Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dodatkowy - głośniejszy dzwonek do Gigaset 4000

101pawel 19 Kwi 2008 13:29 3277 15
 • #1 19 Kwi 2008 13:29
  101pawel
  Poziom 26  

  Witam,
  postanowiłem jedną z posiadanych - częściowo uszkodzonych słuchawek użyć jako "alarmu" informującego domowników że należy odebrać telefon. Rzecz w tym, że pozostałe 2 słuchawki mają zbyt cichy dzwięk dzwonka nawet przy ustawieniu na maksimum - użytkownicy są w podeszłym wieku i słuch niestety nie ten. Rozpołowiłem słuchawkę i stwierdziłem, że najprościej byłoby podpiąc się pod styki głośniczka lub diody sygnalizacyjnej. Czy ktoś z kolegów mógłby mi pomóc zrobić następny krok: powiedzmy, zamianę dotychczasowego głośniczka słuchawki na małą syrenę; - bardzo małą, ale syrenę :)
  Oczywiście syrena miałaby swój niezależny zasilacz.
  Z góry dziękuję za wszelkie porady.

  0 15
 • #2 19 Kwi 2008 13:50
  zybex
  Pomocny dla użytkowników

  101pawel napisał:
  zamianę dotychczasowego głośniczka słuchawki na małą syrenę; - bardzo małą, ale syrenę :)
  Oczywiście syrena miałaby swój niezależny zasilacz.

  Jeżeli ma mieć niezależny zasilacz, to po co robić to w słuchawce przenośnej? Prościej jest zrobić dodatkowy dzwonek podpinając się pod linie telefoniczną. Własne zasilanie mile widziane. Niedawno ten temat był ponownie "wałkowany".

  0
 • #3 19 Kwi 2008 23:01
  101pawel
  Poziom 26  

  zybex napisał:
  Prościej jest zrobić dodatkowy dzwonek podpinając się pod linie telefoniczną.

  Ojejjj; - napisałem, żeby ten dodatkowy dzwonek był podłączony do przenośnej słuchawki, a nie do gniazdka linii telefonicznej. Ma babcia prawo wyjść z domu do ogrodu? Ma. Rzecz w tym, by usłyszała dzwięk zabranej z sobą słuchawki a nie dzwonka w odległym o 100m domu.

  0
 • #4 20 Kwi 2008 09:38
  zybex
  Pomocny dla użytkowników

  Ale napisałeś też o dodatkowym, niezależnym zasilaczu. Jeżeli miałeś na myśli akumulatorek czy baterię, to rzeczywiście można to zrobić. Nie widzę problemu.
  Skoro chcesz wstawić syrenę i dodatkowe zasilanie, to mam pytanie. Jak to chcesz rozwiązać praktycznie? Czy jakieś dodatkowe pudełko ma nosić ze sobą babcia?

  0
 • #5 20 Kwi 2008 09:52
  wladek83
  Poziom 32  

  Jak widziałeś wnętrze słuchawki to miejsca tam bardzo mało na "syrenę" ... Jednym z w miarę sensownych rozwiązań byłoby wykonanie na "pajęczynie" modulowanego generatora, który poprzez transformator zasilałby przetwornik piezoceramiczny. Ale - aby napięcie przyłożone do piezoceramika było wysokie, transformator musi mieć dużo zwojów na wtórnym a jednocześnie musi być mały, aby zmieścił się do słuchawki. Przykłady rozwiązań układów elektrycznych z wykorzystaniem przetworników piezoceramicznych znajdziesz w tematach alarmów, systemach antynapadowych - nie mówię tu o ogromnych syrenach na zewnątrz obiektów, lecz o tzw. odstraszaczach, wydających przerazliwe "jujuju" ( sorry :D ) . Gotowego rozwiązanie nie mam . Jak dobrze poszukasz i przerobisz do własnych potrzeb, babka usłyszy telefon ( ale, żeby nie musiała brać kropli na uspokojenie :D ) .

  Pzdr.

  do postu poniżej :

  O, i mądrze mówi... potrzeba matką wynalazków ( i adaptacji ).

  0
 • #6 20 Kwi 2008 09:57
  zybex
  Pomocny dla użytkowników

  Kiedyś ktoś poprosił mnie o dodatkowy dzwonek do domofonu, bo ten oryginalny nie był słyszany, gdy np. grał telewizor. Poszedłem więc do sklepu (wszystko po 5 zł) i kupiłem taki alarm z własnym zasilaniem do okien lub drzwi. Zaadoptowałem go bez problemu do unifonu. Klient jest bardzo zadowolony, czy sąsiedzi też tego nie wiem.:|

  Ps. Teraz te alarmy są o wiele tańsze.

  0
 • #7 20 Kwi 2008 20:27
  101pawel
  Poziom 26  

  zybex napisał:
  Skoro chcesz wstawić syrenę i dodatkowe zasilanie, to mam pytanie. Jak to chcesz rozwiązać praktycznie? Czy jakieś dodatkowe pudełko ma nosić ze sobą babcia?

  Babcia (i dziadek :)) mają swoje słuchawki i noszą je z sobą. Jak napisałem mam uszkodzoną słuchawkę (uszkodzony jest wyświetlacz), którą mogę poświęcić na "głośny sygnalizator nadejścia rozmowy". babcia po usłyszeniu sygnału ma odebrać telefon swoją słuchawką, której normalnie nie słyszy. Sygnał usłyszą też inne osoby znajdujące się w tym czasie w pobliżu babci; jeśli nie odbierze ona, to odbierze ktoś inny. Ta słuchawka sygnalizacyjna nie musi być noszona przez babcię, ma taki sam zasięg jak te normalne, więc może być ulokowana w jakimś optymalnym miejscu na terenie posesji. Nie będzie służyła do rozmawiania, więc nie musi być ergonomiczna - może zmienić obudowę, może również otrzymać bardziej pojemne akumulatorki.

  Dodano po 14 [minuty]:

  wladek83 napisał:
  ... Jednym z w miarę sensownych rozwiązań byłoby wykonanie na "pajęczynie" modulowanego generatora, który poprzez transformator zasilałby przetwornik piezoceramiczny.

  Ale lepiej, jakby to był układ zmieniający wygrywaną przez słuchawkę melodyjkę na impuls potrafiący zamknąc przekaźniczek ;) Jedno odegranie melodyjki = jedno "on" przekaźnika, to przełoży mi się ładnie na jedno "uuuuu..." syreny. ;) To nie może być niewykonalne

  0
 • #8 21 Kwi 2008 08:16
  zybex
  Pomocny dla użytkowników

  Dokładnie tak to powinieneś zrobić. W rytm dzwonienia będzie łapał mały przekaźnik, którego styki będą włączać to co zechcesz, np. syrenkę.
  Skoro ta słuchawka ma być tylko dzwonkiem (nie będzie z niej prowadzona rozmowa), to syrenka może być zasilana z tego samego źródła zasilnia (akku). Najlepiej jednak przeprowadzić próby i potem ostatecznie zdecydować co i jak.

  0
 • #9 21 Kwi 2008 10:10
  101pawel
  Poziom 26  

  zybex napisał:
  Dokładnie tak to powinieneś zrobić. W rytm dzwonienia będzie łapał mały przekaźnik, którego styki będą włączać to co zechcesz, np. syrenkę.....


  Właśnie, tylko dalej nie wiem jak? :cry: Jestem za cienki, żeby zaprojektować taki układ. Sygnał przychodzący na głośnik słuchawki nie dosyć, że jest modulowany (głośnik odgrywa melodyjki), to ma mikroskopijną moc, trzeba go pewnie wzmocnić (?), a tu już potrzebna jest wiedza, której niestety nie posiadam :cry: Musiał ktoś mieć podobny problem i umieścić go w necie, ale szukam już tydzień i zero rezultatów.
  Nie chcę też robić eksperymentów na żywo, bo zniszczę słuchawkę, - ścieżki w niej mają grubość 1/8 grubości włosa, a jedyne nalutowane elementy to kość procesora, jakaś kostka pewnie antenowa i uchwyty na akumulatorki. Każde zwarcie, czy przeciążenie, to jak nic katastrofa.
  A może są jakieś mikromikroprzekażniki? :?

  0
 • #10 21 Kwi 2008 10:44
  zybex
  Pomocny dla użytkowników

  Z tego co piszesz, to masz zamiar przerobić słuchawkę Gigaset 4000. W niej nie ma typowego przetwornika dla dzwonka a wykorzystuje się ten sam który służy do rozmowy. Konkretniej mówiąc sprawę dzwonka załatwia słuchawka.
  Zasilanie całości to dwa paluszki 1,2V. Czy masz zamiar dołożyć coś dla tej syrenki?

  0
 • #11 21 Kwi 2008 12:25
  101pawel
  Poziom 26  

  zybex napisał:
  Z tego co piszesz, to masz zamiar przerobić słuchawkę Gigaset 4000. W niej nie ma typowego przetwornika dla dzwonka a wykorzystuje się ten sam który służy do rozmowy. Konkretniej mówiąc sprawę dzwonka załatwia słuchawka.

  Jest tak jak piszesz
  zybex napisał:

  Zasilanie całości to dwa paluszki 1,2V. Czy masz zamiar dołożyć coś dla tej syrenki?

  Jeśli znalazłbym coś głośnego na to napięcie, to nie, natomiast patrząc po ofercie sklepów z różnymi syrenkami, alarmami, buzerami, to typowymi napięciami są 6, 9, 12 V. W zasadzie optowałbym przy maks. sześciu woltach.

  0
 • #12 21 Kwi 2008 16:21
  zybex
  Pomocny dla użytkowników

  Te alarmy okienne (drzwiowe) są na 3 bateryjki 1,5V (pastylkowe). Ich głośność powinna być zadowalająca.
  Mam jednak dla ciebie inną propozycję, a mianowicie skoro babcia przebywa w ogrodzie, to proponuję zamontować syrenę gdzieś pod dachem (na zewnątrz) i podłączyć ja tradycyjnie pod linię telefoniczną . To naprawdę optymalne rozwiązanie. Telefon można odebrać w ogrodzie.

  0
 • #13 21 Kwi 2008 20:51
  101pawel
  Poziom 26  

  zybex napisał:
  proponuję zamontować syrenę gdzieś pod dachem (na zewnątrz) i podłączyć ja tradycyjnie pod linię telefoniczną . To naprawdę optymalne rozwiązanie. Telefon można odebrać w ogrodzie.

  Niestety, pewnie wyda Ci się to dziwne, ale nie mogę czegokolwiek podpiąć pod linie telefoniczną. By dalej nie drążyć - nie mogę się tej linii nawet dotknąć :cry:
  Piszesz o alarmach okiennnych, OK, ale problem leży w układzie, który muszę zbudować pomiędzy głośniczkiem słuchawki, a tym alarmem, a którego sam nie wymyślę :(
  [/b]

  0
 • #14 22 Kwi 2008 08:52
  zybex
  Pomocny dla użytkowników

  Musisz zrobić detektor sygnału, który wykryje go i wzmocni tranzystorem, który to z kolei załączy przekaźnik. Styki przekaźnika włączą co tylko zechcesz. Gdyby było niezależne zasilanie tej dajmy na to syrenki (alarmu zaokiennego), to nie byłyby ryzyka, że układ "siądzie" w trakcie odbierania dzwonienia.
  Daję ci poniżej schemat sprawdzony i zastosowany praktycznie do domofonu. Tam sygnał wywołania był dosyć głośny i przekaźnik łapał bez problemu. Gdyby jednak u ciebie tak nie było, to użyj np. darlingtona lub dołóż drugi tranzystor. R1 też możesz zmienić jak i napięcie zasilania i rzecz jasna przekaźnik na takie napięcie jakim dysponujesz (np. jak zasilanie syrenki). W podanym przykładzie zastosowałem przekaźnik na 12V, bo taki miałem pod ręką i taki też dałem zasilacz.

  Ps. Układ ten jest fragmentem aparatury do zdalnego sterowania modeli.

  Gdyby ten układ okazał się zbyt "słaby" to wystarczy poszukać schematu jakiegoś włącznika akustycznego i zamiast mikrofonu podłączyć wyjście słuchawki (dzwonka) z ewentualną adaptacją wejścia (opornik, kondensator).

  Dodatkowy - głośniejszy dzwonek do Gigaset 4000

  0
 • #15 22 Kwi 2008 09:20
  101pawel
  Poziom 26  

  zybex napisał:
  Musisz zrobić detektor sygnału, który wykryje go i wzmocni tranzystorem


  Póki co, - serdeczne dzięki. Napiszę jak zmajstruję układzik :D

  0
 • #16 22 Kwi 2008 10:37
  zybex
  Pomocny dla użytkowników

  Powinieneś wybrać w opcjach słuchawki najbardziej głośną melodię i taką zapamiętać (zatwierdzić).

  0