Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

uprawnienia do wymiany BM-a

piotrekk 19 Sty 2004 22:09 12724 20
  • #1 19 Sty 2004 22:09
    piotrekk
    Poziom 17  

witam

mam pytanie czy do wymiany BM-ów w ZK trzeba mieć dodadkowe uprawnienia? ja posiadam E

Pytam bo dzisiaj w zakładzie pracy gdzie pracuje wywalilo takiego BM-a. wzywana byla firma która przyjechala dopiero po 1,5g. wymienił bym go sam, ale nie miałem chwytaka. przyjechal gosciu od nich wymienił go i po rozmowie z nim, powiedział mi że do wymiany potrzeba dodatkowo jakiegoś kursu w dziedzinie BHP. 8O
    co wy na to?

pozadrawiam

0 20
  • Szkolenia SEP
  • #2 19 Sty 2004 22:18
    lechm56
    Moderator

Wystarczą twoje uprawnienia!!!

0
  • #3 19 Sty 2004 23:20
    HenryK3
    Poziom 26  

Witam
    W tym przypadku trudno udzielic jednoznacznej odpowiedzi.
    Nie napisales jakie i gdzie sa te BM-y, do czego masz uprawnienia.
    Wymiana wkladek w zabezpieczeniu przedlicznikowym, w rozdzielni glownej czy w urzadzeniu to nie to samo.
    W zakladzie musi byc porzadek.
    Np do rozdzielni glownej nie moze sobie wchodzic i pracowac kazdy kto ma uprawnienia E.
    Juz samo zadzialanie zabezpieczenia swiadczy o nieprawidlowosci - trzeba zlokalizowac i usunac przyczyne, nie tylko bezmyslnie wymieniac bezpieczniki.
    W jaki sposob chciales wymienic tego BMa? Kombinerkami?
    Tu nasuwa sie wiecej pytan niz odpowiedzi.

Pozdrawiam
    HenryK3

0
  • #4 20 Sty 2004 02:01
    Raaf
    Poziom 21  

Wystarczą uprawnienia SEP-u "E". Na kursie i późniejszym egzaminie poruszane są tematy BHP, więc to co ci powiedzieli jest nieprawdą.
    Zależy tylko jaki zakres mają twoje uprawnienia.
    Wg Dz.U. Nr89, poz.828 z 28-04-2003r(wcześniej 16-03-1998r Dz.U.Nr 59, poz377) stanowisko E eksploatacji dzieli się na:
    obsługę, konserwację, remont, montaż(tu trzeba dodatkowo upr.budowlane :)) ) i kontrolno - pomiarowe wraz z instalacjami i urządzeniami automatyki. Dopiero załącznik do tego rozporządzenia przy zdawanym egzaminnie określa zakres urządzeń, instalacji i sieci.

-1
  • Szkolenia SEP
  • #5 20 Sty 2004 06:40
    kursant
    Poziom 17  

Tak jak napisał Raaf
    Zależy tylko jaki zakres mają twoje uprawnienia.

Jeśli mieścisz się w zakresie to nie widzę problemu aby tego nie robić mając odpowiednie narzędzia oczywiście i organizację miejsca pracy!

0
  • #6 20 Sty 2004 09:11
    torpis
    Poziom 10  

Uprawnienia to jedna sprawa, a własnośc to druga. Zabezpieczenia przedlicznikowe są własnością energrtyki i oni mają prawo tam grzebac chyba, że inwestor otrzymał wczesniej warunki techniczne na budowe, rozbudowe itp. instalacji. Ale z doświadczenia moge ci powiedziec, ze przepisy przepisami, a zycie życiem.

0
  • #7 21 Sty 2004 15:25
    piotrekk
    Poziom 17  

witam ponownie
    tak tez myslalem (ale w naszym kraju to różnie bywa - przepisy zmieniają sie jak pogoda).

gwoli wyjasnienia:

jest trafostacja 200m od zakładu (czyli poza zakładem) tam mamy też szafe z licznikami i zabezpieczeniami wstępnymi. z tamtąd do zakładu idzie kabel oczywiście do ZK na terenie zakładu. i tu sypnął się BM.

dzięki za odpowiedzi. pozdrawiam.

0
  • #8 21 Sty 2004 16:26
    czka
    Poziom 12  

Z tego co piszesz jest to

Cytat:
    trafostacja
    czyli Ś.N. trafo i rozdzielnia NN.Wasz zakład jest podłączony za tej stacji a właścielem jest prawdopodobnie ktoś inny. Skoro przyjechała firma do wymiany BN-a to ma umowe z właścisielem.firma ta zazwyczaj dba i odpowiada za stan techniczy stacji. Prawo do wejscia do stacji mają osoby upoważnione!,bądz otrzymują pisemne polecenie wykonania robót.

1
  • #9 21 Sty 2004 17:10
    lechm56
    Moderator

:arrow: Kolego czka-BM był do wymiany w złączu ZK na terenie firmy kolegi piotrekk .Podtrzymuję swoje zdanie parę postów niżej. :wink:

0
  • #10 22 Sty 2004 01:19
    Raaf
    Poziom 21  

Aby zakończyć może tę dyskusję dodam iż własność (granicę eksploatacji)
    określa Umowa Sprzedaży Energii i Swiadczenia Usług Przesyłowych z ZE.
    Dla zakładów przemysłowych często jest ona w " punkcie odejścia kabli w stacji zasilającej" czyli po stronie n.n. w St. Trafo. To powinien wiedzieć właściciel zakładu przemysłowego, a zakres prac dla osób zajmujących się eksploatacją energetyczną w zakładzie tworzy kadrowa( Gł. Energetyk, osoba Dozoru) a szef to akceptuje.
    Po zatym nie wolno wymieniać BM pod obciążeniem - a jak to zrobić nie mając dostępu do wyłącznika n.n. (np. RIN) w ST. Trafo?

0
  • #11 22 Sty 2004 09:58
    stasiekm
    Poziom 29  

otwierając wyłącznika za nimi (zapewne jest jakiś wyłącznik główny w obiekcie), jest to jednakmpraca pod napieciem

0
  • #12 24 Sty 2004 13:47
    macher
    Poziom 15  

Nie pamiętam już tak dobrze, ale ucząc się do papierów w rozdziale o uprawnieniach Uczciwka było, że wkładki bezpiecznikowe i żarówy mogą wymieniać osoby bez uprawnień.
    Co do ustalenia przyczyn i tego gdzie są bezpieczniki to zgadzam się z tym co zostało powiedziane.
    :roll:
    macher

0
  • #13 24 Sty 2004 14:21
    Adam1988
    Poziom 25  

macher napisał:
    Nie pamiętam już tak dobrze, ale ucząc się do papierów w rozdziale o uprawnieniach Uczciwka było, że wkładki bezpiecznikowe i żarówy mogą wymieniać osoby bez uprawnień.
    Co do ustalenia przyczyn i tego gdzie są bezpieczniki to zgadzam się z tym co zostało powiedziane.
    :roll:
    macher

Tak ale bezpieczniki za licznikiem !!!!!
    Wyobraz sobie kogos bez upawnien grzebiocego zetce!!!!!!!

0
  • #14 24 Sty 2004 23:06
    Raaf
    Poziom 21  

Co do wypowiedzi MACHER-a wydaje mi się, że na tym szkoleniu chodziło o "wymianę bezpieczników instalacyjnych i żarówek bez napięciowo i przy nieuszkodzonych gniazdach, oprawkach i całej tej reszcie".
    Uprawnienia to inna sprawa - są niezbędna do pracy zawodowej(nawet te żarówki).
    BM jest bezpiecznikiem mocy,( stacyjnym) i wymiana jego (zwłaszcza przez osobę nie przeszkoloną), przy dużych wartościach prądu BM-a oraz pod obciążeniem to prawie pewna śmierć lub przynajmniej poważne popażenie oczu(łuk elektryczny, jakiego elektronik z bliska w swej pracy nie widział ;) ), i rąk. Wiem to po własnym przykładzie.
    Poza tym taki bezpiecznik nie pali się przez przypadek. Należy przy tym sprawdzić tego przyczynę

#############-------------------------------#################

Autor tematu piotrekk do tej pory się nie odezwał, więc cała dyskusja nie ma już chyba sensu.Nie napisał czy te posty coś zmnieniły w jego pracy zawodowej. :wink: POzdro

0
  • #15 24 Sty 2004 23:54
    piotrekk
    Poziom 17  

witam
    sorry za brak odezwu ale wyysypal mi sie XP. znikąd dostalem info ze brak mi pliku ntldr. kopiowanie zawartosci, format i instalka wXP. ale do rzeczy.

jeszcze raz powtarzam. trafostacja i i szafa przyłączeniowa jest przy trafostacji. w szafie przyłączeniowej mamy liczniki oraz zabezpeczenia główne. z tamtąd idzie kabel do naszego zakładu do złącza kablowego i w tym ZK sypnął się BM. mając uprawnienia kat.e w zakresie: napraw, konserwacji w: rozdzielniach, instalacjach elektr., urządzeniach do 50kW, oraz akp. w zakresie napraw i konserwacji, mam prawo wymienic bezpiecznik?

swoją drogą przyznam się że właśnie wierząc w swoje doświadczenie henryk3 chcialem go wymienic kombinerkami po uprzednim wyłączeniu zasilania na odbiory wyłącznikami SLA. i wiesz co? zwykłe chłopaki powiedzieli żeby sie nie bawić w bohatera i oni nie miejąc wiadomości na temat "U" odciągneli mnie od wymiany bezpiecznika. nic sie nie działo. przyszdł gość i włożył BM-a za pomocą odpowiedniego narzędzia. nawet iskierka nie poszła. w tym momencie moje myśli: co by było gdyby na głównm kablu było zwarcie? porządne spięcie - łuk przy wystraszeniu odskakując z kombinerkami i spalonymi 2-oma palcami (może kciuka bym zachował). przy dużych prądach panowie to nie zabawa.
    generalnie chodziło mi o to, czy na zakładzie pracy (pobór mocy to około 50kW) można wymienić bezpieczniki w głównym złączu kablowym.

pozdowienia

1
  • #16 25 Sty 2004 08:52
    lechm56
    Moderator

:arrow: piotrekk Mam pytanie.czy ten facet wyłączył ten kabel zasilający to złącze (w stacji),i drugie co to było za cudowne narzędzie?(jak wyglądało?) pozdrawiam :wink:

0
  • #17 25 Sty 2004 12:52
    piotrekk
    Poziom 17  

lech56. sorry ale nie ma sie co smiac. wymiana bm-a moze skonczyc sie czasami bardzo przykro. po to sa stworzone specjalne narzedzia.
    gosciu miał specjany chwytak który dodatkowo posiadal oslone przed poparzeniem ręki w razie wystąpienia luku.

wymieniajac kombinekami moze i nic by sie nie stalo, ale co by było gdyby sie nabroilo? po to są odpowiednie narzedzia.
    widzialem zdjecia co prad potrafi "jak nie płynie tak jak trzeba"
    w tym wypadku popieram stasiekm.

gosciu nie wylaczyl zasilania zk ale odłączył odbiory

pozdrawiam

0
  • #18 25 Sty 2004 13:28
    lechm56
    Moderator

Nie chciałem nikogo obrazić!!Podkreślić chciałem fakt wprost instruktażowego opisu wymiany BMa przez Kol.stasiekm, Pozdrawiam

0
  • #19 25 Sty 2004 22:50
    W.K
    Poziom 14  

Widziałem kiedyś kombinerki ,które się "omsknęły"podczas wymiany BM
    w tablicy rozdzielczej (a własciwie to co z nich zostało).Właściciel tych kombinerek przez dłuższą chwilę nie widział.Nie zawsze można wymienić BM w stanie beznapięciowym(kto pozwoli unieruchomić gniazdo produkcyjne zasilane z danej tablicy),ale zawsze należy wyłączyć obciążenie i sprawdzić czy nie ma zwarcia na zasilaniu danego odbioru.Przepis na wymianę BM podany przez Stasiekm 100% słuszny.

0
  • #20 26 Sty 2004 09:23
    stasiekm
    Poziom 29  

rączkę z rękawem widziałem u jakiegoś starego pracownika stoenu (przypuszczalnie była prywatna), była już "po przejsciach", nie działał zatrzask, rękaw był szeroki do tego stopnia ze ograniczał widoczność

0
  • #21 01 Lut 2004 18:24
    tiwo
    Poziom 2  

Jeśli miałeś dostęp do powyższego ZK( miałeś klucze aby je otworzyć),znajduje się ono poza granicą eksploatacji dostawcy prądu, Twój zakład nie ma podpisanej umowy z jakąś firmą na eksploatację sieci zasilającej, w Twojej firmie nie istnieje system organizacji pracy określający uprawnionych do tej czynności pracowników, miałeś do tego celu niezbędny sprzęt ( w wiedzę nie wątpię ) i jeszcze pare innych jeśli - to mogłeś - oczywiście zgodnie z instrukcją obowiązującą w tym temacie w twojej firmie.
    Pozdrawiam

0