Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Binary LED Clock. Schematy, wzory płytek, działanie.

kalman89 20 Kwi 2008 21:50 13133 35
  • Binary LED Clock. Schematy, wzory płytek, działanie.
    ZEGAR BINARNY

Opisywany zegar binarny wyświetla bieżący czas w niezrozumiałych znakach. Oczywiście tylko dla niewtajemniczonych, bowiem aktualna godzina jest wyświetlana w postaci kodu dwójkowego. Za pomocą 4 diod LED można przedstawić cyfry od 0 do 9. Sześć takich rzędów wystarczy, aby wyświetlić godziny, minuty i sekundy. Korzystanie z takiego zegara wymaga nabycia wprawy kojarzenia konkretnego słowa kodu binarnego jako przypisaną mu cyfrę.

Jak to działa?
    Generator zbudowany z użyciem rezonatora kwarcowego 4,194304MHz generuje sygnał częstotliwości 1Hz, który jest podawany na dalszą część układu. Trzy 74LS393 – podwójne 4-bitowe binarne liczniki są użyte jako liczniki godzin, minut oraz sekund. Bramki AND układów 74LS08 zapewniają prawidłowe resetowanie liczników w odpowiednim czasie, np. jedności sekund są liczone od 0 do 9, po są czym resetowane, następnie gdy bramka AND wykryje liczbę 6 na dziesiątkach sekund, zresetuje cały układ sekund, tak aby mógł liczyć od 0. Liczniki sekund mogą być również skasowane poprzez przycisk. Ustawianie godzin oraz minut odbywa się poprzez naciśnięcie i przytrzymanie odpowiedniego przycisku. Sygnał częstotliwości 1Hz przestawia kolejno co jedną sekundę odpowiednie liczniki. Wyświetlanie czasu jest zrealizowane na czerwonych diodach LED.

Jak odczytać aktualny czas?
    Czas pokazywany jest w 3 podwójnych kolumnach diod. W zrozumieniu zasady odczytywania godziny pomogą poniższe rysunki:

ULTIBOARD.PDF -> Wzory płytek drukowanych
    schem.jpg -> Schemat
    Załączniki:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    kalman89
    Poziom 10  
    kalman89 napisał 6 postów o ocenie 0, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2005 roku.
  • IGE-XAO
    kfh13
    Poziom 14  
    Projekt przerobiony x razy ale JAKOŚĆ ZACHWYCA.

Pięknie zrobiony zegarek, jestem pełen podziwu dla twoich zdolności i zmysłu estetycznego. Prawdziwa perełka, aż łezka cieknie.

Martwi mnie jedynie ta taśma....nie prościej było to wykonać na złączach ?

No chyba że widok taniego czarnego plastiku psuł Ci estetykę (mnie by psuł) ??

Po samym mocowaniu taśmy widać że jesteś prawdziwym perfekcjonistą :D
    oj
    Poziom 42  
    Na schemacie jest brak połączenia do środka przycisków [ResetGodzin] i [ResetMinut] sygnału 1Hz z wzorca.

[ResetGodzin] i [ResetMinut] mają mylną nazwę; SET
    DUD3K
    Poziom 19  
    Wzorowałeś sie na jakimś gotowym produkcie?

Cytat:
    Zegar binarny to idealny gadżet dla ludzi którzy śmieją się w twarz czasowi, igrają z przeznaczeniem i za nic sobie mają koleje losu. Każdy może mieć zegar, na którym zna się przeciętny Pan Kowalski, cóż w tym niezwykłego? Ten zegar przeciwstawia się powszechnej opinii, że łatwo jest odczytać godzinę z urządzenia pozbawionego wskazówek ponieważ wyświetla czas kodem binarnym za pomocą niebieskich diod LED.

Delikatnie migoczące światełka obrazują upływ czasu w sposób wyglądający na zupełnie przypadkowy i nieuporządkowany. Rzecz jasna w samym upływie czasu nie ma absolutnie nic nieuporządkowanego, chociaż tak mogłoby się wydawać postronnemu obserwatorowi. Diody mogą świecić z różnym natężeniem (3 poziomy), a zegar jest zasilany z sieci elektrycznej. Odczytanie na nim godziny jest mniej więcej tak łatwe jak rozwiązywanie sudoku na najwyższym poziomie trudności w kompletnych ciemnościach.

Urządzenie ma wbudowane sześć kolumn światełek, a każda z kolumn reprezentuje wartość liczbową od 0 do 9. Dwie kolumny położone najbardziej na lewo przedstawiają wartość godziny, dwie w środku obrazują upływ minut, zaś dwie położone na prawo - upływ sekund. Nadążacie jak na razie? Wartość każdej kolumny zależy od ilości zapalonych lampek. No tak, brzmi nieskomplikowanie. Cała zabawa nie polega jednak na odczytaniu czasu (nawet jeśli jesteś na tyle inteligentny by to zrobić). Polega ona na byciu unikalnym i nieco dziwnym. Obserwowanie migających diod świecących zgodnie z kodem zrozumiałym tylko dla R2D2 dostarcza też niebagatelnych doznań estetycznych.

Ile Cię to wyniosło?
    dreaper
    Poziom 18  
    Lepiej było by wykonać ten projekt na jednej płytce używając elementów SMD niż łączyć dwie ze sobą, no ale rozumiem, że tak było Ci wygodniej. Mam jedno pytanie, dlaczego ten zegarek jest na kablu a nie na baterie? Ile pobiera prądu i jakie napięcie jest mu potrzebne do pracy?
    Matasio
    Poziom 11  
    Czy na atmedze8 nie było by to mniej skomplikowane?
  • IGE-XAO
    michal.rogaczewski
    Poziom 28  
    Byłoby ale nie o to chodzi :!: mi się podoba

ps. może dzisiaj wrzucę swój zegarek binarny, z tym że na cd4518 (użyty jako licznik i jako układ dzielący 50hz z sieci na 1hz)
    kalman89
    Poziom 10  
    kfh13 napisał:
    Martwi mnie jedynie ta taśma....nie prościej było to wykonać na złączach ?

Hmm czemu nie złącza? Nie miałem pod ręką akurat czegoś co by ładnie pasowało.

DUD3K napisał:
    Wzorowałeś sie na jakimś gotowym produkcie?
    Ile Cię to wyniosło?

Na żadnym gotowym się nie wzorowałem, po prostu tak wymyśliłem i zrobiłem. Koszt: jakieś 10zł - za plexi i śrubki, reszta z zasobów własnych :D

dreaper napisał:
    Lepiej było by wykonać ten projekt na jednej płytce używając elementów SMD niż łączyć dwie ze sobą, no ale rozumiem, że tak było Ci wygodniej. Mam jedno pytanie, dlaczego ten zegarek jest na kablu a nie na baterie? Ile pobiera prądu i jakie napięcie jest mu potrzebne do pracy?

Może i na SMD było by łatwiej, ale robiłem na tym co miałem. Napięcie pracy to 5V, a pobór prądu to 20mA, czyli jakis 0,1W, więc troche szkoda baterii

oj napisał:
    Na schemacie jest brak połączenia do środka przycisków [ResetGodzin] i [ResetMinut] sygnału 1Hz z wzorca.

[ResetGodzin] i [ResetMinut] mają mylną nazwę; SET

Rzeczywiście brak połączenia, widocznie coś musiałem przeoczyc.

Na procesorku może i łatwiej, jednak póki co dopiero zaczynam naukę Assemblera i 8051 ;)
    dir3ctor
    Poziom 27  
    Kilka projektow temu bylo wlasnie na SMD (choc tez na 2 plytkach drukowanych) i zdaje sie ze wlasnie na atmedze jakiejs i zegarze czasu rzeczywistego.
    XsaperX
    Poziom 16  
    michal.rogaczewski -> Przecież 50Hz z sieci nie jest dokładnym wzorcem ;) możesz to sprawdzić miernikiem częstotliwości i przekonasz się, że polska sieć nie jest godna zaufania. Przez to zegarek ucierpi na dokładności. A tak na marginesie, zegarek jest wykonany bardzo estetycznie. Oby więcej takich projektów.
    Cichy666
    Poziom 20  
    Jakbyś tak jeszcze zamieścił schemat montażowy... Byłoby miło.
    Pozdrawiam
    ziomek gokart
    Poziom 10  
    witam wyjasni mi ktos jak odczytuje sie ten zegar
    Cichy666
    Poziom 20  
    W systemie binarnym.

Dodano po 8 [minuty]:

0 - 0
    1 - 1
    2 - 10
    3 - 11
    4 - 100
    5 - 101
    6 - 110
    7- 111
    8 - 1000
    9 - 1001

0 - dioda się nie świeci
    1 - dioda się świeci

czyżby googlarka wysiadła??
    kalman89
    Poziom 10  
    Cichy666 napisał:
    Jakbyś tak jeszcze zamieścił schemat montażowy... Byłoby miło.
    Pozdrawiam

Takiego nie posiadam, trzeba już troche pomyśleć, schemat i PCB i wszystko jasne ;)
    michal.rogaczewski
    Poziom 28  
    XsaperX napisał:
    michal.rogaczewski -> Przecież 50Hz z sieci nie jest dokładnym wzorcem ;) możesz to sprawdzić miernikiem częstotliwości i przekonasz się, że polska sieć nie jest godna zaufania. Przez to zegarek ucierpi na dokładności. A tak na marginesie, zegarek jest wykonany bardzo estetycznie. Oby więcej takich projektów.

zdziwiłbyś się :P na 24H opóźnia się o jakieś 3 sek tak więc jest ok. Przynajmniej w porównaniu do kwarcu (jakiś shit mialem) który 3 sek gubił w godzinę
    meshir
    Poziom 2  
    kalman89 napisał:

Takiego nie posiadam, trzeba już troche pomyśleć, schemat i PCB i wszystko jasne ;)

OK. Schematu brak, ale może udałoby się wrzucić fotki trochę lepszej jakości - na tych trudno się czegoś konkretnie dopatrzyć.
    98% jakoś rozgryzłem, ale na płytce jest chyba parę nieużywanych pad`ów. Osobiście elektronikiem nie jestem i raczej nie będę, ale jakoś lutownica mi nie straszna, a gadżet raczej łatwy do zrobienia.
    Większość odworzyłem na podstawie fotek, ale mam problem w części która jest zasłonięta kablem i switchem.

jakby się udało to dorzuć jakieś lepsze fotki.
    XsaperX
    Poziom 16  
    michal.rogaczewski napisał:

zdziwiłbyś się :P na 24H opóźnia się o jakieś 3 sek tak więc jest ok. Przynajmniej w porównaniu do kwarcu (jakiś shit mialem) który 3 sek gubił w godzinę

Wystarczy zainwestować trochę w kwarc, a będziesz miał jeszcze większą dokładność niż 3 sek na 24h ;) dolicz do tego spadki napięcia, chwilowe zaniki, itp. Jeśli chwilowo zaniknie prąd w gniazdku... reset :) . Gdyby był kwarc, mogłoby wtedy przełączać na aku i mniej ustawiania. Mała rzecz, a dzięki niej życie staje się wygodniejsze :) .
    Bisuside14
    Poziom 15  
    Jak widzę taki fajny projekt to coraz bardziej napalam się na naukę programowania (bascom) mam już materiały(ośla łączka[bascom] znaleziona w necie po pół rocznym wertowaniu milion razy googli])
    Język "C" też mam[ośla łączka] ale wydaje mi się, że bascom jest łatwiejszy.
    Najpierw zrobię sobie płytę testową, żeby móc poćwiczyć na przykładach z oślej łączki, bo bez płyty nie za bardzo chce mi się zabierać za naukę.
    Projekt bardzo mi się podoba.
    oj
    Poziom 42  
    A co ma ten projekt, do Bascoma, C++, ASM.

Czy wzorzec jest z sieci 50Hz czy rezonator 32,768KHz w tej chwili to nie ma znaczenia - dokładności chodu jest taka sama, nawet na korzyść sieci.
    kalman89
    Poziom 10  
    oj napisał:
    Czy wzorzec jest z sieci 50Hz czy rezonator 32,768KHz w tej chwili to nie ma znaczenia - dokładności chodu jest taka sama, nawet na korzyść sieci.

Tutaj akurat się poważnie mylisz. Z sieci na pewno takiej dokładności nie uzyskasz. Natomiast z kwarcu mój zegar ma odchył na poziomie 3s/tydzień ;)
    elektromen
    Poziom 9  
    mógł by mi ktoś wypisać jakich elementów tutaj użyto gdyż jestem tutaj nowy i nie za bardzo rozumiem schemat ideowy :?: z góry dzięki
    oj
    Poziom 42  
    Układy scalone.
    74LS393 - 3szt.
    74LS08 - 2szt.
    CD4521 (układ CMOS) - 1szt.
    LM7805 - 1szt.

Pozostałe elementy:
    100Ω - 18szt.
    2k2 - 6szt.
    4M7 - 1szt.
    22pF - 1szt.
    82pF - 1szt.
    10nF - 3szt.
    100nF - 1szt.
    1N4148 - 10szt.
    470uF/16V - 1szt.
    1N4001 - 4szt.
    LED czerwona - 20szt.
    Rezonator kwarcowy 4,194304MHz

Transformator sieciowy 5W / 7V AC
    elektromen
    Poziom 9  
    dzięki oj. naprawdę bardzo mi pomogłeś.
    oj
    Poziom 42  
    Dodatkowo uwagi do tego spisu:

Zamiast 10nF 3szt. - można wstawić 100nF - 3szt

Poprawiono:
    Transformator musi mieć od 7V do 9V AC
    ziomek gokart
    Poziom 10  
    dalej nie kumam tego zegara ale skat mam wiedziec ze np jest godzina 11.23
    rafx205
    Poziom 18  
    fajny zegarek ale mam pytanie czy trzeba cos programowac w tym zegarku a jesli tak to czy jest jakis zegarek binarny bez programowania??
    oj
    Poziom 42  
    Ten projekt zegarka - nie trzeba nic programować.
    rafx205
    Poziom 18  
    oki dzieki ale mam jeszcze jedno pytanie czy nie znacie takich zegarow ktorych nie trzeba programowac ale torche prostszych od tego bo ten trichce trudny jak dla mnie do wykonania??