Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dławik 1,15mH filtra sieciowego 3faz.wejściowego 3x400/231V

19 Sty 2004 15:36 2145 4
  • Poziom 21  
    Witam
    Jaki rodzaj rdzeni:ferrytowe bądź toroidalne oraz ilość zwojów i rodzaj drutu dla dławika 1,15mH filtra sieciowego wejściowego 3x400/231V 16A do zamontowania przed regulatorąem 3faz.oświetenia dla ochrony przed zakłóceniami pochodzącymi od falownika częstotliwości.Czy ktoś z uczestników forum może pomóc lub wskazać gdzie szukać informacji na ten temat.Pozdrawiam!
  • Poziom 29  
    rdzeń ferrytowy ze względu na znaczne częstorliwosci
    wartosć indukcyjności nie jest krytyczna -moze być więcej
    drut minimum fi 1, ew kilka cieńszych połączonych równolegle
    całość nawinąć na największy znaleziony rdzeń (najlepiej toroidalny, np z zasilacza komputerowego) nawijajac wszystkie uzwojenia jednocześnie do zapełniania rdzenia
    metoda chamska, ale skuteczna ;)
  • Poziom 16  
    Sądzę że filtr taki można rownież zrobić z rdzenia transformatora, np. który ma trzy kolumny (nie muszą być jednakowe - myślę tu o trafo jednofazowym) na każdą kolumnę nawinąć kilka-kilkanaście zwojów takiego grubego drutu (np. fi 1.4 mm.) przez, który będzie mógł plynąć prąd 16A. (dla każdej fazy jedna kolumna dla N nie musisz robić filtracji.
    Na wejściu filtra moim zdaniem brakuje kondensatorów a one by zwierały wysokie częstotliwości bardzo skutecznie. Jest jeszce b. ważne aby kabel pomiędzy falownikiem a silnikiem był ekranowany !!! jeżeli nie masz takiego kabla musisz osłonić go materiałem ekranującum.
    Z moich doświadczeń wiem że mniej zakłóceń wydostaje się od strony zasilania, a więcej z wyjścia falownika
    Pozdrawiam.
  • Poziom 21  
    Witam
    Dzięki za szybką odpowiedź ,tym bardziej że dla mnie jest to sprawa pilna.
    Rdzeni ferrytowych na razie nie mam.Jeśli nie uda się ich zdobyc to bedę
    musiał je zakupić.Ale czy przekrój 1mm drutu nie jest zbyt mały?
    Z tym falownikiem to wielki problem.Jest zainstalowany ok.100m od regulatoów oświetlenia 3x220V 2500W ze sterowaniem fazowym na triakach.Gdy falownik jest wyłączony regulatory pracują stabilnie.Podczas pracy falownika następowało migotanie światła.Tę usterkę udało mi się usunąć.Natomiast w 3 fazie o najwyższym napięciu/240V/światło co pewien czas przygasa/gdy falownik pracuje/.Napięcie w tej fazie spada na wejściu do regulatora o 15V na wyjściu do 125V i powoli się rozjaśnia.
    Na wyjściu z falownika który pracuje bez filtra wejściowego i wyjściowego
    podłaczone jest 9 silników 0,37 kW przewodami 4-ro żył.nieekranowanymi
    Sumaryczna dł.tych przewodów ok.450m.Tak falownik został podłączony przez firmę.Tak więc zakłócenia dochodzą do regulatorów ze wszystkich
    stron.Czy ktoś może wie gdzie można zakupić obudowy metalowe o wymiarach ok.20x15x8cm do filtra?Kompletne filtry są bardzo drogie.
  • Poziom 16  
    450 m długości kabel od falownika to już chyba jest radiostacja zagłuszająca. Spodziewam się że za takie coś grożą konsekwencje karne. Firmę, która to robiła możesz zaskarżyć do sądu - to są moje przypuszczenia, nie znam dokładnych przepisów-.
    Przemyśl czy nie jesteś w stanie odfiltrować zasilania do regulatora oświetlenia, jezeli tam nie "wpuścisz" tych zakłóceń nie będą one miały wpływu na migotanie światła ?? (możesz np. dać filtr na tę jedną fazę, która najbardzej miga).
    1mm jest trochę za mało 1,4 mm lub grubszy bym radził. Eliminację takich zakłóceń jest łatwiej robić drogą prób a nie teoretycznych obliczeń dlatego, że nie dysponujesz danymi pomiarowymi tego obiektu.
    Nie przejmuj się obudowami do działania filtra one praktycznie nic nie wnoszą
    Radzę zastosuj kondensatory one wygładzą napięcie i może się uda, kondensatory powinny się sprawdzić od lamp sodowych lub nawet od świetlówek trochę małe ale o nie jest łatwo.
    Podłącz np. trzy kondensatory ok. 3uF połączone w gwiazdę tylko blisko tyrysoriwego regulatora.
    Nie zazdroszcze Ci, sam walczyłem kiedyś z zakłóceniami i dobrze wiem że to jest nierówna walka.