Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projektor laserowy 150mW 650nm "Popelscan"

dezmontnikus 19 Apr 2008 14:36 22471 73
e-mierniki
  • Projektor laserowy 150mW 650nm "Popelscan"

Witam...
    Chciałem wam pokazać mój pierwszy projekt "popelscan"
    Projektor zbudowany jest na konwerterach cyfrowo-analogowych DAC0832. Wzmacniacz oparty jest o dwa układy TDA2050. Silniki DC zostały ograniczone gąbkami do zmniejszenia wychyłu rota i powrotu luster do stanu pierwotnego. Lustra wycięte są z dysku twardego żeby były jak najlżejsze i nie stawiały niepotrzebnego oporu swoim ciężarem. Moc wyjściowa diody laserowej to 150mW i 650nm Laser z DVD. Układ zasilający laser zbudowany jest na stabilizatorze prądowym LM317. Do wygaszania użyty został wzmacniacz ULN2803 i 8-bitowy rejestr 74hc574. Projektorem steruje się przy pomocy komputera przez port LPT. Sterownik potrafi skanować z szybkością 20kpps (20 000 punktów na sekundę). Moje silniki DC nie osiągną takiej prędkości :D nie wiem czy czasem przekroczą 500pps. Dodatkowo do projektora został użyty procesor ATtiny2313 który steruje wentylatorami. Miał wyświetlać temperaturę ale wyświetlacz mi się uszkodził.

Wielkie dzięki dla "szczurek_1990" za tłumaczenie mi tego wszystkiego systemem łopatologicznym :D

Aparat nie pokaże prawdziwego efektu wiązki lasera. No nic to pooglądajcie... :)
    Więcej fotek w poniedziałek

Zdjęcie od szczurek_1990 ale u mnie widać tak samo aparat mam cienki

To moje

Filmiki.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    dezmontnikus
    Level 21  
    Has specialization in: Światło, lasery
    dezmontnikus wrote 590 posts with rating 15, helped 3 times. Live in city Ostrów Wlkp. Been with us since 2007 year.
  • e-mierniki
    Mbeat
    Level 21  
    Ten laser z dvd to chyba za dobrze sie nie nadaje do tego patrzac na filmy, chyba że tak nagrane, pozdro i gratuluje projektu :)
  • e-mierniki
    dezmontnikus
    Level 21  
    Nie jest aż tak źle. Aparatem nie ujmie się prawdziwego efektu.
    Doktor5
    Level 19  
    Witam!

Interesujący projekt jestem w trakcje realizacji takiego samego mógłbyś zamieścić foto galvo mechanizmu jak również video animacji, jakie tworzy.

Pozdrawiam!
    dezmontnikus
    Level 21  
    Foto dam w poniedziałek ale widzisz tam są gąbki i lustra z przedłużoną osią. Animacje? hehe jak składałem te silniki to nawet nie marzyłem o wyświetlaniu animacji... linia prosta przerywana koło to ujdzie w tłumie ale z kwadratu trójkąta to koło wychodzi
    pawello148
    Level 12  
    Fajny projekt,ale jeżeli chcesz zrobić z tego lser dyskotekowy, to musisz zrobić jakiś przerywacz, bo taki laser od nagrywarki dvd ma za dużą moc i możesz kogoś oślepić
    mr_nuke
    Level 17  
    pawello148
    nigdy nie trafiła Cię na imprezie wiązka tworząca np falę? Mnie tak i jakoś nie oślepłem :)
    A popatrz w światło ze skanera lub stroboskopu, ono też oślepia.

Wracając do tematu, to taki popelscan to świetny początek do przygód z sterowaniem wiązką lasera. Gdybyś nagrał jeszcze w zadymionym pomieszczeniu z boku lub z góry jaki daje to efekt to chętnie bym się coś więcej wypowiedział.

Pozdrawiam
    DUD3K
    Level 19  
    ZOGNISKOWANA WIĄZKA LASERA Z DVD JEST NIEBEZPIECZNA DLA OCZU I MOŻE SPOWODOWAĆ TRWAŁA UTRATĘ WZROKU!!! Zapamiętajcie to!

Sam się bawie takimi właśnie diodami i jak taka jedna przepala pudelko CD na wylot to z siatkówą zrobi co chce.

Na dyskotece owszem światło lasera niejednokrotnie 'daje' po oczach ale tam gdzie jest publiczność nie ma maksymalnego skupienia!

Osobiście pracujeę teraz właśnie nad prawidłowym zogniskowaniem wiązki, chcę żeby była jak najdalej spójna. Narazie ustawiam kolimator na pobliskim bloku (~100m) tyle że wiązka osiąga maksymalne skupienie na 4-5metrze i jak by ktoś się tam spojrzał to będzie to groźne. Taki projektor MUSI być bezpieczny! Nie chciałbym np. u kogoś na imprezie oślepnąć. Narazie mam taki system że maksymalne skupienie jest 30cm od diody (jeszcze we wnętrzu projektora) i tylko tam jest groźne ale nikt tam łba nie wsadzi.

Pozdrawiam
    DUD3K
    SirKamil90
    Level 14  
    no projekt bardzo ciekawy:) tylko silniki troche by sie szybsze przydaly, nie wiem dokladnie jak to dziala ale gdybys zainstalowal lepsze silniki (np krokowe) to pewnie efekt bylby powalajacy:)

gratuluje projektu i wystepu w konkursie elektronik '08 x)
    pozdrawiam
    gMacher
    Level 11  
    drodzy koledzy na filmie nie jest łatwo ująć dobrze wiązke laserową a to dlatego, że promien lasera jest troszkę rozproszny stykając się z matrycą daje taki efekt a nie inny :(

projekt fajny ale może by było pokusić sie o zielony laserek to by było coś :)

pozdrawiam autora całkiem fajne wykonanie :)
    dir3ctor
    Level 27  
    Nie czaje czegos. Te filmiki wygladaja jakby aparat (kamera) byl skierowany w promien lasera, a nie na sciane, na ktorej laser kresli figury. Dlaczego? Mysle ze wtedy nawet przy 20kl/s dalo by rade wychwycic o wiele lepiej prace urzadzenia.
    HeloMelo
    User under supervision
    mr_nuke wrote:
    pawello148
    nigdy nie trafiła Cię na imprezie wiązka tworząca np falę? Mnie tak i jakoś nie oślepłem :)

Wracając do tematu, to taki popelscan to świetny początek do przygód z sterowaniem wiązką lasera. Gdybyś nagrał jeszcze w zadymionym pomieszczeniu z boku lub z góry jaki daje to efekt to chętnie bym się coś więcej wypowiedział.

Pozdrawiam

To sa calkiem inne swiatla. Światlo skanera czy stoboskopu to sa wiazki swiatla roproszone a laser to jest skupiona wiazka swiatla. Takim laserem z DVD mozna przepalac dyskietki :) a co dopiero siatkowke oka :) dlatego nie mozna porownywac stroboskopu do laseru.

Konstrukcja fajna ale troche niebezpieczna... Troche ciezko se uswiadomic ze to twoja pierwsza konstrukcja:)
    dezmontnikus
    Level 21  
    Quote:
    mr_nuke
    nigdy nie trafiła Cię na imprezie wiązka tworząca np falę? Mnie tak i jakoś nie oślepłem Smile

Pozdrawiam

Tam był filmik w zadymionym pokoju tylko aparat nie nagra tego tak jak jest w rzeczywistości. Postaram się nakręcić jeszcze raz ale lepszym aparatem...

Quote:
    DUD3K
    ZOGNISKOWANA WIĄZKA LASERA Z DVD JEST NIEBEZPIECZNA DLA OCZU I MOŻE SPOWODOWAĆ TRWAŁA UTRATĘ WZROKU!!! Zapamiętajcie to!

Sam się bawie takimi właśnie diodami i jak taka jedna przepala pudelko CD na wylot to z siatkówą zrobi co chce.

Na dyskotece owszem światło lasera niejednokrotnie 'daje' po oczach ale tam gdzie jest publiczność nie ma maksymalnego skupienia!

Osobiście pracujeę teraz właśnie nad prawidłowym zogniskowaniem wiązki, chcę żeby była jak najdalej spójna. Narazie ustawiam kolimator na pobliskim bloku (~100m) tyle że wiązka osiąga maksymalne skupienie na 4-5metrze i jak by ktoś się tam spojrzał to będzie to groźne. Taki projektor MUSI być bezpieczny! Nie chciałbym np. u kogoś na imprezie oślepnąć. Narazie mam taki system że maksymalne skupienie jest 30cm od diody (jeszcze we wnętrzu projektora) i tylko tam jest groźne ale nikt tam łba nie wsadzi.

Pozdrawiam
    DUD3K

Mylisz się. W profesjonalnych projektorach lasery są o 4 razy mocniejsze i nic nie robią człowiekowi nawet jak spojrzy w niego a czemu??? Lasery takie pracują na bardzo szybkich galvach i czas ekspozycji wiązki jest za krótki żeby uszkodzić wzrok. Jeśli nawet laser stanie przez jakieś uszkodzenie i wiązka zostanie zatrzymana w jeden punkt to nad tym czuwa shutter(przesłona która zamyka się z szybkością 7ns) Z projektora laser wychodzi rozproszony ja patrzyłem prosto w niego i jakoś widzę :D

Quote:
    SirKamil90
    no projekt bardzo ciekawy:) tylko silniki trochę by sie szybsze przydały, nie wiem dokładnie jak to działa ale gdybyś zainstalował lepsze silniki (np krokowe) to pewnie efekt byłby powalający:)

gratuluje projektu i występu w konkursie elektronik '08 x)
    pozdrawiam

Te silniki to galva. Dzięki na tym elektroniku zostaliśmy niedocenieni. Niech sami sprobują takie coś zrobić :)

Quote:
    drodzy koledzy na filmie nie jest łatwo ująć dobrze wiązke laserową a to dlatego, że promien lasera jest troszkę rozproszny stykając się z matrycą daje taki efekt a nie inny Sad

projekt fajny ale może by było pokusić sie o zielony laserek to by było coś Smile

pozdrawiam autora całkiem fajne wykonanie

Właśnie mam zamiar kupić zielony 150mW :)

Quote:
    dir3ctor
    Nie czaje czegos. Te filmiki wygladaja jakby aparat (kamera) byl skierowany w promien lasera, a nie na sciane, na ktorej laser kresli figury. Dlaczego? Mysle ze wtedy nawet przy 20kl/s dalo by rade wychwycic o wiele lepiej prace urzadzenia.

Masz rację aparat skierowany jest w kierunku projektora. Wyobraźcie sobie ze naprawdę to o 50% lepiej wygląda.
    Dawid90u
    Level 23  
    W realu 100 razy lepiej widać wiązkę niż nagraną kamerą która słabo wychwytuje tą wiązkę. Wystarczy troszkę dymu i można podziwiać efekty tunela itp
    dezmontnikus
    Level 21  
    Widzicie sami kolega powyżej potwierdził... :D
    bartek0141
    Level 12  
    Witam.
    Niezła konstrukcja, widziałem ją na żywo i jest naprawdę nieźle, szkoda że nie było dymu na sali:). Dasz nowe silniki i będzie elegancko.
    Pozdro
    gajowy01
    Level 13  
    Eksperymentowałem dość dawno z bardzo podobną konstrukcją, używając lusterek przytwierdzonych do mechanizmów pozycjonowania głowicy z HDD. (Później galwa ze starego odtwarzacza płyt optyczych - laser gazowy He-Ne). Efekty były fajne ale bez rewelacji. Żeby była możliwość wyświetlania ostrych kantów, czy nawet prostych bitmap, to niestety układ musi posiadać zamkniętą pętlę sprzężenia kontroli położenia luster. Bezwładność ustrojów jest znaczna i bez informacji zwrotnej ciężko nimi sterować. Widziałem w necie projekty wykorzystujące zmiany pojemności między lusterkami a elektrodami wzorcowymi do kontroli położenia. W takim układzie można szybko rozpędzać galwo dużym prądem i następnie hamować przeciwprądem.
    raczek3
    Level 22  
    Fajne, ile nad nim pracowałeś, program do obsługi na kompa sam pisałeś :?:
    dezmontnikus
    Level 21  
    Przez około 4 miesiące. Program to "popelscan" z jakieś niemieckiej strony ja tego nie pisałem. Do interface dorobiłem płytkę RGB na 8-bitowym rejestrze i teraz można obsługiwać projektor programem HE laserscan.
    Żychw@
    Level 16  
    Fajna sprawa, chyba samsie za to wezmę ale musze jeszcze poczywać o tym bo nieznam podstawowych pojęć np. "kolimator" czy cos... ale mniejsza o to.... projekt fajny gdyby tylko jakieś kąty wyświetlał ;]
    dezmontnikus
    Level 21  
    Projekt ten to taki bardziej otwarty zawsze można coś dołożyć :) silniki też i efekt będzie o wiele lepszy. Jeszcze dodam coś wydałem około 200zł na budowę tego... chciałem zrobić to jak najmniejszym kosztem.

Macie schemacik może się przyda.

http://popelscan.pl/viewtopic.php?f=6&t=3
    DUD3K
    Level 19  
    [quote="dezmontnikus"]
    Quote:

Mylisz się. W profesjonalnych projektorach lasery są o 4 razy mocniejsze i nic nie robią człowiekowi nawet jak spojrzy w niego a czemu??? Lasery takie pracują na bardzo szybkich galvach i czas ekspozycji wiązki jest za krótki żeby uszkodzić wzrok. Jeśli nawet laser stanie przez jakieś uszkodzenie i wiązka zostanie zatrzymana w jeden punkt to nad tym czuwa shutter(przesłona która zamyka się z szybkością 7ns) Z projektora laser wychodzi rozproszony ja patrzyłem prosto w niego i jakoś widzę :D

Przeczytaj jeszcze raz i zrozum moją wypowiedź. Chodzi w niej o to, że wiązka nawet lasera z DVD SKUPIONA robi z okiem co chce. A laser nawet cztery razy mocniejszy rozproszony bedzie jak każde inne źródło mocnego światła i nic nie zrobi poza chwilowym oślepieniem. To że czasy ekspozycji są inne to wiem ale w takich konstrukcjach jak ta nikt nie stosuje shutter'ów a galvo'podobne wynalazki na silnikach nie są na tyle szybkie aby czas ekspozycji był bezpiecznie niski więc trzeba radzić sobie jak się da. W moim rozumowaniu jest to niedopuszczenie aby wiązka poza projektorem była mniejsza niż powiedzmy 2mm. Tak już jest w miare bezpiecznie. Może też i w miare bezpiecznym wyjściem by było zasilanie diody impulsowo z wysoką częstotliwością ale nie wiem jaką taka dioda ma bezwładność i na 'ile obrotów się wkręci'.

Osobiście jestem w trakcie tworzenia popl'a. Etap trawienia płytek. Silniki już mam (15st/krok). Wzmacniacze do silników również. Zasilacze. Pozostał tylko sterownik. Cztery diody z modułami zasilającymi tez sobie leżą. Na jednej lub dwóch będzie popel na dwóch pozostałych inny efekt.

Pozdrawiam
    nikus666
    Level 12  
    Witam wszyscy pewnie się będą spierać że wiązka lasera z dvd może uszkadzać wzrok, no faktycznie może. Ale jeżeli jest cały czas w ruchu a projektor dość szybko skanuje to raczej nie powinna ponieważ w seryjnych skanerach są czasem stosowane silniejsze lasery niż 150mw
    dezmontnikus
    Level 21  
    Obiecane fotki... trochę późno ale są :D

Projektor laserowy 150mW 650nm "Popelscan" Projektor laserowy 150mW 650nm "Popelscan" Projektor laserowy 150mW 650nm "Popelscan" Projektor laserowy 150mW 650nm "Popelscan" Projektor laserowy 150mW 650nm "Popelscan" Projektor laserowy 150mW 650nm "Popelscan" Projektor laserowy 150mW 650nm "Popelscan" Projektor laserowy 150mW 650nm "Popelscan"

Wszystkie płytki i schematy są w poniższych linkach

Sterownik i wzmacniacz:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic904447.html

Płytka zasilająca
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=289759

Termometr:
    http://www.portalnaukowy.edu.pl/termometr_cyfr.htm

Sterownik diody laserowej (zamiast rezystora przy LM317 dałem potencjometr 100ohm)

Schemat sterownika:
    http://www.imagic.pl/public/100087/complete_popelscan_dac.JPG

Schemat wzmacniacza:
    http://www.imagic.pl/public/99907/popelscan_wzmacniacz_skanera_laserowego.gif

Pozdrawiam i życzę miłej zabawy z poplem :)
    Duch__
    Level 31  
    Gdzie kupowałeś układy dac0832?
    Możesz podać tytuł utworu na drugim filmiku?

Pozdrawiam Duch__
    hubertte
    Level 11  
    Hej, dezmontnikus .

Jeśli możesz to bardzo proszę o wysłanie mi na maila pełnej dokumentacji do tego projektora. Chodzi mi o schematy wszystkich płytek ideowe, montażowe i wzory płytek drukowanych, wykaz elementów i jakiś krótki opis do tego jak to wszystko robiłeś i jakieś fotki takie na których dokładnie widać urządzenie z różnych perspektyw.

Z góry dzięki, pozdrawiam,
    hubertte

Dodano po 1 [minuty]:

I jeszcze mój mail:

hubert@pck.ostrowiec.pl
    :D
    Żychw@
    Level 16  
    Wszystkie płytki i schematy są w poniższych linkach

Sterownik i wzmacniacz:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic904447.html

Płytka zasilająca
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=289759

Termometr:
    http://www.portalnaukowy.edu.pl/termometr_cyfr.htm

Sterownik diody laserowej (zamiast rezystora przy LM317 dałem potencjometr 100ohm)

Schemat sterownika:
    http://www.imagic.pl/public/100087/complete_popelscan_dac.JPG

Schemat wzmacniacza:
    http://www.imagic.pl/public/99907/popelscan_wzmacniacz_skanera_laserowego.gif

Pozdrawiam i życzę miłej zabawy z poplem :)[/quote]

Czytaj uważnie!
    digger4
    Level 12  
    Witam.Temat z zeszłego roku,ale składam właśnie popla i mam kilka pytań do konstruktora.Wiem,że miałeś pomysł zasilania zasilaczem od kompa.Chyba jednak nie da rady tym zasilac,prawda?Po drógie w jakim celu jest ten termometr?Jeszcze u nikogo w poplu się z tym nie spodkałem.Na koniec,czy mógłbyś przybliżyć mi nieco zasadę działania układu so wygaszania LD?Widaiałem ,że kiedyś zrobiłeś do tego płytkę.Dobra była?