Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena siatkowa, stara antena, zły obraz podczas deszczu

Madman07 19 Apr 2008 11:55 6144 4
 • #1
  Madman07
  Level 19  
  Witam.

  Mam problem. Mam antenę siatkową. W dobrej pogodzie jest ok, TVP1,2,3 - bardzo dobre, Polsat - dobry. Podczas deszczu odbiór jest już gorszy, śnieży.

  Posiadam też starą antenę:

  Antena siatkowa, stara antena, zły obraz podczas deszczu

  Antena siatkowa, stara antena, zły obraz podczas deszczu


  Czy lepiej założyć tą starą, czy w siatkowej posprawdzać dobrze połączenia przy płytce (mogą być zaśniedziałe) i TV, ewentualnie zmniejszyć moc zasilacza? Czy pręt, na którym antena jest zamocowana powinien być uziemiony?

  Pozdrawiam i z góry dziękuję.

  P.S. Proszę nie doradzajcie kupna anten itp, bo nie mam na to funduszy niestety.
 • #2
  edberg
  Level 30  
  Stara antena jest dobra antena ale kierunkową tzn. widzi tylko kilka stopni. Antena siatkowa widzi sto parędziesiąt co pozwala na oglądanie programów nadawanych z różnych kierunków. W antenie siatkowej na pewno będą do oczyszczenia styki ale i pewnie zrobił się nalot na płytce wzmacniacza i też trzeba to wyczyścić . Powinno pomóc. Sprawdź też elektrolit w zasilaczu może być wyschnięty. Profilaktycznie wymień na nowy.
 • #3
  dybas
  Level 38  
  Zasilacza możesz nie ruszać, jeżeli w czasie dobrej pogody obraz jest prawidłowy, żadnego kondensatora nie trzeba wymieniać, to nie jest przetwornica. Pozostaje do sprawdzenia zawartość puszki antenowej: styki, połączenia, stan wzmacniacza (symetryzatora). Oraz kabel.
  Jeśli chodzi o wybór anteny, zawsze lepsza jest dobra kierunkowa. Ale zazwyczaj "siatka" też wystarcza, a jest tania i prosta w montażu.
 • #4
  fotobzyku
  Level 25  
  Na 90 kilka % moży być wina płytki w antenie. Najprawdopodobniej wzmacniacz będzie zbyt silny. Zasilacz odpada (gdyby zasilacz był uszkodzony na obrazie pojawiły by się jaśniejsze pasy łamiąc obraz).
  Czasem można obniżyć napięcie zasilacza i pomoże ale nie koniecznie (w prosty sposób można wstawić kilka diód prostaowniczych).
 • #5
  Madman07
  Level 19  
  Wszystko dokładnie wyczyściłem, kabel w miejscach styku na nowo zrobiłem. Dałem też inny zasilacz, ze stabilizatorem i mostkiem Graetza (w starym był kondek i prostowanie jedno połówkowe). Mimo to obraz trochę śnieży a mianowicie:

  - Antena na południe: TVP1,2,3 super, Polsat i TV4 trochę śnieży,

  - Antena na północ: TVP1,2,3 śnieżą, Polsat super, TV4 - brak.

  Aktualnie zostawiam ją na południe, bo więcej kanałów jest dobrych.

  dzięki za porady :)

  P.S. Wyłączenie zasilacza skutkuje brakiem obrazu na każdym kanale.