Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

mostek prostowniczy- czy można.

blaszczok 22 Apr 2008 22:40 2170 11
 • #1
  blaszczok
  Level 13  
  Witam. Czy mogę połączyć dwa mostki 50Amperowe aby zwiększyć obciążalność prądową. Jeśli tak to proszę o schemat ołączeń. Serdecznie pozdrawiam Michał.
 • #2
  fuutro
  Level 43  
  Możesz połączyć je równolegle tylko może pojawić się problem z dużymi prądami jak się okaże że mostki mają dość różne napięcia przewodzenia - w takim przypadku tylko jeden będzie się męczył. Można by dać po jakimś małym rezystorze wyrównawczym przed połączeniem wyprowadzeń.
 • #4
  marekzi
  Level 38  
  To nic nie da - to taki trick "optyczny".
  Polega na tym, że diody w danym mostku przewodzą rzadziej co poprawie tylko bilans mocy i ciepła (łatwiej je schłodzić) - ale prądy poszczególnych diod wynoszą tyle ile obciążenie.
  To już bezpieczniejsze jest połączenie równoległe mostków - nawet przy mocnej niesymetrii przynajmniej część prądu idzie na jeden mostek co odciąża drugi.
  Nie wolno zapominać, że mostek 50A zbudowany jest z diod 25A - przy takim połączeniu jak w linku - diody pracują z prądem 100A -wiecie chyba że to proszenie sie o kłopoty.
  Wg mnie można zastosować oporniki wyrównawcze co sporo poprawi: na każdym mostku na wyjściu "+" i "-" dać opornik o wartości około R=0,5V:I, gdzie I to prąd mostka (1/2 prądu całkowitego).
  Narysu j sobie schemat 2 mostków z takimi opornikami i przeanalizuj go - zobaczysz, że jest to takie samo działanie jak przy wyrównywaniu opornikami prądów dwóch diod łączonych równolegle.
  Oczywiście to spory kłopot z wykonaniem 4 takich oporników o odpowiedniej mocy, tym bardziej że powinny być one jednakowej wartości. Rozwiązaniem jest sposób, który podał w tamtym linku kolega electronictubes - ale- uwaga- podał nieprawidłową liczbę oporników (tylko 2 szt co wyrównuje prądy tylko w połowie diod).
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  marekzi
  Level 38  
  No rzeczywiście nie zauważyłem, że równocześnie pracują dwie diody z jednego mostka połączone równolegle.
  Ale, kolego WojcikW, mostek to układ hybrydowy a nie scalony!
  A zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim to, że diody użyte do jego budowy są prawie na pewno z jednej serii produkcyjnej i w związku z tym mają bardzo zbliżone napięcie przewodzenia.
  Dodatkową zaletą jest to, że będąc w jednym mostku mają prawie identyczne temperatury.
  Rzeczywiście jest to sprytne rozwiązanie.
 • #7
  elek555
  Level 37  
  Żeby was pogodzić sugeruję zajrzeć przy najbliższej okazji do środka tych mostków i ubawicie sie obaj :)
  Oczywiście że jest to hybryda i do tego już wielostrukturowo-równoległa :) w dodatku wypełniona żywicą - a więc tyle warta ile radiatora sie do niej przykręci!
 • #8
  User removed account
  User removed account  
 • #9
  elek555
  Level 37  
  WojcikW wrote:
  elek555 wrote:
  Żeby was pogodzić sugeruję zajrzeć przy najbliższej okazji do środka tych mostków i ubawicie sie obaj :)
  Oczywiście że jest to hybryda i do tego już wielostrukturowo-równoległa :) w dodatku wypełniona żywicą - a więc tyle warta ile radiatora sie do niej przykręci!
  Nie bardzo rozumiem, to są mostki 50A nie wymagające radiatora? A jak powinien wyglądać wartościowy mostek? Powinien być wypełniony masą perłową? Wyjaśnię, układy scalone są:
  - monolityczne
  - hybrydowe
  więc pisanie, że to nie układ scalony tylko hybryda nie ma sensu.


  drogi WojcikW- wyczuwam u ciebie jakieś napięcie i negatywne nastawienie które najwyraźniej powoduje że odczytujesz więcej niż jest napisane -co łatwo skorygować przez powtórne czytanie :) i myślenie przed pisaniem. Wycieczki personalne do marekzi są też niezbyt eleganckie. W rzeczywistości (tak jak napisałem) mostek posiada już wewnątrz wiele struktur diodowych smd, połączonych właśnie równolegle w cztery duże diody mostka Graetza. Nie jest to naprawdę żaden powód do nerwowych tekstów, ani do zmartwień dla diod mostka jeśli podłączą mu jeszcze po kilka równolegle, w postaci drugiego, na wspólnym radiatorze !
 • #10
  User removed account
  User removed account  
 • #11
  elek555
  Level 37  
  Czy wprowadzam w błąd że jest dodatkowo żywica czy że parametry uzyska z właściwym radiatorem? :) -chyba już pora byś nie gryzł na oślep lecz dojrzał że Cię poparłem i dodatkowo zaznaczyłem podstawowy i najczęstszy błąd popełniany przez użytkowników- montaż mostków mocy bez radiatorów. Wiara w napis np. 50A jest tak silna że wielu przewiduje poprawną i bezpieczną pracę na 10A bez radiatora. Jest to przyczyną ich uszkodzeń. Żywica na tyle utrudnia szybkie odprowadzanie ciepła że po uszkodzeniu pojedynczej struktury destrukcja całości przebiega lawinowo. Diody w metalowych miedzianych obudowach są dużo odporniejsze na gwałtowne wzrosty prądu.
 • #12
  marekzi
  Level 38  
  Potwierdza sie stara prawda, że człowiek uczy sie całe życie - myślałem, że układ scalony hybrydowy to "coś" wg definicji
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Uk%C5%82ad_scalony
  zaś pisząc "hybryda" (gwara elektroniczna) miałem na myśli mostek właśnie.
  Bo jakoś nie mogę sobie wyobrazić prądów 50A płynących przez ścieżki napylane w układzie scalonym hybrydowym.
  Myślałem że mostek to "prawie" układ scalony hybrydowy ( a to różnica) - ale pewnie kolega Wójcikw mnie naprostuje.