Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

litraż/typ skrzyni do subwoofera Panasonic EAK-WG25

18 Kwi 2008 19:35 1931 18
  • Poziom 10  
    Nabyłem za małe pieniądze taki subik. Nigdzie nie moge znalezc jego parametrów. Poradzcie jaka skrzynia bedzie do niego najlepsza (litraz, BR czy bez?)

Wzmacniaczem dla niego bedzie Yamaha YPA-720 z ok 100-120W RMS w mostku.

Oto dane które mam :

10' subwoofer
    120w rms/450w max

90dB/W/m sensitivity (S.P.L.)
    Zakres 22 Hz to 3kHz
    double damper suspension system
    high rigidity polypropylene injection cone
    high rigidity diecast frame and a 4-layer voice coil

[4 warstwowa cewka zapewnia bezpieczenstwo,
    zlote zaciski do kabli, podwojny magnes owinięty gumą, oraz solidny, odlewany cisnieniowo kosz ze stopu aluminium]

Niegdys [2004r] kosztowal ponad 100Euro / 130$.

Z góry serdeczne dzięki za wszelkie sugestie.
  • Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
  • Poziom 29  
    Nie majac parametrow musisz cos wykombinowac,
    zrob lub moze masz zamknieta skrzynie o pojemnosci 30-40 litrow. Wsadz glosnik i powoli zmniejszaj jej objetosc i obserwuj jak gra... dojdziesz do efektu, ktory cie zadowoli i tak zostawiasz :D
  • Poziom 10  
    Aha w ten sposób. Okej. A jak najlepiej, najprosciej zmniejszac objetość takiej skrzyni? Wystarczy ze bede wypelnial ją np styropianem czy watą mineralną? :?: Czy trzeba "rżnać" pudło :D ?

PS. Sprzedajacy podal mi taki wymiar - 35L i 40Hz. Będzie w porządku?

Dzięki za odzew :)
  • Poziom 29  
    Na jakiej podstawie ten sprzedajacy podal Ci wymiary bez parametrów ??/

Musisz miec parametry T/S glosnika i wtedy wyliczysz bude BR i strojenie 40 hz. Zrob tak jak gadam, wkladasz do srodka jakies grube drewniane klocki lub po prostu masz jedna ruchoma scianke i ja przesuwasz w celu zmniejszenia obudowy, tzn przesuwasz i przykrecasz na wkrety.
    Metoda prob :D
  • Poziom 10  
    Zapytałem go, ciekawe co odpisze :) Pewnie sam zmajstrował i stwierdził że jest okej. No ale zobaczymy.. :D

update: Sprzedajacy napisal ze suba sobie zrobił metodą prob i bledow, br strojony na ucho, a pojemnosc taka, aby glosnik mial jak najwieksza wytrzymalosc mocowa, i zapewnial optymalne zejscie.

Widać że zna sie na rzeczy. Pozostaje uwierzyć na słowo :D

Jakiej średnicy i długości BR powinien być ok?
  • Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
  • Poziom 10  
    Dopiero nie dawno dostałem głośnik w swoje ręce. I okazało się że uszkodzenie o którym pisał sprzedający jest bardziej poważne. A mianowicie nie dość że ten zewnetrzny kołnierz kosza jest odłamany, to co gorsza (i tego nie wiedziałem) odłupany jest ok 2-3 cm długości i 5mm szerokości fragment konstrukcji kosza który przelega- sklejony jest gumową uszczelką górnego mocowania membrany, tak że z powodu braku tego fragmentu, pod tą uszczelką/membraną jest szpara. I teraz pytanie - czy wypełniając tą przestrzeń (gdzie brakuje fragmentu kosza) i zaklejając to jakimś klejem czy silikonem (trzeba skleić aluminium do gumowej dolnej uszczelki membrany) uzyskam szczelność i krótko mówiąc czy można to w ten sposób naprawić i czy głośnik będzie grał?

Znajomy twierdzi, z powodu tego odkruszenia małego fragmentu kosza na łączeniu z membraną, po sklejeniu szczelności i sztywności się nie uzyska w związku z czym głośnik nadaje się na śmietnik. Znajomek jest swego rodzaju aufio-sprzęto-filem i zna się na rzeczy.

Ale co Wy nt uważacie? Będzie ten subik jeszcze grał?
  • Poziom 38  
    daj jakies foty najlepiej bo tak to trudno wyczaic...
    Silikonu raczej unikaj bo on jeszcze bardziej mu zaszkodzi...
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    a nie możesz mu go odesłać?

raczej nie jest to dokładnie sprzęt który chciałeś kupić

chodzi mi o ta wadę
  • Poziom 10  
    Oto co pisze sprzedający :

"wkręcalem wkrętarką akumulatorową, zapominajac ustawic sprzęgło, i odpękł kawałeczek kosza co widac na fotce.pęknięcie jest tylko mankamentem estetycznym i nie wplywa na dzwiek - skrzynia pozostaje szczelna. po zalozeniu gumowego uszczelniacza nie widac tego uszkodzenia, wiec jest cacy :) "

A oto co mi odpisał na zarzut uszkodzonego sprzętu, potwierdzony ekspertyzą znajomego : "z przykrością muszę stwierdzić że "spec" za dobry nie jest. Sam zajmuję się audio od około 10 lat, i stwierdzenie na smietnik... jest delikatnie mówiąc przesadzone. proszę użyć zwykłego silikonu i uszczelnic miejsce pęknięcia (tak jak mialem to zrobione ja) zadnych problemow nie bedzie."

Głośnik zostawiłem w domu, na dziś mogę pokazać tylko te fotki, na jednej widać to odpęknięcie od góry,i nie wygląda zle bo nie widać tego co pod spodem, czyli braku styku łączenia membrany z koszem na ok 2-3cm odłamanego fragmentu kosza. Na dniach dołącze fotke dokładnie pokazującą uszkodzenie.
  • Poziom 23  
    Koleś to sprzedawał jako przedsiębiorca jakiś (działalność gospodarcza albo spółka) czy osoba prywatna?

oraz pyt. 2. czy ty to kupowałeś jako osoba fizyczna czy też na firmę brałeś?

pytam, bo zajrzę do przepisów i później Ci mogę napisać co możesz zrobić, ale jakiekolwiek czekanie odpada - musisz zacząć szybko działać

odpisz mi na posta co i jak to wieczorkiem spróbuję Ci powiedzieć co od strony prawnej możesz zrobić (czy np. zażądać zwrotu pieniędzy za towar i tyle).

No chyba, że te kwestie Cię nie interesują i po prostu chcesz go naprawić. Pozdrawiam.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    jak dla mnie śmietnik
  • Poziom 10  
    VVisnia napisał:
    Koleś to sprzedawał jako przedsiębiorca jakiś (działalność gospodarcza albo spółka) czy osoba prywatna?

oraz pyt. 2. czy ty to kupowałeś jako osoba fizyczna czy też na firmę brałeś?

pytam, bo zajrzę do przepisów i później Ci mogę napisać co możesz zrobić, ale jakiekolwiek czekanie odpada - musisz zacząć szybko działać

odpisz mi na posta co i jak to wieczorkiem spróbuję Ci powiedzieć co od strony prawnej możesz zrobić (czy np. zażądać zwrotu pieniędzy za towar i tyle).

No chyba, że te kwestie Cię nie interesują i po prostu chcesz go naprawić. Pozdrawiam.

Głośnik wylicytowany na allegro od osoby prywatnej, bez rachunku. Za nie dużą kasę (60zł). Pisał on o uszkodzeniu na aukcji, ale nie o takim uszkodzeniu które spowoduje że głośnik nie nadaje się do użytkowania.

Powiedzcie tylko czy da się go naprawić i jakie są szanse że będzie on grał poprostu poprawnie (wiadomo że to żaden wypas).
  • Poziom 23  
    Jeżeli Ci zależy to możemy pokombinować z gościem. Ale 60 zł to czy warto (sorry rozumiem, że to dla Ciebie może być znacząca kwota).

A co do robienia z nadzieją uzyskania dobrego dźwięku - tak jak wyżej kolega określił, raczej się zbyt wiele nie spodziewaj i sobie odpuść. Na przyszłość po prostu pamiętaj, że oszczędzanie na sprzęcie raczej odnosi odwrotny skutek. Czasem naprawdę lepiej poczekać, dozbierać.

pozdrawiam
  • Poziom 38  
    no nie ciekawie to wyglada. W sumie na upartego mozna by to zrobic, ale nie wiem czy sie oplaca. Zalezy z czego jest kosz... Trzeba by rozebrac glosnik, dorobic np. z aluminium brakujacy fragment i pospawac tig-iem.
    Ale koszt robocizny, argonu itp. bedzie wiekszy niz cena tego glosnika.
    Inna sprawa to jak kosz jest z jakiegos smiesznego stopu to moze byc problem z spawaniem...
  • Poziom 10  
    Oto opis (sprzedajacego) :
    4 warstwowa cewka zapewnia bezpieczenstwo przy wielkich mocach.
    zlote zaciski do kabli, podwojny magnes owinięty gumą, oraz solidny, odlewany cisnieniowo kosz ze stopu aluminium przyblizaja z jakiej rangi produktem mamy do czynienia. tansze modele jbl'a 30cm nie maja szans.

Sprawdzałem i ten głośnik w jak go wypuszczali kosztował na nasze ponad 500zł więc wątpie by był badziewny. Dlatego zależy mi na jego regeneracji.

Oto sposób naprawy jaki sugeruje sprzedający :
    " proszę wyciąć otwór pod głośnik, przykręcić głośnik na 5 śrub i miejsce ktore jest nieszczelne zakleic silikonem.,
    wszystko będzie ok :) "

Tak ten głośnik był używany i ten sposób ponoć działa bezproblemowo.
    Spójrzcie na zdjecie. Czy faktycznie, głośnik zamocowany już z drewanianą obejmą (mam mdf) dokręconą do właściwej skrzyni i uszczelniony silikonem czy czymś innym, ma szanse grać poprawnie? Czy jakieś prawa akustyki czy fizyki powodują że takie rozwiązanie nie ma sensu?
  • Poziom 38  
    W sumie resor nie jest oderwany na duzej odleglosi, choc stabilnos kosza nie jest juz najwspanialsza. Trudno powiedziec jak sie to zachowa. Osobiscie bym raczej unikal jakis eksperymentow z silikonem. Od biedy mozna wykonac brakujacy fragment z jakiegos metalu, przykleic do niego resor. W metalu wywiercic z 2 -3 dziury i solidnie w tym miejscu przykrecic do obudowy.
  • Poziom 10  
    tplewa napisał:
    W sumie resor nie jest oderwany na duzej odleglosi, choc stabilnos kosza nie jest juz najwspanialsza. Trudno powiedziec jak sie to zachowa. Osobiscie bym raczej unikal jakis eksperymentow z silikonem. Od biedy mozna wykonac brakujacy fragment z jakiegos metalu, przykleic do niego resor. W metalu wywiercic z 2 -3 dziury i solidnie w tym miejscu przykrecic do obudowy.

Dzieki, to juz jakies konkretne rozwiazanie. Moze byc trudno taki malutki fragmencik metalu zlapac na sruby do obudowy. Nie lepiej przykleic czyms porzadnie?
  • Poziom 10  
    tplewa napisał:

Porobiłem lepsze fotki, w weekend się za niego zabieram, mam zerowe doświadczenie w tych sprawach , dlatego wszelkie sugestie i wskazówki bardzo mile widziane.

Znajomy sugeruje zalać całą tą szparę i brakujący element kosza klejem typu "gwózdz" lub jakimś mocnym budowlanym, co klei aluminium, ograniczyć przestrzeń (jakąś listewką czy metalową blaszką) tak by się nie rozlał na inne elementy, klej jak zaschnie zrobi "proteze" brakującego kosza i powinno być ok. Czy ten pomysł ma jakieś proste wady?

Oto fotki :
  • Poziom 10  
    Mam zamiar zrobić to tak :

1. Szparę między odpękniętym fragmentem kosza na styku z resorem mam zamiar zakleić zwykłym poxipolem (żywica epoksydowa - jest żadka, dobrze wypełni i uszczelni szczelinę) z lekką nadwyżką by złapało całą odsłoniętą gumę i dobrze uszczelniło.

2. Na to, jak wyschnie (i po przetestowaniu na niedużym obciążeniu Watami, czy głośnik nie dmucha przez zaklejoną szczelinę - czy jest szczelny) mam zamiar zrobić "protezę" odłupanego fragmentu kosza z POXILINY. Położyć głośnik magnesem do góry, miejsce uszkodzenia uszczelnić od spodu papierową taśmą (tak by nie kleić do stołu) i cały ubytek aluminium wypełnić poxiliną, uformować "uszy" zachodzące na albuminowy kołnierz po obu stronach (lewo/prawo i przód tył), tak by protezka miała się czego trzymać i była jak najszczelniejsza.

3. Po 24h schnięcia poxiliny, przetestować czy gra równo i nie dmucha przez szparę. Wtedy zabiorę się za kombinowanie skrzyni.

Ponownie wszelkie uwagi i sugestie mile widziane.

Jak nic nie spartole to powinno się udać :D

PS. Czy bezpieczne jest testowanie głośnika 4 Ohm na wieży (Philips 6 Ohm 100W) , myśle tu o 1/3 , 1/2 mocy.