Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AM w radiu przestrojone na 27 MHz CB do nasłuchu

19 Kwi 2008 19:39 7694 10
 • Poziom 11  
  fale AM w zwykłym radio samochodowym 153-1604MHz czy da się przestroić na zakres radia cb 27MHz ? chcę sobie przestroić w celu nasłuchu 19. Przy dzisiejszym natłoku to już nie trzeba o nic pytać bo wszystko powtażają po kilka do kilkunasu razy.
 • Poziom 43  
  Oczywiście teoretycznie jest to możliwe ale dość trudne a dla laika praktycznie niewykonalne. Zakres AM podałeś żle, jest wyrażony w 1000-krotnie niższych częstotliwościach, 153-1604kHz a to do 27MHz trochę daleko. Poza tym niektórzy używają modulacji FM i inni AM....
  Dawno temu na giełdzę we Wrocławiu, za czasów klubu Katakumby, przyjeżdzął pewien profesor politechniki i sprzedawał przemienniki częstotliwości, praktycznie z każdego zakresu na każdy sensowny, wg życzenia. Dla swoich miał np pasmo policyjne na zakres FM stary lub nowy i pasmo CB na AM... Konstrukcja tego konwerterka była bardzo dobra, tania w produkcji choć nikt go nie podrabiał. Dość trudno to zestroić poprawnie samemu.


  SławeK
 • Poziom 11  
  a czy spece z "ZURiTU" poradzą sobie z tym i ile takie coś może kosztować?
  taka przeróbka zainteresuje wiele osób.
 • Poziom 43  
  Spece z Zuritów co najwyżej pokręcą czym się da i rozstroją radio. Nie znam żadnego który by to potem chociaż potrafił zestroić jak było. A przyrządy w zakładach już pająki im pozjadały od środka ...

  SławeK
 • Poziom 11  
  a jeśli chodzi o cenę?
  u nas mamy stary zurit od 15 lat i prowadzą go dwie osoby przez tyle lat.
  Ostatnio dorwałem jedną krótkofalówke echo4 z unitry i działała ona na kanale 20CB nasłuch i 8 nadawanie. Poszedłem do nich w celu naprawy nadawania, wcześniej nie wiedziałem że urzadzenie pracuje na dwóch kanałach. Jak ją rozebrali to zaraz wiedzieli co w nim siedzi i na jakiej zasadzie działa oraz co trzeba wymienic ... znaja na pamięć każdą część od każdej częstotliwości... ja jestem laik ale miałem wrażenie ze takie radia to dla nich "bułka z masłem" . Nie wpadłem wtedy na pomysł aby zapytać o przestrojenie AM. Super byłoby mieć ustawione kanały 18, 19, 20 , 21, 22, 25 na przyciskach radia 1,2,3,4,5,6, bo tyle może zapamietać.
 • Poziom 27  
  Do radja jak ci piszą można dorobić konwenter. Taką przystawkę najlepiej z heterodyną na kwarcu. Ale to jest mało czułe. I konwenter, i zakres fal srednich. Ale do podsłuchu na trasie przy małych odległościach powinno wystarczyć. Całkiem niezły pomysł. Tylko zeby ci ktoś wykonał tę przystawkę. Można przerobić taką od zmiany zakresu UKf.Wymieniając cewki i rezonator[kwarc]
 • Poziom 21  
  SlaweK napisał:
  Spece z Zuritów co najwyżej pokręcą czym się da i rozstroją radio. Nie znam żadnego który by to potem chociaż potrafił zestroić jak było. A przyrządy w zakładach już pająki im pozjadały od środka ...

  SławeK


  Ocena nieuprawniona i bardzo niesprawiedliwa.
 • Poziom 33  
  Moim zdaniem to mało praktyczny pomysł, bo zwykłe radio AM nie ma dużego zakresu ARW i brak mu wyciszania szumów (squelch) co może powodować niekomfortowy odbiór.
  Pzdr. N.
 • Poziom 21  
  Dorzucił bym jeszcze zbyt szerokie pcz, brak ANL, przy małą czułość, i parę innych wad, ale... Mając radyjko z amerykańskim rastrem, jakąś Hondę czy Mazdę, można by pokusić się na dorobienie dobrego mieszacza z oscylatorem 26MHz wspartego stopniem wejściowym z kaskodą na mosfetach z silną ARW. W torze pcz trzeba byłoby dołożyć kilka filterków, aby zawęzić pasmo, blokada szumów to też żaden problem - i powstaje całkiem ciekawy projekt!
  Zakres odbieranych częstotliwości 26550 - 27600 MHz - z wyświetlaniem prawdziwej końcówki na LCD.
 • Poziom 12  
  Witam. W dobrych sklepach z cb lub na giełdzie wrocławskiej można kupić gotowe radio samochodowe z wbudowanym radiem cb(nadawanie i odbiór).
 • Poziom 33  
  Break, break!!!
  Na jakiejś aukcji widziałem poza tym cb z uszkodzonym nadajnikiem za grosze, może to by było najprostsze rozwiązanie?
  Pzdr. N.