Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mój własny, diy coilgun

26 Apr 2008 18:59 78973 215
IGE-XAO
    EBC41
    Level 28  
    Nie wiem gdzie to wyczytałeś. Jak dla mnie to wogóle nie ma prawa działać. Popatrz na opis. Jak byk piszę że wymagany bezpiecznik to 0.5A. Z wzoru na moc mamy 230V*0.5 czyli 115W. Takiej mocy nie da ci żadna bateria. Co najwyżej akumulator samochodowy i to nie każdy...
  • IGE-XAO
    Szpanbix
    Level 15  
    Wymagany bezpiecznik ale do takiej dużej mocy działka.
  • IGE-XAO
    User removed account
    User removed account  
    Szpanbix
    Level 15  
    A jak bym zastosował baterie 9V następnie jakiś falownik, później transformator 9V/400V?

Dodano po 1 [minuty]:

Szkoda tylko że bateria nie ma dużej mocy. ;(
    Michal_b1
    Level 18  
    prezes_3lo wrote:
    Nie wiem gdzie to wyczytałeś. Jak dla mnie to wogóle nie ma prawa działać. Popatrz na opis. Jak byk piszę że wymagany bezpiecznik to 0.5A. Z wzoru na moc mamy 230V*0.5 czyli 115W. Takiej mocy nie da ci żadna bateria. Co najwyżej akumulator samochodowy i to nie każdy...

Antylopa14 wrote:
    Duże znaczenie w cewce ma zasilanie [...]

Wydaje mi się, że w ogóle nie rozumiecie zasady działania tego działka.

Od mocy zasilania zależy tylko czas ładowania kondensatora.

Można zasilać działko magnetyczne z baterii 9V lub innej.

Dla przykładu w moim działku miałem właśnie tak:
    Przetwornica 9V/300V zasilana z baterii ładowała kondensator o pojemności 2200uF do napięcia 300V. Moc impulsu przepuszczonego przez cewkę wynosiła wtedy około 30kW.
    User removed account
    User removed account  
    kewin444
    Level 11  
    Mnie też zastanawia po co dawać baterie jak działko na 310V jest proste.Wystrzeli nawet na kondensatorze 220µF,400V. A co do diody ja mam
    1N5404
    Michal_b1
    Level 18  
    Antylopa14 wrote:
    Robiłeś przenośnego coil guna?Na ile razy starczała zwykła bateria?

Hmm no można powiedzieć, że ten coil gun był przenośny ale to były tylko testy. Bateria rozładowywała się dość szybko, nie wiem na ile strzałów starczała.

A zasilanie z baterii ma sens gdy chce się zrobić działko przenośne.
    User removed account
    User removed account  
    Szpanbix
    Level 15  
    To było by super, takie działko na baterie :D
    User removed account
    User removed account  
    Szpanbix
    Level 15  
    Antylopa14 , a jak miałbyś to robić na baterie to jak by to wyglądało, mógłbyś narysować układ? :D
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    Szpanbix
    Level 15  
    No tak. ;) Jestem początkującym i nie jestem pewny czy dobrze mam przerywacz. Co sądzisz o nim? ;)
    User removed account
    User removed account  
    Lukas1994
    Level 2  
    Interesuje mnie jakiej mocy potrzebne jest trafo do zasilania kondensatorów?
    _milcek_
    Level 19  
    Ja bym polecał samowzbudną przetworniczkę na 100kHz zrobioną z zasilacza ATX lub na tl494 przy czym ta druga na rdzeniu od zasilacza ATX 300w przeniesie i będzie bardzo mała. Do zasilania polecam mały akumulator żelowy 12V ok 6-12Ah nawet używki z UPS sie nadadzą. Sam jak skończę kilka projektów to biorę się za coilguna wielocewkowego jak będę miał czas to zrobię schemat jednej cewki z fotobramkami a takich cewek można dać ile się tylko da. Sam schemat jest bardzo prosty i opiera się o V-switch na tyrystorach i fotobramki na elementach SMD po to by fotobramki zmieściły się pod cewką.
    User removed account
    User removed account  
    Szpanbix
    Level 15  
    A jak by wykorzystać lampę błyskową z aparatu, następnie zamiast lampy transformator, potem cewka. Ma to szanse wypalić?
    User removed account
    User removed account  
    Szpanbix
    Level 15  
    Ale żeby nie podłącząć prądu z sieci, tylko żeby jechać z baterii. Nietrzeba było ciągnąć za sobą kabli. Mam jeszcze jedno pytanie jak wyliczyć ilość cewki na lufie?
    Michal_b1
    Level 18  
    Szpanbix wrote:
    A jak by wykorzystać lampę błyskową z aparatu, następnie zamiast lampy transformator, potem cefka. Ma to szanse wypalić?

Po pierwsze to cewka a nie "cefka" :D

Ja właśnie wykorzystałem układ ładowania kondensatora ze starej radzieckiej lampy błyskowej. Przetwornica była dość solidna i miała przyzwoite parametry raczej (docelowo ładowała kond. 1000uF do 300V). Sądzę, że przetworniczki z tanich aparatów też sie nadadzą ale mogą mieć niskie napięcie na wyjściu <200V, wysoką awaryjność i małą moc.
    Szpanbix
    Level 15  
    Możliwe, ale czy miało by to wogóle jakąś szansę żeby ruszyło?
    Michal_b1
    Level 18  
    Szpanbix wrote:
    Mam jeszcze jedno pytanie jak wyliczyć ilość cewki na lufie?

To bardzo trudne pytanie. Wbrew pozorom jest to bardzo skomplikowane zagadnienie. Nie ma takiego wzoru żeby obliczyć najlepsze parametry dla działka magnetycznego (przynajmniej nigdy się z takim nie spotkałem).

Najlepiej eksperymentalnie opracować parametry cewki.
    Szpanbix
    Level 15  
    A jak to ma wyglądać, jaka cewka? ;)

Dodano po 1 [godziny] 13 [minuty]:

Jaki przekrój?
    _milcek_
    Level 19  
    Co do przetwornicy z flasha to polecam stare ruskie lampy błyskowe mają niezłe kondy i ładowanie z napięcia ok. 6V więc akumulator z motoryzacyjnego od motora ok.6Ah i mamy piękną przetwornicę przenośną.
    Szpanbix
    Level 15  
    :) Dzięki.

Dodano po 2 [godziny] 29 [minuty]:

Właśnie wyszedłem z warsztatu i próbowałem to zrobic z baterii 9V. Gwóźdź, który był w lufie tylko wylecial lekko.
    User removed account
    User removed account