Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podłączenie czujnika do mikroprocesora

22 Kwi 2008 00:23 2766 5
  • Poziom 2  
    Witam
    Chciałbym podłączyć do mikroprocesora Atmega 16 czujnik ciśnienia, który daje na wyjściu sygnał 0-10V, proporcjonalny do zmierzonego ciśnienia.
    Problem polega na tym jak dostosować ten zakres napięć do napięć akceptowanych przez mikroprocesor . Osobiście rozważam następujące pomysły:
    1) wprowadzić sygnał z czujnika najpierw na dzielnik napięcia tak jak pokazałem to na rysunku nr 1.
    2) zastosować jakiś konwerter napięć. Szukałem trochę w Google, ale znalazłem dużo info o konwerterach USB-RS232 itp. Oprócz tego znalazłem też cos takiego:
    http://sklep.negelap.send.pl/photo/_pdf/SEM1100_PL_NA.pdf
    Jednak zależałoby mi na jakimś scalonym konwerterze napięć.
    Nic konkretnego na temat takich konwerterów nie znalazłem
    3) Zrobić to za pomocą optoizolatora. Ale czy istnieją optoizolatory zdolne przenosić sygnały analogowe i to z dość dobrą dokładnością?
    4) Zastosować konwerter analogowy-cyfrowy. i wprowadzić do mikroprocesora sygnał w postaci cyfrowej. Zajmie to jednak więcej linii, a szczerze mówiąc wolałbym wprowadzać sygnał analogowy bezpośrednio do wewnętrznego przetwornika A/C Atmegi i po prostu porównywać to napięcie z wartością zadaną ciśnienia.
    5)Podobnie jak wyżej: najpierw na przetwornik A/C, a potem na drugi przetwornik, tym razem: C/A , który dawałby na wyjściu sygnał akceptowalny dla mikroprocesora. Jednak jest to trochę takie „masło maślane”

Ogólnie proszę o podpowiedź jak zrobić to tak , żeby było jak najbardziej profesjonalnie.

Z góry dzięki za porady.
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Dzielnik napięcia to najprostszy sposób i całkiem dobry. Ciężko będzie znaleźć 2 rezystory o równej rezystancji ale zawsze można dołożyć potencjometr precyzyjny i wyregulować sobie wartość. Nie ma sensu kombinować z jakimiś wtórnikami emiterowymi czy tam wzmacniaczami operacyjnymi.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Dzielnik napięcia. Nie będziesz musiał walczyć ze wszelkiego rodzaju nieliniowościami itp.

Pamiętaj tylko żeby nie przekroczyć dopuszczalnego maksymalnego napięcia na wejściu analogowym (warto pomyśleć o diodzie zenera).

Rezystory nie muszą mieć takiej samej wartości - ważne tylko żebyś wiedział jaka to wartość (żeby sobie przreliczyć napięcie).

Aha - wejście analogowe uP ma dużą impedancje - więc po co ten wtórnik?
  • Poziom 2  
    Dziękuję za odpowiedzi. Upewniłem się co do pierwszego, prostego pomysłu. Tak sobie jeszcze tylko myślę o tych scalonych konwerterach napięć. Czy są takowe? No bo gdybym miał czujnik, który daje na wyjściu +/-10V, to co wtedy bym zrobił z tym ujemnym napięciem?
    Na szczęście mam prostszy, ale pytam tak z ciekawości.

Dodano po 4 [minuty]:

A co do tego wtórnika to chciałem oprócz wysokiej impedncji uzyskać też odseparowanie od nóżki mikroprocka. Tak dla bezpieczeństwa. Ale chyba rzeczywiście lepiej zabezpieczyć układ diodą Zenera.
  • Poziom 23  
    witam wszystkich chce zbudowac sterownik do kompresora i potrzebuje zrobic taki elektroniczny miernik cisnienia polaczony z jakims prockiem i wyswietlaczem tylko kompletnie nie wiem jaki czujnik (cisnienie od 0 do 10 bar) i jak to poskladac szukalem schematow ale nie wiele znalazlem
    prosze o pomoc

Dodano po 1 [sekundy]:

witam wszystkich chce zbudowac sterownik do kompresora i potrzebuje zrobic taki elektroniczny miernik cisnienia polaczony z jakims prockiem i wyswietlaczem tylko kompletnie nie wiem jaki czujnik (cisnienie od 0 do 10 bar) i jak to poskladac szukalem schematow ale nie wiele znalazlem
    prosze o pomoc

Dodano po 26 [sekundy]:

prosze o pomoc