Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dodatkowy - głośniejszy dzwonek do Gigaset 4000

19 Apr 2008 13:29 3631 15
 • #1
  Anonymous
  Level 1  
 • #2
  zybex
  Helpful for users
  101pawel wrote:
  zamianę dotychczasowego głośniczka słuchawki na małą syrenę; - bardzo małą, ale syrenę :)
  Oczywiście syrena miałaby swój niezależny zasilacz.

  Jeżeli ma mieć niezależny zasilacz, to po co robić to w słuchawce przenośnej? Prościej jest zrobić dodatkowy dzwonek podpinając się pod linie telefoniczną. Własne zasilanie mile widziane. Niedawno ten temat był ponownie "wałkowany".
 • #3
  Anonymous
  Level 1  
 • #4
  zybex
  Helpful for users
  Ale napisałeś też o dodatkowym, niezależnym zasilaczu. Jeżeli miałeś na myśli akumulatorek czy baterię, to rzeczywiście można to zrobić. Nie widzę problemu.
  Skoro chcesz wstawić syrenę i dodatkowe zasilanie, to mam pytanie. Jak to chcesz rozwiązać praktycznie? Czy jakieś dodatkowe pudełko ma nosić ze sobą babcia?
 • #5
  wladek83
  Level 32  
  Jak widziałeś wnętrze słuchawki to miejsca tam bardzo mało na "syrenę" ... Jednym z w miarę sensownych rozwiązań byłoby wykonanie na "pajęczynie" modulowanego generatora, który poprzez transformator zasilałby przetwornik piezoceramiczny. Ale - aby napięcie przyłożone do piezoceramika było wysokie, transformator musi mieć dużo zwojów na wtórnym a jednocześnie musi być mały, aby zmieścił się do słuchawki. Przykłady rozwiązań układów elektrycznych z wykorzystaniem przetworników piezoceramicznych znajdziesz w tematach alarmów, systemach antynapadowych - nie mówię tu o ogromnych syrenach na zewnątrz obiektów, lecz o tzw. odstraszaczach, wydających przerazliwe "jujuju" ( sorry :D ) . Gotowego rozwiązanie nie mam . Jak dobrze poszukasz i przerobisz do własnych potrzeb, babka usłyszy telefon ( ale, żeby nie musiała brać kropli na uspokojenie :D ) .

  Pzdr.

  do postu poniżej :

  O, i mądrze mówi... potrzeba matką wynalazków ( i adaptacji ).
 • #6
  zybex
  Helpful for users
  Kiedyś ktoś poprosił mnie o dodatkowy dzwonek do domofonu, bo ten oryginalny nie był słyszany, gdy np. grał telewizor. Poszedłem więc do sklepu (wszystko po 5 zł) i kupiłem taki alarm z własnym zasilaniem do okien lub drzwi. Zaadoptowałem go bez problemu do unifonu. Klient jest bardzo zadowolony, czy sąsiedzi też tego nie wiem.:|

  Ps. Teraz te alarmy są o wiele tańsze.
 • #7
  Anonymous
  Level 1  
 • #8
  zybex
  Helpful for users
  Dokładnie tak to powinieneś zrobić. W rytm dzwonienia będzie łapał mały przekaźnik, którego styki będą włączać to co zechcesz, np. syrenkę.
  Skoro ta słuchawka ma być tylko dzwonkiem (nie będzie z niej prowadzona rozmowa), to syrenka może być zasilana z tego samego źródła zasilnia (akku). Najlepiej jednak przeprowadzić próby i potem ostatecznie zdecydować co i jak.
 • #9
  Anonymous
  Level 1  
 • #10
  zybex
  Helpful for users
  Z tego co piszesz, to masz zamiar przerobić słuchawkę Gigaset 4000. W niej nie ma typowego przetwornika dla dzwonka a wykorzystuje się ten sam który służy do rozmowy. Konkretniej mówiąc sprawę dzwonka załatwia słuchawka.
  Zasilanie całości to dwa paluszki 1,2V. Czy masz zamiar dołożyć coś dla tej syrenki?
 • #11
  Anonymous
  Level 1  
 • #12
  zybex
  Helpful for users
  Te alarmy okienne (drzwiowe) są na 3 bateryjki 1,5V (pastylkowe). Ich głośność powinna być zadowalająca.
  Mam jednak dla ciebie inną propozycję, a mianowicie skoro babcia przebywa w ogrodzie, to proponuję zamontować syrenę gdzieś pod dachem (na zewnątrz) i podłączyć ja tradycyjnie pod linię telefoniczną . To naprawdę optymalne rozwiązanie. Telefon można odebrać w ogrodzie.
 • #13
  Anonymous
  Level 1  
 • #14
  zybex
  Helpful for users
  Musisz zrobić detektor sygnału, który wykryje go i wzmocni tranzystorem, który to z kolei załączy przekaźnik. Styki przekaźnika włączą co tylko zechcesz. Gdyby było niezależne zasilanie tej dajmy na to syrenki (alarmu zaokiennego), to nie byłyby ryzyka, że układ "siądzie" w trakcie odbierania dzwonienia.
  Daję ci poniżej schemat sprawdzony i zastosowany praktycznie do domofonu. Tam sygnał wywołania był dosyć głośny i przekaźnik łapał bez problemu. Gdyby jednak u ciebie tak nie było, to użyj np. darlingtona lub dołóż drugi tranzystor. R1 też możesz zmienić jak i napięcie zasilania i rzecz jasna przekaźnik na takie napięcie jakim dysponujesz (np. jak zasilanie syrenki). W podanym przykładzie zastosowałem przekaźnik na 12V, bo taki miałem pod ręką i taki też dałem zasilacz.

  Ps. Układ ten jest fragmentem aparatury do zdalnego sterowania modeli.

  Gdyby ten układ okazał się zbyt "słaby" to wystarczy poszukać schematu jakiegoś włącznika akustycznego i zamiast mikrofonu podłączyć wyjście słuchawki (dzwonka) z ewentualną adaptacją wejścia (opornik, kondensator).

  Dodatkowy - głośniejszy dzwonek do Gigaset 4000
 • #15
  Anonymous
  Level 1  
 • #16
  zybex
  Helpful for users
  Powinieneś wybrać w opcjach słuchawki najbardziej głośną melodię i taką zapamiętać (zatwierdzić).