Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowa lodówka Liebherr CUP30210 - zużycie energii

22 Kwi 2008 11:06 5493 1
  • Poziom 11  
    Dwa tygodnie temu stałem się "szczęśliwym" posiadaczem tej lodówki. Przekonywującym dla mnie argumentem do jej zakupu była klasa A+ i jej deklarowane roczne zużycie energii na poziomie 262 kWh, czyli około 0,72 kWh na dobę . Coś mnie podkusiło żeby sprawdzić jak to wygląda faktycznie -tygodniowy pomiar licznikiem mocy czynnej wykazał, że ta moja oszczędna lodowka pobiera 1,15 kWh na dobę czyli jak tak dalej popracuje przez cały rok to zużyje ponad 400 kWh .
    Pytania:
    Co zrobić z tym fantem? Reklamować jako usterkę czy jako zakup towaru nie zgodnego z opisem?
    Pierwszy kontakt telefoniczny z serwisem nie wyglądał zachęcająco, nasłuchałem się pokrętnych tłumaczeń o wymogach w jakich dokonuje się pomiaru, warunkach zewnętrznych, częstości otwierania drzwi itp. a określenie "normalne eksploatowanie przez 3osobową rodzinę dla pana z serwisu niewiele znaczyło :-)! Rozumuem, że stan faktyczny może odbiegać od opisu ale czy różnica ponad 50% jest jeszcze normalna? Lodówki o takim zużyciu są zaszeregowane do klasy B i ich cena jest odpowiednio niższa!
    Jak najsprawniej i najskuteczniej rozwiązać mój problem?
  • Poziom 25  
    To jest dokładnie tak jak ze średnim spalaniem w aucie, mój pali 6,5 słyszałem, że średnia to 5,5 komuś innemu spali 12l/100 km bo ma 3 km do pracy i tylko tak go używa.cytat:
    . Lodówka. Miejsce ustawienia lodówki ma duży wpływ na pobór energii. Powinna ona być ustawiona w chłodniejszym miejscu w kuchni, z dala od grzejników, kuchenki i słońca. Pomiędzy lodówką a ścianą powinna być kilkunasto centymetrowa przerwa, aby zapewnić prawidłowy obieg powietrza (rurki wymiennika powinny znajdować się co najmniej 10 cm od ściany). Krata wywietrznika lodówki nie może być zakryta. Ustawmy ją poprawnie i wypoziomujmy, aby drzwi zamykały się samoczynnie. Używanie zbyt dużej lodówki, niż potrzebujemy to strata energii. Regulator temperatury należy ustawić w zależności od wypełnienia lodówki. W chłodziarce ustawmy temperaturę w wysokości od 6ºC do 8ºC a w zamrażarce - 18ºC. Jeżeli planujemy dłuższy wyjazd - należy wyłączyć lodówkę. Do lodówki należy wkładać tylko chłodzone potrawy i wystudzone produkty w cienkich opakowaniach. Na co możemy zwrócić uwagę podczas używania lodówki: aby jej drzwi były jak najkrócej otwarte; szczelne drzwi, poprzez dobre uszczelki w drzwiach (możemy to sprawdzić wkładając pomiędzy drzwi kartkę papieru. Jeżeli da się ją łatwo usunąć - to należy zmienić uszczelki); szron o grubości 3 mm powoduje zwiększenie zużycia energii o 10% a 7mm -zwiększa dwukrotnie jej dotychczasowy pobór. Regularne rozmrażanie poprawi zatem jej sprawność. Chłodziarko - zamrażarka zużywa do kilkudziesięciu procent mniej prądu niż dwa oddzielne urządzenia: chłodziarka i zamrażarka. Należy ją ustawić w dobrze wietrzonym, chłodnym i suchym pomieszczeniu, z dala od wszelkich źródeł ciepła. Kratka wywietrznika nie może być zakryta. Należy w niej przechowywać artykuły w hermetycznych i wodoszczelnych opakowaniach. Gdy grubość szronu w zamrażalce jest większa niż 0,5 cm - to wówczas wzrasta pobór energii nawet o 30%. Powinno się ją otwierać na krótko. Niepotrzebne i bardzo energochłonne jest obniżenie temperatury zamrażalnika poniżej - 18ºC.
    Niektóre z tych jw są nie do spełnienia w przeciętnej kuchni co nie oznacza, że nie jest w klasie A+, sąd odradzam chyba, że masz dużo czasu i jesteś prawnikiem...A sprzęt jest godny polecenia,Pozdrawiam