Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[ARM] JTAG dla ARMa via USB

Freddie Chopin 08 Lip 2008 23:46 42037 204
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery
    jarekk01 napisał:

Czy kolega pamiętał o mnie ? W zasadzie to wziąłbym 4 komplety.

pamietac to pamietam, ale chetnych jest zbyt malo...

Cytat:

Czy ktoś może próbował odpalić dwie instancje OpenOcd

w teorii jest to mozliwe - wystarczy odpowiednio skonfigurowac openocd i wtedy (IMHO) mozna podlaczyc kilka targatow do jednego JTAGa w lancuch... a przynajmniej tak mi sie wydaje, bo niby jest to w pewnym sensie mozliwe.

4\/3!!
  • PCBway
    jarekk01
    Poziom 12  
    Generalnie nie lubię łączyć w łańcuch - mam je(procesory) rozrzucone po płytce. Można ustawić bypass na procki w chainie, ale ja chcę mieć dostęp do nich wszystkich. Jeden z komercyjnych programów to umożliwia, ale jest za drogi.

Co do płytek - jeżeli jest za mało chętnych, to wezmę resztę płytek. Dla mnie alternatywą jest wyłożyć za nie lub kupić dwa komercyjne JTAGi - jest to około 190zł za sztukę ( np. Scarabeus ).

Proponuję ugadać resztę na PW - mogę sam zamówić płytki / elementy lub niech to zrobi kolega ( mogę udostępnić subkonto w www.eurocircuits.pl )
    don diego
    Poziom 32  
    jarekk01 napisał:
    PS. Znacie może soft który pozwala na odpalenie na jednym komputerze kilku instancji debuggera ? W tej chwili używam Wigglerów z H-Jtagiem ( www.h-jtag.com) i NoIce ( www.noicedebugger.com ) ale one nie dają takiej możliwości ( nawet jakbym miał 2 porty równoległe). Czy ktoś może próbował odpalić dwie instancje OpenOcd

W CrossStudio jest to możliwe, ale soft jest płatny (demo na 30 dni). Można odpalić dwa razy, jeśli są zainstalowane dwie wersje (starsza i nowsza). Przy jednakowych wersjach chyba się nie udaje.
    sunok
    Poziom 13  
    Witam wszystkich zapaleńców ARMowego szaleństwa. Dzięki Freddiemu mamy interfejsy JTAG oraz darmowe środowisko programistyczne do obsługi wielu ARMów różnych producentów. Ja już kilka miechów temu złożyłem sobie PCB-przejściówkę do ARMa firmy ST (cortex).
    [ARM] JTAG dla ARMa via USB [ARM] JTAG dla ARMa via USB

Po niedługim czasie zaprojektowałem wersję na 2-stronnym PCB i zleciłem wykonanie na zewnątrz. W tej wersji pod spodem jest oscylator i parę elementów. Obie wersje są kompatybilne pin-to-pin.

[ARM] JTAG dla ARMa via USB [ARM] JTAG dla ARMa via USB

więcej zdjęc na mojej WWW: LINK Niestety z braku czasu nie poznałem ich od strony programowej.
    Dlatego chciałbym nawiązać z kimś współpracę odnośnie tego ARMa.
    Chodzi mi o pomoc (opis krok po kroku instalacji środowiska, skonfigurowanie go oraz skompilowanie przykładowego kodu). W zamian jestem skłonny odstąpić PCB (tą pierwszą wersję) do testów. Następnie jak by wszystko sprawnie poszło to chciałbym wykonać jakąś płytkę rozwojową (co na niej by było do uzgodnienia). Projekt w Eagle i wykonanie na zewnątrz w jakiejś firmie. Jestem skłonny sfinansować projekt i sponsorować jeden ew. dwa egzemplarze (zależy od kosztów).

Ewentualnie jak by projekt wypalił to pewnie paru chętnych z forum się znajdzie na taką PCB bo procesorek nie jest zły. Interesuje mnie głównie ten cortex pod kątem przydatności tego ARMa na potrzeby napędów elektrycznych i ich sterowania. Więc na PCB trzeba by dać układy dopasowania napięć do przetworników z bipol. na unipolarne jakiś wyświetlacz LCD może nawet graficzny 128x64 (na allergo za 19zł ostatnio kupiłem 2 sztuki). Wyjścia przetworników C/A jakieś interfejsy (CAN, USB, SD), buttony i LEDy.

Proszę przemyślcie propozycję i ewentualnie może ktoś z was już tym cortexem się od strony programowej zapoznał.
  • PCBway
    jaqbw
    Poziom 12  
    Kiedyś (w grudniu?) bawiłem się dwa dni na szkoleniu (tym samym co w link'u :-) zestawem startowym (przez Keil'a - afair darmowy do 32k kodu), ale tyle kasy to imvho to on nie jest wart. Nawet mam kilka takich procków w szufladzie (samych procków, sie starterów), ale czasu nie wystarcza, żeby sobie do nich jakąś płytkę poskładać :-) Jakieś-tam programy mi z tego zostały ale co do szczegółów chyba przejdźmy na priv'a, bo to sie OT robi.
    sunok
    Poziom 13  
    jaqbw napisał:
    ...Nawet mam kilka takich procków w szufladzie (samych procków, nie starterów), ale czasu nie wystarcza, żeby sobie do nich jakąś płytkę poskładać :-)
    No właśnie... Układy z próbek są (nawet jak by je kupić to nie są drogie) a najgorzej z tym czasem. Ja planowałem żeby do końca września jakiś starter zaprojektować. Co do oprogramowania może być też Keil ale lepiej by było OpenOCD.
    Freddie Chopin
    ok, jakby co to ja informuje tylko, ze zbieram chetnych na trzecie zamowienie plytek - informuje o tym jeszcze raz, poniewaz wlasnie rozeslalem pare PMow do osob, ktore kiedys sie nie zalapaly lub cos [; zbaczymy co z tego wyjdzie, ile chetnych osob sie znajdzie w ciagu powiedzmy tygodnia.

jakby ktos byl chetny, to pisac PMa, albo w temacie. od razu info poprosze, czy sama plytke, czy np komplet czesci tez i ile czego.

4\/3!!
    tom_ny
    Poziom 14  
    Czy Keil uVision3 współpracuje z tym JTAGiem? ktoś próbował?
    Freddie Chopin
    jak juz pisalem - na 99,666% nie - Keil (podobnie jak IAR) postawil na swoje wlasne firmowe narzedzia za gruba kase. ich wybor [;

4\/3!!
    Krisgorn
    Poziom 19  
    Keil nie obsługuje JTAGów opartych o FT2232. Jedyna nadzieja, że ktoś napisze RDI do nich. Jeśli kogoś stać na zakup Keila to jaki problem dokupić ULINKa?
    IAR miał w planach dodanie wsparcia dla Olimexowych JTAGów opartych o FT2232 ale z tego co wiem jeszcze nie zostało to zrealizowane.
    Echo_85
    Poziom 1  
    Keil wspiera programator wbudowany w zestawy evaluacyjne Luminary Micro, którego budowa właśnie opiera się na układach FT2232C/D.Polecam spojrzeć na dokumentację zestawu : LM3S811 str.31.Proponuję więc sprawdzić działanie podobnych programatorów właśnie na tym ustawieniu.
    sunok
    Poziom 13  
    andi.eti napisał:
    Ostatnio w necie znalazłem programator w pełni zgodny z J-LINK SEGGER.
    Czy ktoś może już go ma? Dopiero zaczynam przygodę z ARM.

http://www.propox.com/products/t_206.html

Na dzień dzisiejszy to się nie opłaca.... bo w sklepie Kamami można za 8 zł netto kupić JTAG-a ULINK z zestawem uruchomieniowym z STM32. Jestem właśnie świeżo po zakupie i jestem zadowolony. Cena promocyjna i z tego co wiem to ostatnia partia towaru w tej cenie. Razem brutto 399zł. Normalna cena to ponad 600zł. LINK
    Freddie Chopin
    moze tak przerwe wam na chwile dyskusje i powiem, ze zamowilem dzis plytki, wzialem o 5 wiecej, wiec jak ktos jest jeszcze chetny, to niech pisze. wzialem inny kolor soldermaski, a jaki, to niech pozostanie na razie niespodzianka <:

niemniej jednak jest pewien problem - w plytkarni robia sobie 2 tygodnie wolnego i plytki beda niestety dopiero 22 sierpnia. niestety wiec, realistyczny termin finalizacji calej sprawy to koniec sierpnia.

wszystkie osoby, ktore sie deklarowaly, prosze o wyslanie mi adresu e-mailowego, wysle tez zaraz w tym celu PMa.

4\/3!!
    slomo
    Poziom 17  
    No nie wiem czy kupno tego zestawu z ulink-iem to taki dobry zakup(biorąc pod uwagę debugger a nie płytkę ewal z uC).Sam Keil w wersji ewaluacyjnej ma limit do 16kB.Mogę się mylić ale również ten limit obowiązuje przy korzystaniu z kompilatora GNU.A wykorzystanie Ulink-a poza środowiskiem Keil-a jest raczej zerowe.

pz
    markosik20
    Poziom 33  
    slomo napisał:
    Mogę się mylić ale również ten limit obowiązuje przy korzystaniu z kompilatora GNU.

Połączenie z kompilatorem GNU powoduje że nie ma ograniczeń. Niestety np: dla rdzeni CORETX-M3 kompilator GCC-Cygnus nie potrafi skompilować kodu, natomiast inne (WINARM) wymagają innych ustawień co niestety Keil nie opisuje dokładnie (o braku przykładowych projektach nie wspomnę).
    sunok napisał:
    .....bo w sklepie Kamami można za 8 zł netto kupić JTAG-a.....

Gdyby tak było kupiłbym od razu...tylko że samego ULINK'a nie sprzedadzą :wink:.
    Osobiście jako JTAG używam zmodyfikowanego trochę STK200 (Wiggler) + HJTAG, a tam gdzie nie mam dostępu do LPT.....zakładam zrobioną przejśćiówkę USB<->LPT.
    slomo
    Poziom 17  
    Z ciekawości sprawdziłem jak to jest z tym limitem i u mnie przy kodzie powyzej 16kB przy próbie włączenia debuggera otrzymuje komunikat :
    *** error 120: code size limit exceeded

Sam kod się kompiluje ale debugger już nie działa.

pz
    vonteq666
    Poziom 13  
    Pozwoliłem sobie również na własną realizację JTAGa na USB, również posiłkując się projektem Turtelizera. Zdecydowałem się jednak na złącze 10pin JTAG, gdyż takie zwykłem umieszczać na swoich płytach. Do tego dochodzi jeszcze Serial (zajmuje "drugie" 10 pin w złączu), lecz w wydaniu uproszczonym, takim jakiego osobiście potrzebowałem (czyli po prostu RXD i TXD). Płytka ma wymiary 2,5 x 6 cm, a wygląda tak:

[ARM] JTAG dla ARMa via USB

PS. Pozwoliłem dopisać swój post do tego tematu, gdyż: 1) Nie sądzę by trzeba było zakładać nowy temat w DIY - o tych programatorach napisano już wszystko 2) Obawiam się, iż mogę paść ofiarą publicznego linczu ze względu na brak obudowy, a że życie jest mi drogim....

Pozdrawiam.
    Freddie Chopin
    vonteq666 napisał:
    2) Obawiam się, iż mogę paść ofiarą publicznego linczu ze względu na brak obudowy, a że życie jest mi drogim....

bolesna prawda <:

4\/3!!
    Zaquadnik
    Poziom 27  
    Mam pytanko. Posiadam płytkę Propoxu EVBlpc213x/4x i procesor LPC2148. Próbuję połączyć się z prockiem za pośrednictwem tego JTAGa oraz CrossWorks for ARM. Wszystko ustawiłem zgodnie z dokumentacją. Target jest zasilany, a mimo to nie mogę się połączyć z targetem (komunikat cannot identify target). Sterowniki zainstalowałem (te z OpenOCD). Luty są w porządku. Co to może być ? Dodam, że procek jest OK. Sprawdzany na Wigglerze.

Właśnie zauważyłem, że użyłem układu FT2232L, ale w dokumentacji nie znalazłem istotnych różnic. Dał się też poprawnie zaprogramować Mprogiem. Czy może mieć to wpływ na pracę ?
    Freddie Chopin
    FT2232L to po prostu wersja bezolowiowa (czy tam olowiowa) ukladu FT2232C, wiec roznic zadnych na pewno nie ma.

czemu nie dziala? nie mam pojecia. moze procek ma wylaczonego JTAGa lub wlaczone ISP (czy jak to sie tam zwie), choc skoro dziala ci z Wiggler'em, to raczej nie o to chodzi. pozmieniaj predkosc JTAGa - tutaj moze byc problem. sprobuj tez polaczyc sie przez samo openOCD.

4\/3!!
    Freddie Chopin
    akurat ja tez uzywalem procka LPC2148 wiec skrypt sie zgadza na pewno, jedyne co trzeba ewentualnie zmienic, to predkosc JTAGa w linijce 'jtag_speed'.

uruchamiasz to poleceniem:
    openocd-ftd2xx -f TWOJA_NAZWA_PLIKU

Code:

#daemon configuration
    telnet_port 4444
    gdb_port 3333

# tell gdb our flash memory map
    gdb_memory_map enable
    # enable flash programming
    gdb_flash_program enable

#interface
    interface ft2232
    ft2232_device_desc "Turtelizer JTAG/RS232 Adapter A"
    ft2232_layout turtelizer2
    ft2232_vid_pid 0x0403 0xbdc8
    jtag_speed 3
    jtag_nsrst_delay 200
    jtag_ntrst_delay 200

#use combined on interfaces or targets that can't set TRST/SRST separately
    reset_config srst_only srst_pulls_trst

#jtag scan chain
    #format L IRC IRCM IDCODE (Length, IR Capture, IR Capture Mask, IDCODE)
    jtag_device 4 0x1 0xf 0xe

#target configuration

#target <type> <startup mode>
    #target arm7tdmi <reset mode> <chainpos> <endianness> <variant>
    target arm7tdmi little run_and_halt 0 arm7tdmi-s_r4
    run_and_halt_time 0 30

daemon_startup reset

working_area 0 0x40000000 0x4000 nobackup
    flash bank lpc2000 0x0 0x7d000 0 0 0 lpc2000_v2 12000 calc_checksum

# For more information about the configuration files, take a look at:
    # http://openfacts.berlios.de/index-en.phtml?title=Open+On-Chip+Debugger

powiem tylko, że właśnie wysłałem wszystkim zainteresowanym maila, więc jeśli ktoś go nie dostał, to proszę o info via PM!

są jeszcze ze 3 wolne płytki - jeśli ktoś chce je mieć z częściami, to deadline -> 17.08, niedziela - najpóźniej w poniedziałek zamawiam części.

4\/3!!
    zorg666
    Poziom 21  
    mam płytkę na lpc2148 z EmbeddedArtist oraz turtelizera.
    Skrypty sa takie jak kolega podał powyżej, jednak już podczas uruchamiania cmd, wyskakuje jakies ostrzeżenie.
    Code:

openocd-r520\bin\configs>openocd-ftd2xx -f lpc2148_turtle.cfg
    Open On-Chip Debugger (2008-03-22 12:00 CET) svn: r520
    URL: http://svn.berlios.de/svnroot/repos/openocd/trunk/
    Info:    jtag.c:1329 jtag_examine_chain(): JTAG device found: 0x4f1f0f0f (Manufacturer: 0x787, Part: 0xf1f0, Version: 0x4)
    Warning: jtag.c:902 jtag_add_reset(): requested reset would assert trst
    Info:    server.c:66 add_connection(): accepting 'gdb' connection from 0
    Warning: arm7_9_common.c:972 arm7_9_halt(): target was already halted
    Warning: gdb_server.c:349 gdb_put_packet_inner(): negative reply, retrying
    Warning: gdb_server.c:349 gdb_put_packet_inner(): negative reply, retrying
    User:    target.c:784 target_arch_state(): target state: halted
    User:    armv4_5.c:340 armv4_5_arch_state(): target halted in ARM state due to debug request, current mode: System
    cpsr: 0x2000001f pc: 0x00000650
    Warning: gdb_server.c:418 gdb_get_packet_inner(): acknowledgment received, but no packet pending
    Warning: gdb_server.c:418 gdb_get_packet_inner(): acknowledgment received, but no packet pending
    User:    target.c:1627 handle_soft_reset_halt_command(): requesting target halt and executing a soft reset
    User:    gdb_server.c:576 gdb_output(): force hardware breakpoints enabled
    User:    gdb_server.c:576 gdb_output(): 0xe01fc040: 00000001
    Warning: arm7_9_common.c:1943 arm7_9_read_memory(): memory read caused data abort (address: 0xffffffff, size: 0x1, count: 0x1)

po załadowaniu *.elf , kolejne ostrzeżenia:

Code:

Info:    server.c:355 server_loop(): dropped 'gdb' connection
    Warning: arm7_9_common.c:2110 arm7_9_write_memory(): memory write caused data abort (address: 0x00000000, size: 0x4, count: 0x60)

podczas debugowania kolejne chyba już blędy

Code:

Warning: arm7_9_common.c:1943 arm7_9_read_memory(): memory read caused data abort (address: 0xffffffff, size: 0x1, count: 0x1)
    Info:    server.c:355 server_loop(): dropped 'gdb' connection
    Warning: arm7_9_common.c:2110 arm7_9_write_memory(): memory write caused data abort (address: 0x00000000, size: 0x4, count: 0x60)
    Warning: arm7_9_common.c:1943 arm7_9_read_memory(): memory read caused data abort (address: 0x36b677c2, size: 0x1, count: 0x2)
    Warning: arm7_9_common.c:1943 arm7_9_read_memory(): memory read caused data abort (address: 0xb667f863, size: 0x1, count: 0x1)

a za chwile DAbort i koniec.
    - debugowanie tez idzie dziwnie, czasami debug skacze do tyłu i wykonuje instrukcje poprzednie.
    - czy to "wina" przerwań ?
    - napisałem do supportu , odpisali że mam stary kabel do J-TAg-a i ich płytka potrzebuje połaczenia mieędzy DATA 6 i ERRORn.
    - gdzie tego połączenia szukać ?
    - kazali także zwiekszyć czasy opóznienia, ponieważ ich płytka ma do wykonania resetu chipset, który potrzebuje troche czasu na wykonanie resetu.
    p.s.
    - zamieszczam swoje pliki konfiguracyjne poniewaz powyzsze jest mało czytelne a może ktos znajdzie jakiś błąd, lub moje przeoczenie. Dzieki z góry.

Code:

#daemon configuration
    telnet_port 4444
    gdb_port 3333

# tell gdb our flash memory map
    gdb_memory_map enable
    # enable flash programming
    gdb_flash_program enable

#interface
    interface ft2232
    ft2232_device_desc "Turtelizer JTAG/RS232 Adapter A"
    ft2232_layout turtelizer2
    ft2232_vid_pid 0x0403 0xbdc8
    jtag_speed 2
    jtag_nsrst_delay 200
    jtag_ntrst_delay 200

#use combined on interfaces or targets that can't set TRST/SRST separately
    reset_config srst_only srst_pulls_trst

#jtag scan chain
    #format L IRC IRCM IDCODE (Length, IR Capture, IR Capture Mask, IDCODE)
    jtag_device 4 0x1 0xf 0xe

#target configuration

#target <type> <startup mode>
    #target arm7tdmi <reset mode> <chainpos> <endianness> <variant>
    target arm7tdmi little run_and_halt 0 arm7tdmi-s_r4
    run_and_halt_time 0 30

daemon_startup reset

working_area 0 0x40000000 0x4000 nobackup
    flash bank lpc2000 0x0 0x7d000 0 0 0 lpc2000_v2 12000 calc_checksum

# For more information about the configuration files, take a look at:
    # http://openfacts.berlios.de/index-en.phtml?title=Open+On-Chip+Debugger

---

Code:

target remote localhost:3333
    monitor halt
    # monitor reset
    monitor sleep 5000
    monitor poll
    monitor soft_reset_halt
    monitor arm7_9 force_hw_bkpts enable
    #   monitor wait_halt

# set MAM = 1 // MAM_MAP exception in Flash
    monitor mww 0xE01FC040 0x00000001
    monitor mdw 0xE01FC040

#    needed for gdb 6.8 and higher
    #   set mem inaccessible-by-default off

load
    break main
    continue

monitor mww 0xE01FC040 0x00000001, czyli pracujemy we flashu !!
    ta komenda nie przyjmuje 0x01, tylko 0x00000001
    Freddie Chopin
    a jakiego masz turtelizera? tego calkiem calkiem oryginalnego? bo w tym oryginalnym nTRST i nSRST (czy jak one sie tam zwa) nie byly polaczone... w zasadzie jednej nie bylo w ogole, gdyz Turtelizer byl w zamysle przeznaczony do ARM9 jakiegos, ktory te dwie linie mial i tak zwarte. moze tu jest problem? a predkosc JTAGa masz calkiem spora ustawiona [; moze lepiej zmniejsz testowo na 9 i zobaczysz co bedzie.

P.S. wolnych plytek bedzie chyba kilka wciaz, bo ktos sie wycofal...

4\/3!!
    zorg666
    Poziom 21  
    Prędkośc ustawiona nawet na 10 , daje takie same komunikaty.
    Jak i czym zwiekszyc czas na reset płytki ewaluacyjnej ?

Zworki porobiłem tak jak w tej twojej dokumentacji.
    ale dlaczego daje komunikat DAbort że chce pisać do adresu 0x00000000.
    zorg666
    Poziom 21  
    Pozmieniałem handler Daborta i teraz podaje
    Code:

.IT 0 KM 0 FT li 0 0Dabort exception !!!
    Address: 0x40000406 (lr): 0x30302020

- ale z pliku *.map mam
    Code:

0x40000261                uart0TxBuf
                    0x40000324                readKM
                    0x40000328                uart1TxBuf
     COMMON         0x400003e8        0x8 startup/libea_startup_thumb.a(framework.o)
                    0x400003e8                pHeapEnd
                    0x400003ec                pHeapStart
                    0x400003f0                . = ALIGN (0x4)
                    0x400003f0                . = ALIGN (0x4)
                    0x400003f0                __bss_end = .
                    0x400003f0                __bss_end__ = .
                    0x400003f0                _end = .
                    0x400003f0                PROVIDE (end, .)

.stab           0x00000000      0x450
     *(.stab)
     .stab          0x00000000       0x9c commonIRQ.o
     .stab          0x0000009c      0x3b4 startup/libea_startup_thumb.a(startup.o)
                                    0x3c0 (size before relaxing)

-- czyli idzie poza stos ?
    - czy turtelizer jest obsługiwany poprzez program jtagomag ?
    Zaquadnik
    Poziom 27  
    Wygląda na to, że się połączył. Otrzymuję komunikat:
    Code:

E:\Programy>openocd-ftd2xx -f lpc2148.cfg -c "init"
    Open On-Chip Debugger (2008-05-16 20:15) svn: 657
    URL: http://svn.berlios.de/svnroot/repos/openocd/trunk
    Info:    options.c:50 configuration_output_handler(): jtag_speed: 3, 3
    Info:    options.c:50 configuration_output_handler(): Open On-Chip Debugger (200
    8-05-16 20:15) svn: 657
    Info:    jtag.c:1376 jtag_examine_chain(): JTAG device found: 0x4f1f0f0f (Manufa
    cturer: 0x787, Part: 0xf1f0, Version: 0x4)
    Info:    jtag.c:1376 jtag_examine_chain(): JTAG device found: 0x4f1f0f0f (Manufa
    cturer: 0x787, Part: 0xf1f0, Version: 0x4)

A JTAG miga naprzemiennie diodami J_RX i J_TX. Tylko dalej nie mogę wydać żadnej komendy. Na CrossWorks nie działa, choć ustawiłem zgodnie z dokumentacją.

Muszę poczytać jak używa się OpenOCD. Pytanko, da się go jakoś sprzęgnąć z Eclipse lub jakimś innym przyjemnym środowiskiem ?
    Freddie Chopin
    wszystko sie da. OpenOCD zachowuje sie jak serwer telnetowy i gladko wspolpracuje ze standardowym gdb dolaczanym do gcc.

jak zwykle polecam: http://yagarto.de/howto.html

sa juz plytki i cala reszta, fotka nowego kolorku: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5479104#5479104

w plytkarni zrobili 5 plytek wiecej - jesli ktos jest chetny, prosze pisac na PW, albo w temacie.

4\/3!!