Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ford focus c-max 1,8 TDCi;pływa wskaźnik temperatury

Andrzej Maciejewski 21 Kwi 2008 07:47 6130 2
 • #1 21 Kwi 2008 07:47
  Andrzej Maciejewski
  Poziom 20  

  Problem jak w temacie.,
  w zależności od biegu i prędkości wskaźnik w ciągu kilku sekund przesuwa się w lewo o równowartość 10 stopni i powraca do położenia prawie pionowego (czyli 90 stopni).
  Rozumiem, że jest obieg mały wody czynny gdy temperatura jest za niska i zawór otwierający drogę do obiegu dużego obejmującego chłodnicę gdy temperatura przekracza 90 stopni.
  Rozumiem, że jest czujnik temperatury typu rezystancyjnego, (terminstor/pozystor?) który zmienia oporność od kilkunastu omów do kilku (gdzieś w internecie znalazłem tabelkę stąd te wartości) .
  Rozumiem, że jest drugi czujnik , który załączy wentylator wymuszający nadmuch w chłodnicy gdy samochód stoi ale to zupełnie inna bajka i nie muszę się tym zajmować.

  NIE wiem:
  Czy zawór przełączający mały/duży obieg wody jest autonomiczny tak jak w starych samochodach (pod wpływem temperatury sam się otwiera i zamyka) czy też jest sterowany w obwodzie:
  czujnik temperatury-komputer-elektrozawór.

  Czy miernik temperatury na desce rozdzielczej ma swój własny czujnik, czy współdzieli go z innym czujnikiem regulacyjnym.

  W jaki sposób odbywa się pomiar temperatury w podłączanym do samochodu komputerze serwisowym. ( czy jest to odebranie informacji z komputera samochodu, czy odczytanie informacji bezpośrednio z czujnika i samodzielne wyliczenie temperatury).

  Jadę na drugie podejście do naprawy tej usterki i chciałbym być partnerem do rozmowy a nie przysłowiową "blondynką".

  0 2
 • #2 17 Maj 2009 11:37
  JanekJan
  Poziom 1  

  Witam.
  Widze ze od Panskiego posta minelo juz sporo czasu tak wiec sadze ze uporal sie Pan z ta awaria. Chcilabym zapytac jaka byla przyczyna awarii i jak jej zaradzic, gdyz mam taka sama sytuacje w Focusie rowniez 1.8TDCi. W warsztacie nie moga sie z problemem uporac. Z gory dziekuje za pomoc.
  Pozdrawiam

  0
 • #3 17 Maj 2009 14:25
  Andrzej Maciejewski
  Poziom 20  

  Długo trwało ale sprawa była zawieszona dla dwóch przyczyn:
  1. Gwarant poprosił o czas
  2. samochód wyjechał "daleko od domu" .

  Jednak wszystko dobrze się kończy.
  Wymieniona została deska rozdzielcza (zrozumiałem, że również ze zmianą oprogramowania komputera, ale nie mam pewności bo z mojego punktu widzenia naprawa polegała na oddaniu samochodu do serwisu i odebraniu sprawnego.
  Kosztów nie znam - naprawa gwarancyjną.
  Ford jest TDCi ale i C-max

  1
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo