Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner Marantz 2216 - problem z końcówką

bubels 19 Kwi 2008 23:46 2892 8
  • #1 19 Kwi 2008 23:46
    bubels
    Poziom 17  

Amplituner zakupiłem z uszkodzonym jednym kanałem. Drugi niestety też nie grał poprawnie. Tzn trzeszczał. Wymieniłem wszystkie tranzystory sterujące na bc639 i bc640 oraz bc547 i bc558 - Zamienniki te dobrałem przekopując się przez neta. Główne tranzystory wymieniłem z B507 i D313 na bd242 i bd241.

No i oba kanały ruszyły ale trzeszczy wszystko paskudnie. Po głębszej analizie okazało się że po wylutowniu BD242 nic się nie zmienia. Gra ale trzeszczy nadal. Tak wiec czy ten tranzystor jest czy go niema nic się nie zmienia.

Może ma ktoś pomysł co jeszcze wymienić?

Na odwrocie płytki emitery tranzystorów są podpięte do - zasilania przez diodę. Czy ktoś może mi polecić, doradzić co to za dioda i na jaką ją wymienić?

Niestety nie ma narzazie schematu i tak szybko mieć go nie będę

Przed wzmacniacz gra prawidłowo.
    Zasilanie jakie idzie na płytkę to 57V. Na kanał przypada około 28,7.

Dodam że nie mam wprawy w naprawie sprzętu tak więc proszę o wyrozumiałość i cierpliwość.

Załączam zdjęcia diody i całej płytki. Elementy zaznaczone żółtą kropą są nowe.

0 8
  • #2 20 Kwi 2008 16:07
    pslosarz
    Poziom 17  

Próbowałeś regulować podkówkami.?

0
  • #3 20 Kwi 2008 20:06
    bubels
    Poziom 17  

Na początek nie ruszałem ale później kręciłem. Niestety nic to nie zmieniało.

0
  • #4 21 Kwi 2008 06:39
    Diagran6
    Poziom 25  

Możliwe że zamieniłeś miejscami tranzystory końcowe i teraz wzmacniacz gra tylko na sterujących (zdarza się nawet najlepszym). W miejscu gdzie był 2SB507 powinien się znaleźć BD242. Należałoby też sprawdzić rezystory w emiterach tych tranzystorów (o ile dobrze widzę to 0,22ohm).

0
  • #5 21 Kwi 2008 07:26
    bubels
    Poziom 17  

Tranzystory siedzą na swoich miejscach (też o tym pomyślałem ).
    Rezystory sprawdzę dzisiaj ponieważ w trakcie naprawy mój miernik w niewyjaśnionych okolicznościach odszedł do krainy wiecznych pomiarów.

Zamierzam jeszcze dzisiaj wymienić kondensatory (ceramiki i elektrolity). Martwią mnie tylko te Diody ale bez service manuala raczej nic nie zrobię z nimi.

0
  • #6 21 Kwi 2008 10:25
    Diagran6
    Poziom 25  

Hmmm... . Bardziej martwi mnie M702 i M707. Co to takiego? Mają dziwne oznaczenie na schemacie. Diod zaś się nie dopatrzyłem żadnych. Chciałem dodać schemat, ale coś się chyba serwer zaciął i nie bierze.

0
  • #7 21 Kwi 2008 11:14
    bubels
    Poziom 17  

Wylutowałem M - ki i podspodem jest symbol cewki. Miezyłem je i wykazują dość spory opór. Teraz nie napisze konkretów ale żedu kiku set kilo.

Jak byś mógł przesłać mi schemat bezpośredni na meila.

s.idaszak (małpa) tmpsc.pl

0
  • Pomocny post
    #8 21 Kwi 2008 11:43
    Diagran6
    Poziom 25  

To będzie pierwszy JPEG w archiwum. Jakość nie jest zbyt dobra, ale poradzisz sobie. Na mój gust, to jest albo jakiś bezpiecznik, albo termistor, chociaż to drugie powinno być bliżej radiatora. W każdym razie przez to czerwone "coś" jest sterowana baza tranzystora mocy. Spory opór raczej niezbyt wskazany... . Pozdrawiam.

0
  • #9 21 Kwi 2008 13:36
    bubels
    Poziom 17  

Dziękuje Tobie bardzo za schemat. Myślę że może to być to.

Swoją droga piękne są te schematy z tamtych lat z zaznaczonymi napięciami itd.

Jak tylko dotrę do domu sprawdzę ten element. Najwyżej wlutuje jakąś zworę albo niewielki rezystor.

Dodano:

Wylutowałem ten element pomierzyłem i właściwie nie miał ani pojemności ani indukcyjności ani oporu. Gdy mocno mu się przyjrzałem znalazłem na nim literkę F (wskazującą na Fuse). Oznaczenie na schemacie wskazywało znów na żarówkę która może pracować jako "bezpiecznik". Wlutowałem wiec zworę i wszystko gra.

Wielkie Podziękowania dla Ciebie Diagran6 za bardzo trafną sugestie i schemat który wiele mi rozjaśnił.

Tematu jeszcze nie zamykam bo czeka mnie jeszcze trocha zabawy z nim (delikatne trzaski przy małym wysterowaniu) ale to wina raczej prądów spoczynkowych. Czekam wiec na oryginalny Serwice Manual który jest już w drodze.

Ten element dokładnie z fotografuje i zamieszczę zdjęcia w dziale diagnoza tak by w przyszłości koledzy mieli łatwiej.

2
  Szukaj w 5mln produktów