Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ładowanie urządzeń USB z portem mini USB bez oryginalnych ła

MariuCh 29 Jan 2008 16:48 67089 27
 • Tajemnice ładowania urządzeń z portem mini USB - iPod'y, PocketPC, mp3 playery i inne.

  Artykuł powstał na podstawie moich doświadczeń po zakupie Pocket PC Asus A696 z GPS i chęci dorobienia do niego stałej, samochodowej ładowarki. Dołączona do zestawu ładowarka do zapalniczki może okazać się wręcz nieprzydatna jeśli chcielibyśmy umocować urządzenie np. z lewej strony kierownicy z czym się właśnie zetknąłem.

  Przede wszystkim opis gniazd USB:
  Ładowanie urządzeń USB z portem mini USB bez oryginalnych ła

  Opis PINów gniazd USB (wszystkie typy):
  Ładowanie urządzeń USB z portem mini USB bez oryginalnych ła


  Rozpoznane przeze mnie typy urządzeń ze złączem mini USB pod względem sposobu ich ładowania:

  1. Urządzenia które można ładować po prostu poprzez przyłączenie do gniazda mini USB (patrz rysunek opisujący gniazda mini USB) źródła napięcia +5V.
  Cóż do tego nie trzeba niczego dodawać - sprawa jest prosta - kupujemy kabel mini USB typu Canon:
  Ładowanie urządzeń USB z portem mini USB bez oryginalnych ła
  i podłączamy go źródła napięcia +5V min. 0,5A wykonanego samodzielnie (najprościej stabilizator 5V) lub dowolnego innego z gniazdem USB typu A (bardzo popularne, łatwe do kupienia i montażu gniazdo USB) i zapewniającego odpowiednią wydajność prądową.
  Przykłady schematów takich źródeł w rysunkach:
  Ładowanie urządzeń USB z portem mini USB bez oryginalnych ła
  Ładowanie urządzeń USB z portem mini USB bez oryginalnych ła
  Na szczególną uwagę zasługuje projekt z drugiego rysunku szczegółowo opisany na:
  http://www.ladyada.net/make/mintyboost/index.html
  Dzięki niemu mamy możliwość wykonania awaryjnej ładowarki do urządzenia opartej na dwóch akumulatorkach 1.2V. Myślę że łatwo będzie docenić taką ładowarkę np. na długich pieszych/rowerowych wyprawach czy podczas podróży samolotem.
  Na wyjściu dowolnego z powyższych układów (lub innego) należy przyłączyć gniazdo USB typu A zgodnie z jego opisem i to wszystko.
  Rozpoznanie czy dane urządzenie można ładować w ten sposób polega na podłączeniu go do takiego źródła napięcia i sprawdzeniu czy prawidłowo się ładuje. Jeśli nie to mamy do czynienia z urządzeniem opisanym w pkt. 2 lub 3.

  2. Urządzenia wymagające wysterowania pinów danych D+ i D- interfejsu USB.
  Najprawdopodobniej najczęściej występujący typ urządzeń.
  Z mojej orientacji wynika że tak działa większość Pocket PC (w tym Asus A696) i zdaje się iPody.
  Sporo czasu zajęło mi znalezienie informacji na temat wymagań urządzeń zasilanych w ten sposób. Generalnie urządzenia tego typu ładują się po podłączeniu do komputera tylko jeśli w systemie jest dla nich prawidłowo zainstalowany sterownik. No dobrze ale co z ze zwykłą ładowarką (?) Na forach i grupach dyskusyjnych znalazłem wiele sprzecznych i nie sprawdzonych informacji oraz nie działające w praktyce przykłady. Wreszcie po wielu próbach znalazłem odpowiednie wskazówki, sprawdziłem i zamieszczam schemat działającego rozwiązania - mostek redukujący napięcia dla każdego z kanałów D do ok. 3.3V :
  Ładowanie urządzeń USB z portem mini USB bez oryginalnych ła
  Powyższy mostek można zasilać przy pomocy źródeł napięcia +5V (stabilizator, przetwornica) opisanych w pkt. 1 i połączonych standardowym kablem mini USB typu Canon.
  Wystarczy więc zsumować wybrane schematy.
  Rozpoznanie czy urządzenie można/trzeba ładować w ten sposób polega na przyłączeniu go do źródła napięcia zakończonego jak na powyższym rysunku.

  3. Urządzenia wymagające użycia wszystkich pięciu PINów gniazda mini USB.
  Oczywiście przypadek ten może zachodzić wyłącznie jeśli urządzenie posiada gniazdo 5-cio PINowe.
  Konkretnie chodzi o PIN oznaczony X który musi być połączony z +5V lub z GND - nie znalazłem niestety jasnej informacji na temat sposobu podłączenia PINu X.
  Z mojej orientacji wynika jednak że urządzeń tego typu jest niewiele. Jeśli ktoś posiada takie urządzenie to niestety trzeba mieć kabel mini USB z właściwie połączonymi PINami (X zwarty z 1 lub 4) - nie spotkałem nigdzie wtyków mini USB do samodzielnego montażu stąd potencjalny wymóg gotowego kabla. Jeśli więc mamy już taki kabel to można go podłączyć do źródeł napięcia opisanych w pkt. 1.
  Ten typ ładowania sugeruję próbować wyłącznie jeśli nie zadziałały warianty zasilania opisane w pkt. 1 i 2 oraz w oryginalnie posiadanych ładowarkach stwierdzicie Państwo zwarcie PINu X z 1 lub 4.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  MariuCh
  Level 11  
  Offline 
  Has specialization in: inteligentny dom
  MariuCh wrote 24 posts with rating 21, helped 0 times. Live in city Ożarów Mazowiecki. Been with us since 2005 year.
 • #3
  puchatek128
  Level 10  
  Witam
  może to będzie zakrawało na "pornografię" dla niektórych ...... ale trudno;)

  4x akumulatorki - napięcie każdego 1,2...... (finalnie dają napięcie ~5V)
  jeden pojemnik żeby połączyć je szeregowo
  4 rezystorki wg schematu kolegi MariuCh'a (mam nadzieję że się nie pogniewa za ściąganie;))
  i jedno gniazdo USB
  bez dodatkowej elektroniki mamy prostą pojemną (w zależności od pojemności posiadanych akumulatorków) i tanią ładowarkę/zasobnik do iPhon'a (sprawdziłem I ładowania = 0,38A)
  na dniach będę testował układ na samsungu i9000 ale wiem już że bez rezystorków działa

  mam nadzieję że komuś się przyda:)
 • #4
  Hucul
  Level 39  
  puchatek128 wrote:
  4x akumulatorki - napięcie każdego 1,2...... (finalnie dają napięcie ~5V)

  Część urządzeń zasilanych/ładowanych z USB nie akceptuje napięcia poniżej 5,2V - po podłączeniu do źródła napięcia, które spada poniżej tej wartości po prostu nie ładuje.
 • #5
  spoko_janko
  Level 19  
  W dodatku w zależności od poboru prądu, 4 akumulatorki mogą "klękać" (spadek napięcia przy zwiększonym poborze prądu /ładowarki zwykle mają wydajność prądową 0,3-1A, przy czym najczęściej lepiej kombinować tak aby 0,5 A nie było problemem/ ) więc bezpieczniej byłoby dać 5 akumulatorków.
  No i stary trick, okresowa zamiana kolejności ogniw akumulatorków w koszyku, aby rozładowanie akumulatorków było w miarę równomiernie (pierwsze rozładują się ogniwa najbliżej +).
 • #6
  Hucul
  Level 39  
  spoko_janko wrote:
  ... pierwsze rozładują się ogniwa najbliżej + ...

  Kolega może wyjaśni ten fenomen. Przydałyby się do tego jakieś dowody w postaci schematów zastępczych i obliczenia według praw Kirchhoffa i Ohma.
 • #7
  spoko_janko
  Level 19  
  Subiektywne doświadczenia :] (nie poparte wzorami aczkolwiek z praktyki codziennych zabaw z pakietami aku, nazwijmy to mcgyveryzmy z leśnej głuszy, prosty przykład - rozładuj nieco pakiet tak by urządzenie nie chciało działać, następnie wyjmij ogniwa i zamień ich kolejność w szeregu, przy odrobinie szczęścia można chwilkę jeszcze na owych "oparach" podziałać; na wzory nie przełożę bo pisząc wprost i bez ściemniania - nie umiem :] praktyka ale nie teoria).
  Subiektywne = niekonieczne powtarzalne.

  5 ogniw daje zaś "rezerwę" na wypadek spadku napięcia przy zwiększonym poborze prądu (4 ogniwa -> 4x1,2 -> 4,8V jeśli nastąpi zwiększony pobór to spadnie napięcie ; 5 ogniw -> 6V ale przy znacznym poborze co ma zazwyczaj miejsce przy ładowaniu wtedy spadek napięcia jest poniekąd rekompensowany większą liczbą ogniw).
 • #8
  pawol
  Level 22  
  A moje doświadczenie z ładowaniem HTC touch dual jest takie.

  - D+ i D- nie podpięte. Prąd ładowania około 400mA
  - D+ i D- na potencjale 2,5V każdy z osobna (z dzielników rezystorowych 2x22k). Prąd ładowania 600mA
  - D+ - D- zwarte ze sobą. Nie chciało ładować w ogóle. Może ładowarka za mały prąd dawała
 • #9
  Polikon
  Level 14  
  Właśnie mam problem z ładowaniem jednego telefonu z zasilacza USB (nie z komputera) wszystkie telefony i inne urządzenia ładują się normalnie oprócz jednego, telefon Samsunga. Spróbuję podać napięcia na D- i D+ może pomoże.

  Jeśli chodzi o opisywany pin X w opisie „MariuCh” to jest to pin wykorzystywany w ładowarkach, które mogą podać większy prąd niż 500mA. Gdy telefon jest przystosowany do ładowania większym prądem niż 500mA to jego ładowarka ma pin X zwarty do masy. Telefon wykrywa to zwarcie i obciąża ładowarkę większym prądem. A gdy podłączymy telefon normalnym kablem USB do komputera to telefon obciąży port USB tylko do 500mA, i dlatego prawie nikt nie produkuje kabli USB z wtykiem mini USB ze zwartym pinem X. Piszę, że prawie nikt nie produkuje takich kabelków, bo udało mi się kupić taki kabelek, ale jest ryzyko, że jak podłączy się nim telefon do komputera to uszkodzi się port USB w komputerze.


  I jaszcze mała uwaga odnośnie schematu umieszczonego przez autora tego wątku w punkcie 2.
  Wyraźnie widać, że pin D- (2) jest połączony z dwoma opornikami 10K i 22K a chyba powinien być podłączony tylko do jednego dzielnika. Czyli tego po lewej stronie schematu.
  Dodane 01-09-2014
  Znalazłem jeszcze jeden opis tego pinu X. W Motoroli ten pin jest zwarty do pinu +5V
 • #10
  AS1542
  Level 2  
  Zauważyłem, że telefon Samsung Galaxy Mini GT-S5570 nie ładuje się jeżeli piny D- i D+ w ładowarce USB nie są zwarte. Po zwarciu telefon wykazuje poprawne ładowanie. Tablet Samsung Galaxy Note 10.1 N8000 również nie wykazuje ładowania jeżeli piny D- D+ nie są zwarte. Nie sprawdziłem co dzieje się po zwarciu pinów ponieważ nie posiadam dość mocnego zasilania (prąd ok. 2A).
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Universal_Serial_Bus#Zasilanie
 • #11
  Polikon
  Level 14  
  AS1542 wrote:
  Zauważyłem, że telefon Samsung Galaxy Mini GT-S5570 nie ładuje się jeżeli piny D- i D+ w ładowarce USB nie są zwarte. Po zwarciu telefon wykazuje poprawne ładowanie. Tablet Samsung Galaxy Note 10.1 N8000 również nie wykazuje ładowania jeżeli piny D- D+ nie są zwarte. Nie sprawdziłem co dzieje się po zwarciu pinów ponieważ nie posiadam dość mocnego zasilania (prąd ok. 2A).
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Universal_Serial_Bus#Zasilanie

  Piszesz o zwarciu tych dwóch pinów ze sobą bez podawania napięcia.
 • #12
  AS1542
  Level 2  
  Tak, zwarcie D+D- bez podawania napięcia.
 • #13
  AS1542
  Level 2  
  Zmierzyłem wyprowadzenia ładowarki oryginalnej Tabletu Samsung Galaxy Note 10.1
  Układ napięć na wyjściu ładowarki jest następujący : pomiędzy biegunami plus i minus (5V)piny D - i D + zwarte a napięcie mierzone względem minusa 1.25V względem plusa 3.75V co oznacza, że jest uzyskiwane na dzienniku rezystancyjnym. Ja zastowosalem od strony minusa do D- D+ rezystor 10kΩ, a pomiędzy D- D+ a plusem rezystor 33kΩ co w połączeniu z ładowarką która na wyjściu ma 5.2V dało w praktyce na pinach D- D+ napięcie okolo 1.25V. Tablet jest ładowany prawidłowo, nie zauważa obcej ładowarki. Ważne jest przy tym aby prąd na wyjściu ładowarki nie był mniejszy od ładowarki oryginalnej gdyż ładowanie będzie trwało dłużej.
 • #14
  pawol
  Level 22  
  Ja doszedłem do ładu z ładowaniem podciągając każde z osobna D+ i D+ do Vcc jedynie przez opory o wartości 10k lub 22k. Żadnej zwory między D+ i D-, jedynie podciągnięcie do Vcc

  Dla 10k ładowanie było 250mA a dla 22k było 500mA.

  Przedewszystkim zaczął ładować na wartościach 22k telefon HTC
 • #15
  rafcio21
  Level 2  
  Witam!

  Mam pytanie, otóż posiadam taką ładowarkę:
  http://www.filipek.com.pl/allegro/%C5%82adowarka_aa_l.png
  Niestety nie dostałem w zestawie do niej kabla. Wchodzi w nią zwykły jack 2-polowy (+ i - na 2 stykach o ile dobrze się orientuje). Chciałbym zrobić przejściówkę na gniazdo usb, by używać kabli, które posiadam. Mógłby mi ktoś poradzić, do których konkretnie pinów w USB musiałbym podłączyć ten + i - by to działało jak trzeba? Znalazłem jakieś schematy, ale nie jestem ich pewny... VCC +, Masa -, czy tak?
 • #16
  oj
  Level 42  
  Ta pokazana ładowarka awaryjna na Bat/Aku R6, nie daje na wyjściu napięcia równo 5V a ok 5,7V bez obciążenia. Dopiero obciążona prądem 110mA daje 5V przy poborze prądu z Bat/Aku R6 na poziomie 1,1A.

  Więc uważać, gdzie się to podłącza.

  Standard USB to 5V

  Opis pinów jest na początku postu
  VCC - to plus zasilania (5V)
  GND - to minus zasilania (masa)
 • #17
  mariost1
  Level 2  
  podzielę się swoim doświadczeniem.
  gdy zgubiłem oryginalną ładowarkę do samsunga gt-s5660
  zacząłem kombinować jak zrobić własną, miałem kilka różnych zasilaczy od telefonów, 5V od 500mA do 750 mA, ale podłączenie dwóch skrajnych pinów usb do napięcia nie przyniosło żadnego skutku.
  podłączyłem więc mostek z dzielników rezystorowych w/g rysunku i nic
  ale przy kilku przeróbkach udało się.
  więc podłączyłem w/g tego rysunku


  Ładowanie urządzeń USB z portem mini USB bez oryginalnych ła  Edit

  i ładuje telefon samsung , htc, i nawet mp4 creative zen
 • #18
  qubus93
  Level 9  
  I jaki masz prąd ładowania? Chyba ci postawie browara, jeżeli te podłączenie zadziała :D
 • #19
  mariost1
  Level 2  
  ja podłączyłem ładowarkę od starego samsunga która na wyjściu ma 750 mA

  a prąd ładowania amperomierz pokazywał 450 mA
 • #20
  qubus93
  Level 9  
  No więc właśnie wróciłem z garażu. Przetestowałem wszelkie możliwe kombinacje i:
  oryginalna ładowarka ma zwarte D+ z D-, co też poczyniłem w ładowarce philips z biedronki, ładuje wszytko przez zwykły kabel usb, micro jak i mini. Udało mi się w ten sposób aktywować dedicated charging point, lecz niestety nie byłem w stanie zmierzyć prądu, bo spalił mi się chyba zakres w multimetrze... Dodatkowo stwierdzam, ze ta ładowarka ma już wbudowany dzielnik napięć, między D+ i + jest 2.7V po zwarciu D+ z D-, przy zastosowaniu między nimi oporu 140ohm efekt jaki uzyskałem był taki sam-wykrycie ładowania z sieci.
  Twoja metoda z 10k, owszem, działa, aczkolwiek w ten sposób aktywowane jest ładowanie w trybie usb i dlatego amperomierz pokazywał jedynie 450, bo w trybie usb maksymalny dopuszczalny prąd ładowania to 500mA :) tyle ode mnie
  EDIT: zapomniałem dodać, gio ma maksymalny prąd ładowania 1100mA :)
 • #21
  piwko
  Level 25  
  Jako,że to jest jeden z tych tematów,które będą aktualne po wsze czasy:),to opiszę moje doświadczenia.
  Postanowiłem przerobić ładowarkę od jakiegoś starego samsunga do mojego Lenovo a660.
  Parametry ładowarki standardowe 5V 700mA.
  Pin x we wtyczce mikro usb nie podłączony- ładowanie 400mA,zwarty z masą przez rezystor 200 om-600mA .
 • #22
  MasterP88
  Level 9  
  Zainteresował mnie ten temat ponieważ sam przerobiłem w swoim życiu już bardzo wiele ładowarek :) Z moich doświadczeń wynika że ładowarki z podłączonym tylko "+" i "GND" działają jednak prąd ładowania jest stosunkowo niski (100 - 300 mA) jednak po połączenie pinów "D+" i "D-" prąd ładowania zwiększa się do maksymalnego. Po raz pierwszy zaobserwowałem to w moim HTC Desire kiedy postanowiłem zrobić własny tzw. "Power Box" czyli najprostszy koszyczek na 4 akumulatorki AA dioda do zabezpieczenia prawidłowego przepływu prądu (""Power Box" ---> Telefon) i gniazdo USB żeńskie. Początkowo po podłączeniu "+" i "-" telefon wykrywał "Power Box" jako ładowarkę DC i pobierał prąd rzędu ok. 100 mA, jednak po połączeniu dwóch środkowych pinów w żeńskim gnieździe USB telefon wykrywał ładowarkę jako AC i ładował się z maksymalnym poborem prądu :)
 • #23
  cyrograf
  Level 17  
  Witam.Z racji że nie zamierzam inwestować w ten telefon(sony ericsson p1I).Jak zmienić w oprogramowaniu aby ładował przez USB ale z zasilacza zewnętrznego -kupiłem gniazdo kabel USB i miałem kilka ładowarek starych 5 volt od 500mA do 800mA.I się okazuje że jak nie jest podłączone do komputera to nie chce ładować.Pewnie w oprogramowaniu można coś takiego zrobić.Oryginalnej ładowarki nie opłaca się kupić....
  P.S Opcja ładuj przez usb wybrana.
  Jak podłącze z zasilacza zewnętrznego to jest komunikat podłączono urządzenie USB a jak odłącze to-odłączono urządzenie USB ale pod włączonym telefonem ładować nie chce.

  Podano mi podpowiedz która nie daje rezultatu "Zrób zworę na środkowych 2 pinach gniazda usb w ładowarce"

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2960534.html
 • #24
  kormant
  Level 10  
  Zwarcie szyn transmisyjnych D+ i D- daje radę z Samsungami.
 • #25
  Syberek
  Level 16  
  Orientuje się ktoś jak to wygląda przy telefonach blackberry ??

  edit

  W BB zwarcie szyn transmisyjnych również umożliwia ładowanie ;)
 • #26
  maksgw
  Level 9  
  Moje doświadczenie zaczelo się gdy kupilem drugi tablet. Mam da tablety lenovo jeden 10 cali a drugi nowy 8. Do dziesiątki wykonalem przetwornice z układem LM 2596. Po zmierzeniu prądu dawała 1,8 ampera przy napięciu 5,2(rewelacją). Ale schody zaczęły się gdy podlaczylem ten mniejszy prąd osiągał ledwie 470 mA. Napisałem post i kolega wędkarzStoLica podpowiedział by zewrzec piny D+ i D- z racji tego napierzylem styki we wtyczce mikro USB ( nr 2i3) po zwarciu ładuje 1,4 ampera. Tak więc wszystko super. Może komuś przyda się ta informacja.
 • #27
  karel21
  Level 27  
  Dwie ładowarki podłączone do I9300 (tzw. średni poziom wykonania, nie dedykowane do tego modelu), ten sam kabel. Pierwsza (pomiar Charger doctor), prąd wyjściowy przy 5V, 1,5A (napięcie ładowania 5,42V), nie ładuje. Druga prąd 0,9A -5V, (bez podłączenia urządzenia 4, 82V) , ten ładuję bez problemu ( po podłączeniu, napięcie skacze na 5,11V, prąd ładowania około 700 mA). Wnioski, raczej szukajcie odpowiedniej ładowarki.
 • #28
  g3m
  Level 12  
  Witajcie, mam HTC NexusHD2. Ladujac ladowarka sieciowa - wszystko ok. Gdy podlacze pod ladowarke samochodowa, bateria i tel. sa gorace, przy dotyku parzy! Ladowarka ta ma dwa wyjscia USB, 1A, zbudowana na US AD85063D. Piny 2-3 gniazd USB ladowarki zwarte, sa podlaczone do 8n US. Na wyjscu ladowarki zmierzylem 5,1V. Co mozna z tym zrobic, pewnie daje za duzy prad. Czy ktos ma pomysl jak to rozwiazac?