Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik ma wykonać jeden obrót, ponowny rozruch silnika.

21 Kwi 2008 16:54 1173 4
  • Poziom 2  
    Witam :) Jest to moje pierwsze zapytanie więc proszę o wyrozumiałość ;)
    Mianowicie konstruuję urządzonko napędzane silniczkiem od wycieraczek samochodowych. Problem leży w tym, że silnik ma wykonać jeden obrót. Start silniczka jest na impulsie podanym na przekaźnik z podtrzymaniem. Do tego momentu wszystko jest dobrze, robi obrót wyłącza go krańcówka i rozłącza podtrzymanie przekaźnika. Silnik staje. I tu zaczyna się mój problem. Jak ma ruszyć ponownie, gdy dostanie impuls :( (gdy ta krańcówka jest rozwarta)? Proszę o radę.
    :)
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Można razem z impulsem wejściowym zewrzeć krańcówkę na czas potrzebny do tego
    by ponownie się włączyła. Można też zrobić inaczej. Krańcówkę dać w szereg z silnikiem
    i zasilaniem i zwierać ją na określony czas potrzebny do jej ponownego załączenia. Można
    to robić przekaźnikiem który już nie musi być na włączaniu silnika i nie musi mieć samopodtrzymania.
    Będzie mniej elementów. To tylko przykład i będzie zależał od tego jak masz rozwiązany
    cały układ i czy da się tak zrobić. Konkretne rozwiązanie można podać dopiero wtedy jak
    napiszesz więcej danych np. co to za impuls włączający.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 2  
    Impuls właczajacy pochodzi z miernika wagi(styk przekaźnika)który wykorzystuje do załaczenia przekażnika tego z podtrzymaniek, silnik o którym pisze uchyla przepustnice na mimosrodzie:)wtedy waga opróznia się i załacza sie silnik dozujacy ale tego juz opanowałem(też od wycieraczek)I właśnie potrzebny jest mi konkretnie jeden obrót a moja krańcóweczka tylko rozłacza :(
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Podłącz krańcówkę szeregowo z silnikiem i zasilaniem. Tak żeby rozłączała silnik po
    jednym obrocie. Równolegle do styków krańcówki podłącz styki przekaźnika. Do
    sterowania przekaźnika zastosuj prosty układ czasowy. Przykłady masz tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic737061.html
    Jeden układ z wykorzystaniem kostki 555 a drugi na jednym tranzystorze. Obydwa
    reagują na impuls z plusa. Czas włączenia przekaźnika dobierasz tak, żeby krańcówka
    została ponownie włączona zanim przekaźnik się wyłączy. Mówiąc inaczej, jeśli silnik
    będzie zatrzymany i układ dostanie impuls, to przekaźnik włączy się np. na 3 sekundy
    uruchamiając silnik. Przez ten czas silnik się obróci włączając krańcówkę która już
    podtrzyma ruch do końca pełnego obrotu.
  • Poziom 2  
    Serdeczne dzieki nie omieszkam spróbować:)narazie po trudach wykorzystałem styk rozwierny wewnatrz przekładni(ten od obrotów lewo prawo)narazie działa jak sie pojawia problemy postapie w sposób który mi doradziłeś:) w razie co bede pytał;)POzdrawiam i jeszcze raz dzieki:)