Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bufor lampowy czy tranzystorowy... ?

20 Apr 2008 23:30 2609 6
  • Level 12  
    Witam szanownych kolegów - forumowiczów ;]
    Buduje pedalboard gitarowy składający się z 11 efektów. Połączone szeregowo, dla 9 kostek bypass. Kiedy efekty są wyłączone, sygnał jest słabszy - opór przewodów i wyłączników obcina sygnał, przez co jest inny niż wówczas, kiedy gitarę podpinamy bezpośrednio we wzmacniacz. Dlatego aby tego uniknąć, chciałbym między każdym efektem umieścić bufor, który miałby za zadanie mniejszyć ten opór. I tu mam pytanie - bufor zrobić lampowy, czy tranzystorowy? Przypominam, że jest to gitara i efekt lampowego zniekształcenia jest tu mile widziany... :D Widziałem schematy na ecc88 ale nie odpowiadają mi - bardziej widziałbym ten układ na ecc83. Wiem, ze ta trioda jest zasilana wysokim napięciem anodowym ale podobno przez nie, daje ona wyraźne, "lampowe" zniekształcenie. Czy to prawda?

Z góry dzięki za pomoc :] pozdr :D
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 43  
    Jak już wszystko zasilasz z anodowego to i bufor nim zasil. Triody to jeszcze całkiem niezłe lampy do tego.
  • Level 12  
    hmmm..... fuutro - na lampie w pedalboardzie jest tyko Driver - lekki przester. Większość efektów chodzi na 9V, jeden mam tylko na 14V... i własnie tak pytam o ten bufor ponieważ jak wiem - jest potrzebny. Ale czy jest sens "bawić się" z lampami? czy mnieniają one brzmienie? I jak to jest wogóle z buforami? czy musze je robićmiędzy każdym efektem ?

sorry za "litanię" .... :D pozdr ;]
  • Level 43  
    Bufor ma tylko i wyłącznie mieć małą impedancję wyjściową i wtórować sygnał wejściowy. Więc jak wszystko zasilasz z tych 9...14V to zrób wtórnik na wzmacniaczu operacyjnym i po sprawie.
  • Level 1  
  • Level 12  
    nemo07 - dzięki, to dużo wyjaśnia. Tylko widzę, że wszyscy słysząc pedalboard, mają na myśli kilka kostek w obudowach połączonych kablami. Ja nie robie czegoś takiego - wszystko ładuje w jedną obudowe. Jest jedno gniazdo IN, dwa OUT (lewy i prawy kanał ) oraz loppery (4x send 4x return). O coś w ten deseń: http://www.petecornish.co.uk/fxboards.html

Tylko obklejone dermą w lepszej obudowie... inne switche, DPDT są drogie. Zrobie na isostatach, a pedały wyprofiluje z aluminium - spreżyna pomiedzy obudową a pedałem i graaa :D

Co do buforów... przykładowy schemat połączeń:

IN---efekt/bypass----wtórnik----efekt/bypass----wtórnik--OUT

będzie działać ? :D
  • Level 1  
pcbway logo