Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mysz komputerowa

andrzej31-91 19 Apr 2008 15:15 3612 8
    andrzej31-91
    Level 11  
    Witam mam pytanie dotyczące działania myszy komputerowej a dokładniej w jaki sposób dane zostają wysłane do komputera. Czy są to jakieś impulsy elektroniczne czy morze zmiana rezystancji. Czy dało by sie zrobić jakiś prosty układ typu że jak się naciśnie prawy przycisk to się włączy jeden przekaźnik a jak lewy to drugi ewentualnie zamiast przekaźnika mogą to być bramki logiczne. Proszę nie pisać odpowiedzi typu poszukaj na google bo szukałem i nic nie znalazłem chyba że źle szukałem. Z góry wszystkim dziękuje za odpowiedzi.

PS. jeżeli to zły dział to proszę o przeniesienie postu.
    Paweł Es.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    A co chcesz konkretnie zrobić ?

Mysz (te starsze) nadawały szeregowo po interfejsie RS232, przeważnie 1200 bitów na sekundę. W kolejnych bajtach były przesyłane przyrosty wielkości (różnice dodatnie lub ujemne) od poprzedniej transmisji a nie wielkości bezwzględne. Dodatkowo na dwóch lub trzech bitach przesyłany był stan przycisków.

Tego się nie da prosto, bez mpsora przetworzyć.
    andrzej31-91
    Level 11  
    Posiadam myszkę radiową i chciałem zrobić z niej zdalne sterowanie które działa na zasadzie jak sie wciśnie przycisk to jeden przekaźnik sie załączy i będzie włączony aż się nie puści a jak inny przycisk to sie włączy inny albo wystąpią odpowiednie stany na bramkach logicznych. Jeżeli to będzie za dużo roboty żeby zrobić coś takiego to kupie jakieś autko i wyciągnę z niego bebechy i to wykorzystam.
    qrdel
    Level 28  
    Lepiej dzwonek bezprzewodowy, albo pilot z odbiornikiem do autoalarmu.
    krisvann
    Level 11  
    Witam
    Mam pytanie odnośnie myszki. Ostatnio próbuję zrobić mechaniczne ramię wzorując się pomyśle wziętym z https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic469611.html , tyle że mój robocik ma dwa stopnie swobody i zamiast chwytaka jest elektromagnes. Chodzi mi aby w miarę precyzyjnie przenosił mały przedmiot z jednego miejsca na drugie.
    Mysz komputerowa
    Autor tego pomysłu użył enkoderów optycznych do pozycjonowania. Ja nie mogłem znaleźć żadnych w miarę tanich i dowiedziałem się, że myszka komputerowa posiada coś takiego i wykorzystałem to w taki sposób
    Mysz komputerowa
    Czy mój enkoder działa sprawdziłem sterując (na razie jeszcze manualnie) ramieniem w prawo i lewo a wtyczkę myszki wpiąłem do komputera i na ekranie kursor chodził góra-dół a więc wszystko działa chyba poprawnie
    Z elektroniki cyfrowej bardzo słabo u mnie, z tego co dowiedziałem się na forum enkoder daje impulsy 0 lub 1. Mikrokontroler mógłby je zliczać i po uzyskaniu odpowiedniej ilości impulsów odciął by zasilanie do danego silnika i ramię zatrzymało by się w odpowiedniej pozycji.
    Prosiłbym o pomoc w jaki sposób odczytać te impulsy z myszki. Na pozór wydawało mi się że nie będę miał z tym problemu, ale nie mogą do tego dojść.
    Mysz komputerowa
    Myszka posiada 4 przewody, podłączyłem ją do komputera i po sprawdzeniu woltomierzem wyszło mi, że zielony to +5V, a niebieski masa, po sprawdzeniu pomarańczowego i białego wyszło, że napięcie zmienia się po poruszaniu myszką od 5V do 3,2V. Pomyślałem super sprawa wyjaśniona, pomarańczowy to mój przewód dający impulsy, ale gdy wyjąłem wtyczką z komputera i dałem 5V z zasilacza to na pomarańczowym już nic nie pokazywało napięcie wynosiło od 0V do 0,3V a to za mało na impuls. Pomyślałem że może coś przepaliłem, ale po wetknięciu do kompa wszystko działało więc nie wiem o co chodzi. Czy gniazdo komputera daje jeszcze na któryś przewód dodatkowo jakieś napięcie czy coś powinno być zwarte, o co chodzi? Wydaje się że to błachostka a nie mogę sobie z tym poradzić, jeżeli ktoś wie jak to podłączyć to proszę o pomoc!!! Aha, przesuwając myszkę nawet bardzo powoli napięcie spadało tylko do 3,2V a nie do zera, czy mikrokontroler odczyta to jako logiczne zero? Do myszki nie mogę znaleźć żadnego schematu.
    Paweł Es.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Nie bardzo ci się nada to co zrobiłeś, bo myszka nie mierzy bezwzględnego położenia kulki a tylko jej przesunięcie w umownej ilości impulsów na cal przesunięcia kulki po powierzchni.

Te kodery optyczne dają dwa ciągi impulsów przesuniętych o 90 stopni i te dwa ciągi analizuje mikroprocesor (lub układ specjalizowany) w myszce. Na podstawie kolejności przychodzących zboczy obu sygnałów jest rozróżniany kierunek kręcenia się przesłony sprzężonej z osią, na której opiera się myszka a ilość impulsów określa przesunięcie.
    Mikroprocesor myszki oblicza różnicę impulsów pomiędzy poprzednią transmisją do komputera a poprzednią i nadaje do odbiornika różnicę tych wartości. Dopiero procesor trzyma w pamięci wartości X i Y kursora i co transmisja z myszki to je uaktualnia:

Code:
    X=X+dX*czułość_X

Y=Y+dY*czułość+Y

dX i dY wartości przysłane z myszki (mogą być one dodatnie lub ujemne)

Po tym dodawaniu są sprawdzane warunki czy wartości X i Y nie wyszły poza wartości graniczne:

Code:
    IF X<XMIN THEN X=XMIN

IF X>XMAX THEN X=XMAX

IF Y<YMIN THEN Y=YMIN
    IF Y>YMAX THEN Y=YMAX

W twoim przypadku jest ten problem, że nie ma położenia odniesienia (myszka tego nie określi), więc każdy ruch musiałby się zaczynać od znanego położenia, by nie narastał błąd określenia położenia.

Tu chyba lepiej by się sprawdziły potencjometry i odczyt z nich napięcia.
    Dla większej dokładności można użyć drutowych potencjometrów wieloobrotowych z przekładnią przyspieszającą, by uzyskać np. kilka obrotów potencjometru na jeden niepełny obrót elementu pozycjonowanego.

Kodery absolutne (w odróżnieniu od przyrostowych w myszce) są za drogie jak na takie rozwiązanie.
    krisvann
    Level 11  
    no trudno, a myślałem że myszka to prosty i tani pomysł na pozycjonowanie, ale potencjometr to ciekawy pomysł, spróbuję. Dzięki za radę.