Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie spawarki 230/400, N/PE (oraz podobne pyt. dod)

XnIcRaM 18 Apr 2008 18:29 6273 3
 • #1
  XnIcRaM
  Level 17  
  Kupiłem za grosze spawarkę na Allegro, ma możliwość podłączenia na 230 lub 400V fabrycznie wyposażona jest we wtyczkę do gniazda 230V, jednak chciałbym zasilać ją z 400V i teraz pytanko jak ją podłączyć? zapewne przewody we wtyczce podłączone do fazy i do N powinienem podłączyć do dwóch różnych faz, problem mam tylko z przewodem który we wtyczce (230V) podłączony jest do PE (bolca) czy ten przewód w mufie powinienem podłączyć również do PE czy może do N?

  Pytanie dodatkowe: Podłączam silnik 3-fazowy i też mam problem czy podłączyć N czy PE a dokładniej, podłączam 3fazy w odpowiedni sposób (trójkąt/gwiazda) i jeszcze jeden przewód powinienem przykręcić do obudowy silnika i czy to ma być przewód N czy PE, jeśli N to w takim razie co z PE w szczególności jeśli instalacja w moim domu jest typu TN-S lub TN-C-S?
 • #2
  Mariusz Ch.
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Witam.

  Ad.1 W pierwszej kolejności należy obejrzeć listwę zaciskową w spawarce. Dla zasilania 400V powinien być inny punkt niż przy 230V. Zwykle jest opis N, L1, L2.

  Ad.2 W układzie TN-S lub TN-C-S na obudowę łączymy przewód PE. W wypadku silnika trójfazowego N jest niepodłączony.

  Pzdr.
 • #3
  XnIcRaM
  Level 17  
  1. Miałem nadzieję iż uda się bez rozkręcania spawarki, niestety w instrukcji tego nie ma, na razie się jeszcze wstrzymam z rozbieraniem może ktoś ma taką i już to przerabiał, moja to EUROTEC BX1-180, choć z drugiej strony zapewne będzie tak jak w przypadku silnika podłączam dwie fazy i PE lub nic (w zależności od rodzaju instalacji)

  2. rozumiem, dla pełnej jasności spytam jeszcze co w przypadku instalacji TN-C, TT czy IT?
 • Helpful post
  #4
  Mariusz Ch.
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Witam.

  W sieciach TT i IT obudowy łączone są tylko do uziemienia lokalnego lub grupowego (przewód PE).

  W sieci TN-C na obudowę łączymy PEN.

  Pzdr.