Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

oblicznie obwodów - może ktoś pomoże?

21 Kwi 2008 18:29 1025 3
  • Poziom 9  
    Mam do obliczenia takie układy i nie mogę sobie poradzic z nimi:cry: pomóżcie:cry: Mam obliczone w PSpice ale mam to obliczyć normalnie na wzorach:/ no i jak ten program doszedł do tych wyników, a mam mieć obliczone wartości prądów płynących przez rezystory oraz napięcia Ua, Ub i Uab[/img]
  • Poziom 43  
    bebe1251 napisał:
    Mam do obliczenia takie układy i nie mogę sobie poradzic z nimi:cry: pomóżcie:cry:
    https://obrazki.elektroda.pl/8_1208794621.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/94_1208794697.jpg

mam obliczone w PSpice ale mam to obliczyć normalnie na wzorach:/ no i jak ten program doszedł do tych wyników, a mam mieć obliczone wartości prądów płynących przez rezystory oraz napięcia Ua, Ub i Uab

oblicznie obwodów - może ktoś pomoże?
    A my mamy zgadywać gdzie są punkty a i b.
    Program PSpice korzysta z MPW - Metody Potencjałów Węzłowych - ale to przecież jest tajemnicą poliszynela... :!:
    Natomiast ze względu na pkt. 16. Regulaminu, musisz sobie najpierw sam policzyć i przedstawić tu swoje wyniki, a wtedy możemy zobaczyć czy zrobiłeś to poprawnie.
  • Pomocny dla użytkowników
    Zadania można robic na dwa sposoby:

Metoda źródła zastępczego (tu napięciowego)

1. Wyznaczasz źródło zastępcze (np. napięciowe siła elektromotoryczna Ew szeregowo z Rw) podłaczone do zacisków obciążenia (np. R4 w pierwszym zadaniu)

2. Obliczasz napięcie na obciążeniu z wzoru na dzielnik napięcia Ew przez rezystory Rw i rezystancję obciążenia.

Metoda superpozycji

1. Wyłączasz wszystkie źródła w obwodzie

- napięciowe autonomiczne - zastępujesz zwarciem (lub w Spice ustawiasz napięcie na 0)

- prądowe autonomiczne - zastępujesz PRZERWĄ (lub w Spice ustawiasz prąd na 0)

2. Włączasz PO JEDNYM źródła autonomiczne w obwodzie i obliczasz napięcie na obciążeniu wywołane przez to źródło - zapamiętujesz kolejne wyniki.

3. Dodajesz napięcia cząstkowe wywołane przez poszczególne źródła w obwodzie otrzymując wynik.

Uwagi:

Prądy gałęziowe obliczasz z prawa Ohma (masz napięcie i rezystancję)

Rezystory włączone w szereg z idealnym źródłem prądowym pomijasz przy obliczeniach, bo jakie by nie były (mniejsze od nieskończoności) to prąd w gałęzi się nie zmienia.
  • Poziom 9  
    ok już sobie poradziłem:) kieniec:P