400 N f-my BEYMA

  Dane katalogowe innego producenta o wyrobie
  wymiary: 120cm x 50cm x 40cm TO JEST RACZEJ BUBEL!!
  cięzar : 40 kG mała waga przy niskiej cenie świadczy o
  kiepskich głośnikach
  moc = 1200 W ??????????????????????????????
  sprawność = 103 dB brak warunku pomiaru!!!!
  pasmo = 45Hz - 17kHz brak warunku pomiaru!!
  impedancja = 4Ohm brak danych o zastosowanych głośnikach!

  Są oczywiście na rynku lekkie kolumny na głośnikach z magnesami neodymowymi, co jest ich niewątpliwą zaletą, ale mają jedną bardzo poważną wadę: ..........CENĘ!!!!

  z poważaniem jasiński krzysztof

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  SILVER SOUND
  Level 28  
  Offline 
  Produkcja wysokiej klasy profesjonalnego sprzętu nagłośnieniowego, kolumny i wzmacniacze mocy.Serwis, naprawa i przeróbki.
  Tel 606643696 adres: 21-400 Łuków, ul.Siedlecka 7a/18
  Has specialization in: elektroakustyka, audio
  SILVER SOUND wrote 1035 posts with rating 17, helped 99 times. Live in city łuków. Been with us since 2004 year.
 • SterControl