Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Jaki kierunek na politechnice po technikum elektronicznym?

Michal19881 22 Apr 2008 21:17 40837 206
SterControl
 • #61
  matisob
  Level 12  
  Jestem studentem na Politechnice Gdańskiej - kierunek mechatronika. Nie miałem wcześniej kontaktu z elektrotechniką, ale mogę powiedzieć dużo na temat mojego kierunku. Ogólnie jest to kierunek wszechstronny, nie uczysz sie tylko jednej specjalizacji, ale zasięgasz wiedzy z wszystkich trzech dziedzin (Informatyka, Mechanika, Elektrotechnika) przez co na żadnym przedmiocie nie możesz sie skupić. Lepiej wybrać kierunek, który nauczy cię dużo z danej partii wiedzy i przygotowuje odpowiednio do zawodu. Wiedzę z innych dziedzin można zdobywać samemu tak mi się wydaje. Jestem po liceum więc matematyka i fizyka nie były dla mnie problemem trochę pod górkę jest na laborkach bo prawie nikt nie wie o co do końca chodzi, ale jakoś się idzie. Teraz to mało prawdy w tym ze najtrudniej jest na pierwszym semestrze. Przez cale studia sie uczyć trzeba żeby zaliczać bez długu. Dla pierwszoroczniaków wprowadzili 12 punkowy dług matma - 6 punktów, a fiza też około 6 więc można nie zaliczyć tych dwóch przedmiotów i iść dalej, ale nie sądzę żeby bez ich znajomości można było sobie dać radę. Na początku dla wyrównania zaległości i poziomu są powtórki z liceum więc pierwszy semestr matmy jest po prostu banalny dla tych którzy się chociaż trochę przykładali, a reszta może nadrobić poziom, a potem zaczyna się trochę nie znanej matmy, ale bardzo prostej więc nie można się zrażać tylko uczyć i uczyć :) Zapraszam na PG pozdro.
 • SterControl
 • #62
  janosikow
  Level 13  
  Z fizyki i matmy zależy od kierunku. Na WAT na informie mają stosunkowo mało fizyki bo tylko 1 semestr. Co prawda potem też mają kable i miernictwo ale nie w takim stopniu co Elektronika, bo tylko 1 semestr. Natomiast na innych kierunkach uczą na prawdę rzeczy przydatnych na danym kierunku czyli np. na fizyce nie uraczysz praktycznie płynów i hydrodynamiki na EiT. Na infie za to 1 rok to studia matematyczne. Na elektronice studia o teorii obwodów(kable) i sygnałów. Matma tylko ogólna nie jak na infie rozbita w 10 przedmiotów. Na elektronice też się nauczysz programować, głównie sprzęt ale algorytmikę też liźniesz. Na infie będziesz lizać elementy elektroniczne cyfre i analogi itp itd.
  Powiem wam, że na WAT przez 3 lata najtrudniejszy jest pierwszy rok a potem z górki. Wykładowcy potwornie dużo wymagają. Szczególnie wiedzy praktycznej ale i teorii jest dużo. Ludzie potrafią podchodzić do zaliczenia i 8 razy... Bolą mocno kable(szczególnie laboratoria) i Elementy półprzewodnikowe...
  A i jedno jeśli jesteś praktyk i uwielbiasz bawienie się w montowanie układów pisanie sprawozdań itp. To WAT dla Ciebie :D Elektronika ma najwięcej laboratoriów :D. Od 3 do 5-6 w tygodniu. Szczególnie w środku semestru...
 • SterControl
 • #64
  Szaflik
  Level 20  
  Jak mawia przysłowie: "Nie samą nauką człowiek żyje" ...

  Jaki kierunek na politechnice po technikum elektronicznym?

  na PWR mamy takie przysłowie:

  "Kto zaliczy Teorię Obwodów, ten wie, że skończy studia...
  Kto zaliczy Układy Elektroniczne, ten wie, kiedy skończy studia."

  Pierwszy i drugi rok - matma przeplatana z fizą .. później zaczyna się jazda dla tych którzy nie mają pojęcia o elektronice - jeśli jednak ktoś jest po technikum - zdecydowanie ma łatwiejszy start ;)

  Jak dla mnie klimat na PWR jest wyśmienity - mam porównanie z AGH - tam z matma naprawdę był hardcore w poównaniu do PW.

  Co do kierunku - jak juz wspominano wcześniej - na EiT przyjmowali prawie wszystkich .. ale potem odsiewka, na Automatyke było dużo cięzej sie dostać niestety :/
 • #65
  User removed account
  User removed account  
 • #66
  Szaflik
  Level 20  
  Niektóre przedmioty wyglądają na ciężkie i mało zrozumiałe zwłaszcza na początku studiów .. jednak jak sie wpadnie w rytm i znajdzie kruczki i triki .. typu forum, ksero A0, rzepkolotki itp itd (zorientowani wiedzą o co chodzi ;) ... to idzie sie przyzwyczaić i wyrobić ;) :) Dobre zapisanie sie na zajęcia to połowa sukcesu :) najważniejsze to nie zlewanie z góry na dól .. i nie zostawianie wszystkiego na ostatnią noc ;)

  Jak już wspominałem - miałem "przyjemność" z kierunkiem EiT na AGH'u i mam porównanie z PWR - PWR wymiata ! ;) klimat - ludzie - miasto - uczelnia ;) nic dodać nic ująć ;) warto dojeżdzać te 500km ;)
 • #67
  hagrid
  Level 11  
  :!::!::!::!::!::!
  Napiszcie mi czy NIE ZDAJĄC matury z matmy, fizyki, informatyki mam jakieś szanse dostać się na jakikolwiek elektryczny kierunek (EiT, elektrotechnika, automatyka ew. informatyka w zasadzie wszystko jedno na jaki :D ) dzienne/zaoczne najlepiej KRAKÓW ew. WROCŁAW
  Patrzyłem na stronach w dziale rekrutacja ale tam były tylko matma i fizyka :cry: np. AGH czy p krakowska Na pewne kierunki nie ma wielu chętnych więc mam taką cichą nadzieję że może coś jednak da się zrobić... no a jak nie to dodatkowa matura z matmy za rok....:cry:

  napiszcie proszę jak sprawa wygląda to bardzo ważne!
 • #68
  lord_dagoth
  Level 25  
  eeee... Nie zdając matmy i fizy i informy na dodatek nie masz szans -.-
  Chyba że np na pg byś jakoś spróbował dostać się na chemie lub biotechnologie (jeżeli zdajesz chemie lub biologie) a następnie próbować się przenieść.
  Pozatym zawsze pozostają kierunki na których we wrześniu są jeszcze wolne miejsca (II rekrutacja).
 • #69
  ferdu
  Level 13  
  matma, fiza, fiza, matma... się trzeba będzie zacząć uczyć ;D

  A o tych Mikrosystemach i Fotonice na Pwr wie ktoś coś ?!
 • #70
  User removed account
  User removed account  
 • #71
  ferdu
  Level 13  
  No tam już byłem i czytałem ale chciał bym się coś dowiedzieć od kogoś kto sie kręci w tamtych rejonach. Bo na stronie to ja sobie mogę duuużo różnych rzeczy powypisywać :)
 • #72
  giovani
  Level 13  
  kalor_85 wrote:
  jak wiadomo na tą specjalność dostają się wszystkie niedobitki, ja mam ambicje na coś więcej


  Dobra sam tego chciałeś, czas objaśnić Ci co po niektóre sprawy bo widzę żeś bardzo niedoinformowany. Na tej twojej "super specjalności" przyjęto w tam tym roku tyle samo osób co na telekomunikacji, praktycznie kto chciał dostać się na wymarzoną specjalność to tam jest.

  Teraz druga ważniejsza rzecz, bo to mnie zastanawia, piszesz ze jesteś po technikum (stara matura) czyli jeśli dobrze kalkuluje powinieneś być na trzecim roku a bredzisz coś o wyborze specjalności na drugim. Czyżby twoje ambicje zostały już raz stłumione? Myślę ze z takim stażem KP jaki najprawdopodobniej masz najlepiej tu wszystkim doradzisz.:cry:
 • #73
  ferdu
  Level 13  
  Ambicje może są ale chęci i samozaparcia brak?
  A przyjmować to przyjmują wszędzie wszystkich i na wszystko a zostaną i tak tylko ci, którzy się postarają i utrzymają. [/quote]
 • #74
  User removed account
  User removed account  
 • #75
  lord_dagoth
  Level 25  
  ferdu wrote:
  Ambicje może są ale chęci i samozaparcia brak?
  A przyjmować to przyjmują wszędzie wszystkich i na wszystko a zostaną i tak tylko ci, którzy się postarają i utrzymają.

  Oczywiście że nie przyjmują wszystkih i wszędzie... są pewne progi punktowe ustanowione przez ilość chętnych i ich wyniki, jak ich nie przekroczysz, to się nie dostaniesz (z powodu braku miejsc). Jak powszechnie wiadomo, są kierunki oblegane i są te mniej oblegane ;)
 • #76
  ferdu
  Level 13  
  No tak się zgodzę.
  Tylko co to jest na próg punktowy 18pkt. xD
  A do Wrocławia w tamtym roku z tego co widzę to brali od 0 na elektrotechnikę, od 18 haha na elektronikę tylko ta automatyka oblegana jest ale dam sobie rękę obciąć że jak ktoś trafił tam "przez przypadek" to szybko mu sie "znudzi" bo miałem automatykę teraz w technikum i masakra po prostu była ... Transmitancje, jakieś regulatory śmieszne, silniki różnego rodzaju, zwężki, kryzy i inne duperele. Na początku całkiem ciekawie to wyglądało ale z czasem przeobraziło się w jakieś "coś" z czego wszyscy problemy mieli. Także w sumie to ja się tam nie widzę jedyne co to elektronika i telekomunikacja lub mikrosystemy i fotonika ewentualnie elektrotechnika. Jeśli chodzi o mnie to innego kierunku bym nie brał.
 • #77
  lord_dagoth
  Level 25  
  No wiesz... to już rzecz gustu. Jeden woli siedzieć przy komputerze programować, inny woli pisać wiersze, a ktoś inny woli być automatykiem.
 • #78
  revolt
  Level 34  
  Jak narazie to czytam co tam ludzie mają i stwierdzam, że to wszystko gdzieś miałem :) Ale uzdolniony mam kierunek :D he he
 • #79
  Michal19881
  User under supervision
  revolt rozumiem że studiujesz na PP.
  Jaki kierunek?
  Opowiedz coś o nim bo stoję przed wyborem uczelni i kierunku a myślę nad PP.
 • #81
  Michal19881
  User under supervision
  Możesz powiedzieć coś więcej?
  Na co zwrócić uwagę idąc na ten kierunek, z czego zrobić powtórkę/co umieć idąc tam?
  No i jak tam jest :)
 • #82
  lord_dagoth
  Level 25  
  Też bym chętnie usłyszał więcej o Elektrotechnice. Możliwe że wyląduje na wydziale Elektrotechniki i Automatyki na PG, więc chętnie poznam bliżej ten kierunek.
 • #83
  revolt
  Level 34  
  Moja wypowiedź co do elektrotechniki na PP nie będzie miarodajna, bo jestem ostatnim rocznikiem robiącym jednolite magisterkie 5 lat. Spróbuję streścić plus minus co miałem:

  sem 1.
  teoria obwodów - prąd stały
  matematyka - analiza
  algebra - zespolone, macierze, ciągi itp
  fizyka

  sem 2
  teoria obwodów prąd przemienny - furiery itp.
  analiza mat CD.
  fizyka
  rysunek techniczny
  informatyka

  sem 3
  podstawy elektrotermii i techniki świetlne
  podstawy elektroniki i energoelektroniki
  matematyka CD.
  metrologia
  informatyka


  sem 4
  Elektrotechnika - rezonanse, sprzężenia itd.
  maszyny elektryczne
  Podstawy Elektroniki i Energoelektroniki
  metrologia (pomiary)
  podstawy techniki mikroprocesorowej - teoria
  elektroenergetyka
  informatyka + zastosowanie w elektrotechnice
  bezpieczenstwo użytkowania urządzeń

  sem 5
  metrologia
  teoria pola
  Maszyny i naped elektryczny
  Podstawy elektroniki i energoelektroniki
  Teoria sterowania

  sem 6
  tu jest podział na specjalności już.

  Ogólnie dużo matmy na początku. Zdecydowana większość przedmiotów to wykłady+ew. ćwiczenia+laboratoria. Dużo komputerków. Wychodzisz z nieźle pojętym C++. Jest MSDNA - windowsy i inny soft microsoftu za free. Czy cos powtarzać? Wg mnie raczej nie. Poczytajcie co to prąd w ogóle, napięcie, natężenie, moc (nieraz padali na pytaniu jakie jest natężenie prądu w gniazdku w Polsce). Jak się zachowują elementy poszczegołne (cewki, kond itd). Powtórz excela - niezwykle przydatne narzędzie na studiach :) Niegłupim pomysłem jest lepszy kalkulator naukowy. Z matmy przyda ci się przyda co najwyżej całka i pochodna jak miałeś oraz koniecznie FUNKCJE trygonometryczne, chociaż jestem na 6 semestrze i nie mogę się do dzisiaj nauczyć który bok do którego to sinus a który kosinus :) . Problem jest taki, że np. fizyka jest pokazywana w ujęciu całkowo-różnicznowym. Prędkość to nie jest już v=s/t tylko ds/dt. Taki jakby język inny. Czyli jak się leniłeś ale masz talent domatmy jako takiej dasz radę. I musisz być twardy psychicznie- ludzie ze 90% z matur z matmy nie wytrzymywali sesji. WIęcej informacji na:
  http://fee.put.poznan.pl/ zakładka Studia->elektrotechnika->studia stacjonarne. Są tam w PDFach siatki godzin dla nowych roczników. W razie czego czekam na pytania.
 • #84
  Michal19881
  User under supervision
  revolt dzięki za te wyczerpujące informacje okiem studenta :)
 • #85
  MarekB.
  Level 1  
  Na PW w zeszłym roku progi były mniej więcej takie:
  ~150 - Makrokierunek na WEITI od października
  ~130 - Makrokierunek od lutego
  (na WEiTi obowiązuje w pełni semestralny system studiów)
  ~170 - Informatyka na WEiTI od października lub na MiNI
  ~150 (?) - Informatyka na WEiTI od lutego

  Powyższe punkty to oczywiście tzw. "punkty PW". Matura rozszerzona jest liczona z wyższym współczynnikiem niż podstawowa, w zeszłym roku angielski w ogóle nie był brany pod uwagę. Fizyka i matematyka liczą sie tak samo. Przykładowo 70% z rozszerzonej matmy i 88% z fizyki dawało 161 pkt. PW. Szczegóły na stronie politechniki.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Generalnie pierwszy rok na Makro to b. dużo matmy wszelkiej maści - analiza, algebra, probabilistyka, wstęp do teorii mnogości. Ogólny zarys fizyki - mechanika, fale, szczególna teoria względności itp. (tematyka trochę jak w liceum, tyle że z zastosowaniem całek, równań różniczkowych, czterowektorów i innych takich frykasów), programowanie C i C++ no i podstawy elektroniki w postaci Podstaw Pomiarów na 1 semie i Podstaw Teorii Obwodów na 2-gim. Po pierwszym roku podział na grupy specjalizacji Elektronika i Telekomunikacja, a po paru kolejnych semestrach podział na specjalizacje.
 • #86
  Michal19881
  User under supervision
  A jakie są progi punktowe na EiT na AGH?
  Czy matma podstawowa wystarczy?
 • #87
  k0niu
  Level 23  
  Jestem na drugim roku Elektroniki i Telekomunikacji na Politechnice Rzeszowskiej, przedtem skończyłem Technikum Elektroniczne, nie żałuję swojego wyboru i jestem z tego zadowolony, to mnie kręci :)
 • #88
  KaW
  Level 34  
  1-zauważcie ,że ogólna nazwa zmieniła sie na :-"EiT"
  dla mnie to informacja o rozwoju elektroniki jaka nastąpiła na przestrzeni
  2008-1964=44lat. Dawniej to się nazywało wydziałem łaczności ,potem
  porobiły się katedry -doszło do tego ,że obecnie "teletransmisja przewodowa " i "klapki"-czyli centralki telef. 10NN -telekomunikacja -zawędrowały do tytułu głównego "EiT".
  2-podstawą jest technika cyfrowa i mikroprocesory ,przetwarzanie danych,
  programowanie ,przesyłanie info. Na to trzeba b. dużo matematyki, fizyki.
  3-co do uczelni -trzeba zobaczyc jakie ma ona związki ze światem .Ja wiem ,że PWr powinna miec kontakty z Niemcami ; Rosją /PETERSBURG/...
  wszystkie takie elementy posprawdzać..praktyki mogą byc zagraniczne -
  tylko politycy mogą nabrużdzić i nic z tego nie będzie .

  pozdr.
 • #89
  cikol
  Level 27  
  W tym roku kończe IVklase ZSE - tech. elektronik. ( a raczej juz skonczyłem:).
  Przede mną maturka(wybrałem angielski, mat podst + fiz roz - tak dla jaj)
  Oceny... nie najgorsze ang 4 mat 6 fiz 5 wiec raczej zdam te mature:) No chyba że polskiego nie zdam;p

  Poźniej technik( z teoretycznej jestem zwolniony - finalista OWT tegorocznej)

  Dokąd zmierzam? PP a dokładniej EiT

  Czy się dostane? Pewnie bede na liście rezerwowych. ALe przyglądając się DOKŁADNIE liście przyjetych z poprzedniego roku... przyjmowali wszystkich;p A gdyby mnie nie daj Boze nie przyjeli to im wyśle w odwołaniu taki ładny papierek co w Szczecinie na OWT mi dali(zaświadczenie o udziale w finałach)

  Czy dam rade na tych studiach? DAM bo CHCE:)

  Amen
 • #90
  lord_dagoth
  Level 25  
  hmmm... matma podstawowa a fiza rozszerzona? Pierwszy raz się spotykam z takim zestawem;)