Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modulator FSK

ulffin 22 Kwi 2008 04:49 2295 0
  • #1 22 Kwi 2008 04:49
    ulffin
    Poziom 9  

Witam,

Zwracam się z prośbą o pomoc w takim oto zagadnieniu.

Mam do zaprojektowania układ modulatora FSK na fale długie. Jest to moja praca inżynierska. Poniżej przedstawiam schemat blokowy

Modulator FSK

Układ ma pracować na częstotliwości 80,5kHz z dewiacja 170Hz. Czyli dla „1” logicznej 80,33 kHz i dla „0” logicznego 80,670Hz. Ostatecznie częstotliwość z generatora wzorcowego jest dzielona do 10 Hz. A częstotliwość z generatora VCO jest dzielona poprzez nastawny dzielnik N, tak by w efekcie uzyskać żądane częstotliwości. Czyli jeśli na wejście dostajemy „1” dzielnik dzieli przez 8033, a gdy mamy „0” to przez 867. Ponieważ, ta częstotliwość jest porównywana z 10Hz na wyjściu uzyskiwana jest żądana częstotliwość.
    I wszystko niby się zgadza z tym małym wyjątkiem, że częstotliwość danych wejściowych podawana jest z prędkością 200bitow na sekundę. Czyli sygnał może się zmieniać, co 5ms. Sygnały porównywane są na częstotliwości 10Hz czyli detektor może wykryć zmianę, co najwyżej po 100ms. Z tego wynika, że zmiany szybsze niż 100ms nie zostaną wykryte.
    Tu moje pytanie do forumowiczów jak w łatwy sposób można usprawnić układ?

Mi na myśl przyszły dwa pomysły.

1. Częstotliwość całego układu podnieść x1000 a na wyjściu zastosować dzielnik przez 1000. Pytanie, czy może to jakoś wpłynąć na parametry sygnały wyjściowego?
    2. Zmienić tylko częstotliwość na której są porównywane sygnały w komparatorze powiedzmy na 10kHz a sygnał przed dzielnikiem N w „jakiś sposób wymnażać x1000. W jakiś bo nie mam pojęcia jak i czy nie będzie trzeba na to więcej paliwa niż to warte. Rozwiązanie o tyle lepsze, gdyż układ, którego używam jako generatora vco, generuje na wyjściu „ładną” falę sinusoidalną i nie jest konieczny dodatkowy filtr

Jeśli ktoś ma pomysł jak w łatwy sposób można przerobić układ, lub ewentualne uwagi co do moich pomysłów proszę o pomoc. Promotor zaproponowałbym zmienił całkowicie podejście i skonstruował układ z dwóch generatorów pracujących na żądanych częstotliwościach i przełączał je. Pomysł dobry, tyle tylko, że zastanawiam się jak w takim przypadku zachować ciągłość fazy i przede wszystkim, projekt mojego układu już mam gotowy dlatego wolałbym przerobić to co już mam niż zaczynać coś zupełnie od nowa. Chyba, że rzeczywiście bardziej opłaca się zrobić układ z dwoma generatorami???

Z góry dziękuję za odpowiedz
    Emil.

0 0
  Szukaj w 5mln produktów