Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Migająca dioda LED na 12VDC

gtatara 12 Paź 2010 18:26 165400 214
 • #181
  kaka0204
  Poziom 28  
  Ja z tymi listwami do regulacji częstotliwości migania użyłbym P1, lub PR1 na wejściu zamiast R1. Przecież potencjometr jest to rezystor z możliwością zmiany rezystancji poprzez zmianę położenia ślizgacza na płytce oporowej. ;)
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #182
  gwozdek14
  Poziom 1  
  Mam problem połączyłem wszystko według schematu i nie działa ale gdy dotykam środkowej nóżki tranzystora dioda świeci bez przerwy
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #183
  matej1410
  Poziom 24  
  A czy nie lepiej tranzystor zamienic na diode Zenera i ustawić ją zaporowo jak ten tranzystor?
 • #184
  Adrian199504
  Poziom 10  
  Witam zrobiłem wszystko tak jak na rysunku wszystko Działa jak należy tylko teraz moja prośba> Jak mam podłączyć wększy tranzystor aby np kiedy mruga ta dioda załączał sie stycznik ?. który usiłuje podłączyć do tego układu
  bo jak podłączam tak to nie działa dioda zaczyna świecieć mocniej przestaje mrugać po zamontowaniu tranzystora wzmacniającego.
  Migająca dioda LED na 12VDC
 • #186
  DJ MHz
  Poziom 24  
  Emiter tamtego wyżej do minusa, a kolektor do stycznika
 • #187
  unitrafanspace86
  Poziom 2  
  Testowałem 20 różnych tranzystorów NPN i nie mruga a świeci... w czym problem???
 • #188
  DJ MHz
  Poziom 24  
  Zły tranzystor, bramy nie przebija. Również miałem problemy w moim układzie, lecz po znalezieniu odpowiedniego tranzystora ruszyło ładnie, używałem BC945, są popularne na różnych płytkach, więc z wylutowaniem nie ma problemu
 • #189
  cyber90
  Poziom 15  
  Ja mam takie pytanie jak długo taka dioda będzie w stanie mrugać jeżeli będzie zasialana baterią 9 V ? Jak to policzyć?
 • #190
  illusion3
  Poziom 10  
  A ja nie rozumie jednej rzeczy, po przeczytaniu całego wykładu o tranzystorach, gdzie twierdzi się że napięcie przebicia 6/7 v ma łącze emiter baza, a emiter kolektor tak jak w przypadkowym opisie tranzystora c945 ma 30v >, jak większość (w wykładzie nawet nie było wyjątków) więc jak to złącze ma przebić 12 v ?
  poza tym po naładowaniu kondensatora przebija złącze emiter kolektor i potem dioda pobiera już prąd z zasilania a nie z kondensatora więc jakim cudem kondensator ponownie zacznie się ładować? próbuje to zrobić i złącza emiter kolektor jeszcze tym napięciem nie przebiłem a emiter baza bardzo ładnie przebija tylko nie mruga ale mi się wydaje że coś tu brakuje bo dalej nie wiem jak ma się kondensator rozładować jeżeli cały czas jest podłączone zasilanie. próbowałem na paru tranzystorach c536 i c945, kondensatorach 1000qf 2200qf rezystorach od 1k do 2k + potencjometr do 3 k . dioda czerwona, zielona. Ani razu nie błyskało tylko zawsze świeci cały czas. Niema być czasami tam opornik albo kondensator równolegle połączony z diodą?

  Migająca dioda LED na 12VDC
 • #191
  krzbor
  Poziom 18  
  illusion3 napisał:
  A ja nie rozumie jednej rzeczy, po przeczytaniu całego wykładu o tranzystorach, gdzie twierdzi się że napięcie przebicia 6/7 v ma łącze emiter baza, a emiter kolektor tak jak w przypadkowym opisie tranzystora c945 ma 30v >, jak większość (w wykładzie nawet nie było wyjątków) więc jak to złącze ma przebić 12 v ?
  poza tym po naładowaniu kondensatora przebija złącze emiter kolektor i potem dioda pobiera już prąd z zasilania a nie z kondensatora więc jakim cudem kondensator ponownie zacznie się ładować?

  Nie zauważyłeś dwóch rzeczy - przebicie, o którym jest mowa w kartach katalogowych dotyczy normalnie spolaryzowanego tranzystora - dla npn potencjał emitera jest niższy niż kolektora. Tu jest odwrotnie - potencjał emitera jest wyższy od kolektora (a jest to npn!) W tym przypadku napięcie przebicia to ok. 8V. Drugi problem - dlaczego po przebiciu tranzystora dioda nie świeci cały czas - wynika właśnie z zastosowanie diody led. Dioda ta "wymusza" stosunkowo niskie napięcie (zależnie od koloru). Napięcie to jest na tyle niskie, że tranzystor wychodzi ze stanu przebicia i od nowa zaczyna się ładowanie kondensatora.

  Dodano po 57 [minuty]:

  Chciałbym się odnieść do wielu innych wypowiedzi gdyż zawierają błędy:
  1. Układ nie będzie działał przy zasilaniu 9V. Dlaczego? Bo napięcie przebicia tranzystora jest na poziomie 8-9 V, a do tego dochodzi jeszcze napięcie diody led (zależne od koloru). Nawet przy napięciu zasilania 12V może być problem gdy ktoś połączy dwie diody szeregowo (zwłaszcza białe czy niebieskie).
  2. Częstotliwość zależy zarówno od rezystora jak i kondensatora (a nie jak niektórzy pisali, że wyłącznie od kondensatora). Rezystor i kondensator tworzą układ RC, który wyznacza częstotliwość. Układ działa bez problemu przy wartości rezystora 10k a nawet 22k (choć może być zależne od typu tranzystora). Zastosowanie większego rezystora umożliwia zmniejszenie pojemności kondensatora - układ będzie mniejszy, a błyski słabsze.
 • #192
  logip
  Poziom 9  
  Panowie, po przeczytaniu całego tematu wiem bardzo dużo. Natomiast mam pytanie.
  Planuje podłączyć 4 zielone diody równolegle. Napięcie 9V z baterii.
  Potrzebny będzie kondensator i tranzystor. Z powyższego postu wynika, że musiałbym mieć tranzystor z przebiciem mniejszym niż 8V - jakie to są?
  Kondensator 2kuF
  Chce osiągnąć mrugające diody w miarę wolno. Układ będzie używany w stroju statku kosmicznego na balu przebierańców.

  Jeżeli macie inne pomysły to chętnie przemyślę.
 • #193
  krzbor
  Poziom 18  
  Jak już pisałem - nie da się przy 9V. Opisywany sposób podłączenia tranzystora zwany jest negistorem lub "diodą tunelową dla ubogich". Sam fakt występowania tego zjawiska nie jest celowym działaniem tranzystora. Migająca dioda z użyciem negistora to raczej ciekawostka i przykład zrobienia migacza przy minimalnej liczbie elementów. Jeśli chcesz zrobić "normalny" migacz to wpisz w google NE555. Dzięki temu taniemu i popularnemu układowi zrobisz wiele migaczy o szerokim zakresie zasilania i do tego niezależnych od napięć zasilania.
 • #194
  osamielec
  Poziom 11  
  dlaczego wszędzie piszą że dla prostego schematu dioda led, tranzystor npn kondensator 16v 1500uF musi być Rezystor przynajmniej 1kOHM. Prąd bezpieczny dla diody 5mm 3.1v - 20mA co daje rezystor 445ohms z zasilania 12v. poprawcie mnie jak się mylę.

  jaki prąd trafia bezpośrednio przy "wyładowaniu" na diodę? pytam bo interesuje mnie żywotność diody led..
 • #195
  gregorychar
  Poziom 9  
  Moim zdaniem w schemacie w pierwszym poście tematu jest błąd, ponieważ żeby układ działał, emiter musi być podpięty pod anodę diody, a tak nie jest. Zmontowałem tak układ i działa, tylko że mam dziwną sytuację, ponieważ działa on tylko wtedy, gdy dotykam palcem bazy. Dlaczego tak jest ? :D
 • #197
  gregorychar
  Poziom 9  
  Faktycznie, nie doczytalem dokladnie, zwracam honor :) Nurtuje mnie nadal pytanie, dlaczego w moim przypadku po dotknięciu palcem bazy, obwód działa ? :)
 • #198
  banan1996
  Poziom 7  
  Witam zrobiłem taki obwód jednak dioda zamiast migać świeci cały czas po podłaczeniu zasilacza co zrobiłem źle ?
 • #200
  Ybiz
  Poziom 2  
  Witam.
  Jak taki układ funkcjonowałby przy napięciu 36v, czy tranzystor tak samo by się zachowywał?
 • #202
  Ybiz
  Poziom 2  
  Rozumiem, że przy tym rezystorze będzie działał układ jak ze schematu z pierwszej strony - tzn. z jedną diodą.
  A gdybym chciał połączyć kilka diod z rezystorem szeregowo, odkładając na nich 25-30v, czy wtedy tranzystor podoła takiemu zadaniu?
  Jeżeli nie, to najwyżej będę kombinował z równoległym podłączeniem diod.

  Jeszcze takie pytanie zielonego - jak obliczyłeś ten rezystor? Z rezystorami dla diod nie mam problemu, ale ten układ z tranzystorem nie wiem jak ugryźć.
 • #203
  Krzysiek1260
  Poziom 7  
  Czy tranzystor oznaczony symbolem C945 wylutowany ze starego keyboarda będzie dobry? Szukałem do niego datasheet i jeśli dobrze znalazłem ( http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/82713/ETC/C945.html ), to wydaje mi się, że powinien być dobry, ale wolę się upewnić. Nie wiem, czy dobrze zidentyfikowałem wyprowadzenia, bo raz znalazłem oznaczone inaczej, a drugi raz inaczej. Za pierwszym razem dioda nie świeciła, a gdy zamieniłem wyprowadzenia to świeci ciągłym, słabym światłem. Czy to możliwe, że mogłem przegrzać tranzystor przy lutowaniu?
 • #204
  Block4r
  Poziom 10  
  Czy znalazł by się ktoś kto mógłby mi rozrysować układ prądów i napięć w układzie w kolejnych chwilach czasowych na schemacie ze strony 1?? Ogólnie po przeczytaniu rozumiem, ale nie potrafię jakoś sobie tego rozrysować i mam problem.Chodzi mi tutaj o Ładowanie kondesatora, rozładowywanie i przebicie, następnie ponowne ładowanie. I ponadto mam pytanie elementarne, czy rozładowanie kondesatora zachodzi zaraz po jego pełnym naładowaniu? Pozdrawiam, i dziękuje za poświęcony czas.
 • #205
  gmgnetpl
  Poziom 12  
  Witam
  Jestem bardzo początkującym elektronikiem i potrzebuję pomocy .
  Mam reflektor halogenowy , zasilany akumulatorem 6V/4Ah i chcę zamienić żarówkę halogenową na LED UV .
  W tym celu podłączyłem :
  Przetwornica zasilacz uniwersalny XL6009 step-up – napięcie wyjściowe na LED 10,5V , prąd 700 mA
  3 diody LED 3W szeregowo – 3,5 V/700 mA
  Jednak diody bardzo się grzeją i radiator nie daje rady. W związku z tym chcę podłączyć za przetwornicą podłączyć generator impulsów z częstotliwością ok. 40 Hz ( częstotliwość mrugania nie widoczna dla człowieka )w celu mniejszego nagrzewania się diod oraz wydłużenia czasu świecenia latarki.
  Niestety nie potrafię dobrać ( obliczyć ) jakie powinny być części ( kondensator, opornik, tranzystor ) . Czy może mi ktoś pomóc w ich doborze ?
 • #206
  And!
  Admin grupy Projektowanie
  Można zastosować przetwornicę impulsową, która będzie stabilizowała ustawiony prąd wyjściowy. Takie rozwiązanie powinno zapewnić lepsze warunki pracy diod, oraz możliwość regulacji ich prądu.
 • #207
  gmgnetpl
  Poziom 12  
  Wyjaśnię dokładniej. Mam już przetwornicę i chcę tylko dodać urządzenie pomiędzy przetwornicą, a diodą led , które by przerywało zasilanie led z częstotliwością 40 Hz.
  Napięcie i prąd bez zmian.
 • #208
  And!
  Admin grupy Projektowanie
  Czy przetwornica którą posiadasz na pewno stabilizuje prąd?
  Jeżeli chcesz włączać i wyłączać LEDy z częstotliwością 40Hz można spróbować wykorzystać wejście EN układu sterującego przetwornicą, tym sposobem zredukujesz ilość dodatkowych elementów w torze prądowym.

  Jeżeli diody się grzeją nadmiernie mimo prawidłowego odprowadzania ciepła, być może płynie przez nie zbyt duży prąd. Jeżeli przetwornica stabilizuje napięcie, może się tak zdarzyć. Przetwornica stabilizująca zadany prąd byłaby tutaj lepszym rozwiązaniem. Stabilizacja nastawionego prądu LED sprowadza się do np. stabilizacji napięcia na rezystorze pomiarowym o niewielkiej rezystancji (np. 0.1Ω).
 • #209
  gmgnetpl
  Poziom 12  
  Proszę tylko o konkretną pomoc dotyczącą zadanego pytania - nic więcej.
  Wyjaśnię dokładniej. Mam już przetwornicę i chcę tylko dodać urządzenie pomiędzy przetwornicą, a diodą led , które by przerywało zasilanie led z częstotliwością 40 Hz.
  Napięcie i prąd bez zmian.
 • #210
  lukasz Golf II
  Poziom 7  
  Witam jestem nowy zmontowałem układ i Dioda mi tylko świeci nie mruga
  zastosowałem elementy :
  Zasilanie: 12VDC
  bez R1
  C1: 100uF/16V
  T1: BC548C
  D1: niebieska 12V