Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sterować silnikiem krokowym, LPT

20 Kwi 2008 22:48 3502 9
 • Poziom 12  
  Witam Chcę napisaę w Delphi prosty program do sterowania silnikiem krokowym ( czyli w przód, tył, i obrót o konkretną ilość kroków) podejrzewam ze program nie bedzie trudny,miaowicie sterowanie bedzię się odbywało za pomocą porty LPT. 2ma pinami, 1wszy to Up/Down czyli kierunek 2gi zegar czyli ilość kroków. poza tym Potrzebny mi do tego sterownik Chce go zbudowac na ukladach TTL bramki logiczne i liczniki.jest to możliwe? Jakby ktoś miał jakieś propozycje prosze umieścić. Np myślalem nad rozwiazaniem takim, zegar wchodzi na licznik odliczający np do 4 ( silnik ma 5 wyprowadzen) zkolei one ida na przekazniki z tranzystorów NPN a te podają napięcie na uzwojenia silnika.

  Moderowany przez McRancor:

  Temat poprawiłem :arrow: regulamin

 • Poziom 29  
  Oczywiście że można wykonać taki układ i napisać do niego program. Ale program nie może być uruchomiony z windy (może z DOSa). Jest to związane z potrzebą wykorzystania timera (dla precyzji działania), który jest niedostępny z windowsa.
 • Poziom 12  
  czyli pod windą nie mozna napisac programu co by na LPT wypuszczał zegar o okreslonej czestotliwosci? np 4hz. To czym to zastąpic aby uklad byl sterowany spod Windy? Kurcze duzo jest programów ze spod windy mozna sterowac prostym silnikiem u scalku ULN i chcialbym napisac na takiej samej zasadzie moj program.Do wybory przod tyl i tyle. Nie wiem czy sie zrozumielismy ale program mialby zadanie Podawac na pin "1" nastepnie "0" i ewentualnie Delay 10ms i zapetlic to np 10razy i mam powtórzenie kroku 10 razy
 • Poziom 29  
  Zawsze możesz zrobić testy pod windowsem. Zdobędziesz przy tym doświadczenie.
  Jeśli chcesz sterować z Windy do musisz zrobić jakiegoś pośrednika, czyli prosty sterownik.
 • Poziom 12  
  Tak chce zrobic sterownik na którego wejściu bedzie Direction (kierunek) i step Czyli ilosc kroków, Nie wiem czy sie zrozumielismy ale program mialby zadanie Podawac na pin2 logiczną "1" nastepnie "0" i ewentualnie Delay 10ms i zapetlic to np 10razy i mam powtórzenie kroku 10 razy O to mi chodzi Jest to możliwe w Delphi?
 • Poziom 29  
  Jeżeli chcesz sterować przez sterownik to możesz spokojnie wykorzystać Delphi'ego.
 • Spec od GSM
  Jeśli chcesz mieć tylko kroki, to precyzja Windy będzie dobra. Przy pozycjonowaniu to już gorzej. Całość tego sterownika można zrealizować w oprogramowaniu, a do LPT podłączyć tylko elementy mocy. Czyli na zewnątrz tylko tranzystory i zasilanie. Reszta w programie.
 • Poziom 12  
  Zalezy mi tylko na tym aby wysyłać z dwóch pinów 1wszy to Direct (1 albo 0) i to wchodzi na prosty licznik TTL drugi pin Step, i to mialo byc zrealizowane za pomoca petli w delphi a w niej wyslanie stanu wysokiego np na D1 nastepuje zmiana na stan niski na D1 i sleep 10 i tak np 10 razy( zalezne od wpisanej liczby kroków).ILOSC OBIEGÓW PETLI TO ILOSC KRÓKOW ktore ida na wejscie Clock w liczniku TTL. 2 sprawa. Mialby ktoś króciutki kod z zaimplemetowanymi bibliotekami w Delphi odpowiadającymi za kontrole nad LPT ?? Jak zrobić galwaniczne oddzielenie układu od PCta?? Optiotriaki? czy coś innego