Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner RADMOR 5412

Kazimierz510 16 Lip 2007 16:10 7215 0
  • Nowa szata graficzna

Modernizacja amplitunera RADMOR 5412 nie jest tematem nowym. Sam znalazłem na tym forum przynajmniej trzy wersje przeróbek. Daleki jestem od ich oceny, choć ja także mam sposób na poprawę parametrów amplitunera oraz, co jest ważne dla wielu posiadaczy - jego wyglądu. Poprawa parametrów wiąże się, oczywiście z wymianą wielu elementów - głównie kondensatorów filtrujących i sprzęgających - na nowe, lepsze jakościowo, ale bez zmiany ich wartości! Jedynie tranzystory końcowe mocy (BDP 649, 650) można zmienić na bardziej dynamiczne i mające lepsze parametry BDT 65C oraz BDT 64C. Ważny jest natomiast dobór tranzystorów pod względem współczynnika wzmocnienia (β) oraz ustawienie prądu spoczynkowego. Następny etap w drodze do rozkoszowania się jakością dźwięku w ampl. Radmor, która dla współczesnych kin domowych jest nieosiągalnym wzorem - to dobór odpowiednich kolumn głośnikowych. Proponuję nowy, ale już sprawdzony zestaw MAESTRO II 130 z Tonsilu. Koniecznie należy jeszcze poprawić estetykę wskażników w amplitunerze 5412, zastępując żarówki oświetlające diodami LED o dużej jasności świecenia (16 Cd). Diody takie określa się jako hiper jasne. Wybór koloru świecenia diod pozostawiam fantazji użytkowników. Ja zastosowałem w bloku wskaźników mocy B12 dwie diody zielone połączone szeregowo, a w bloku wskaźników poziomu sygnału i dostrojenia B11 - cztery diody niebieskie (również połączone szeregowo). Ponieważ prąd płynący przez diody należy ograniczyć do 20 mA (aby zwiększyć ich trwałość), rezystor R1215 w bloku B12 powinien mieć wartość 1 kΩ/2 W, a odpowiednio R1122 w B11 - 680 Ω/2 W. Jeśli ktoś miałby problem z demontażem starych rezystorów (konieczne jest rozkręcenie wskaźników), to można je pozostawić, ale wówczas rezystor 680 Ω należy wlutować między 6 pin gniazda W1101 (+26 V) w B11, a szeregowo połączone diody, natomiast rezystor 1 kΩ w B12 powinien być wlutowany między diody, a 5 pin gniazda W1201. Aby uniknąć problemu z zamocowaniem diod o średnicy 5 mm w otworach 6,3 X 6,3 mm, można zastosować podstawki kątowe o symbolu LED 502 z katalogu TME, które idealnie pasują do otworów pozostałych po demontażu żarówek. Dzięki powyższym zmianom amplituner zyska nowoczesny wygląd, a jego użytkownik - spokój niezmącony koniecznością wymiany przepalajacych się żarówek. Dodam, że koszty całej operacji (6 diod + 6 podstawek + 2 rezystory) nie przekraczają kwoty 10 zł, a czas jej przeprowadzenia nie powinien być dłuższy niz 60 minut (nawet dla amatorów i to łącznie z dobraniem diod). Łączę pozdrowienia i życzę wszystkim użytkownikom amplitunerów RADMOR miłych wrażeń słuchowych i wzrokowych oraz wielu wzruszeń przy dźwiękach ulubionej muzyki.
    UWAGA!!! Opisane powyżej, szeregowe połączenie diod jest poprawnym rozwiązaniem przy założeniu dobierania diod o podobnych parametrach: Uf - napięcie przewodzenia (zapłonu) oraz If - prąd przewodzenia. Zaletą takiego układu jest mniejsza strata mocy na rezystorze szeregowym. Jednakże - jak pokazuje doświadczenie - niezbyt dokładny dobór diod powoduje, iż po pewnym czasie jedna z diod (najczęściej ostatnia) zmienia na tyle swoje parametry, że spadek napięcia na diodzie jest mniejszy od napięcia przewodzenia Uf i dioda przestaje świecić. Aby wyeliminować to zjawisko, proponuję - zamiast wspólnego dla danej gałęzi diod rezystora - układ szeregowo - równoległy, tzn. wszystkie katody należy połączyć z masą, a anody poszczególnych diod z osobnym dla każdej z nich rezystorem o wartości 1,5 kΩ/0,6 W (łącznie 6 rezystorów). Rezystory, oczywiście, powinny być podłączone do napięcia +26 V (6 pin gniazda W1101 w bloku B11 oraz 5 pin gniazda W1201 w B12). Taki układ jest mniej ekonomiczny (zwiększa się nieco moc strat), ale za to pewniejszy w działaniu i nie wymaga dobierania diod.

Fajne!