Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poszukuję programu rejestrującego temperaturę...

jajko 23 Kwi 2008 01:39 1074 5
  • #1 23 Kwi 2008 01:39
    jajko
    Poziom 10  

Poszukuję programu rejestrującego temperaturę w kilku punktach.
    Może zacznę od początku.
    Niedługo będę miał dostęp do próżniowego kolektora słonecznego i chciałbym go przetestoać.
    Sprawdzić jaka będzie temperatura wody w kolektorze, jaka w zbiorniku a jaka w powietrzu itp.
    Generalnie chciałbym podłączyć do kompa kilka czyjników temperatury i by jakiś program zczytywał te wartości powiedzmy co 15 minut przez 24h/dobę.
    Może ktoś zna takowy program, może są jakieś karty rozszerzeń?

Będę wdzięczny za pomoc.

• Fibaro
  • #2 23 Kwi 2008 01:59
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Niech kolega nie zaczyna od programu, lecz od czujników pomiarowych, ewentualnych przetworników i sposobu podłączenia tych pomiarów do komputera. Nie znam układu przestrzennego obiektu, ale sądzę, że odległość od kolektora do komputera bedzie co najmniej rzędu kilkudziesięciu metrów, zatem układ powinien składać się z czujników podłączonych do układu przetwornika a/c z wyjściem na łącze RS422 oraz konwertera RS422/RS232C lub karty interface'u RS422 w komputerze.
    Jako przykład:
    http://www.elmark.com.pl/products/advantech/produkt.php?produkt=1171
    http://www.elmark.com.pl/products/advantech/produkt.php?produkt=1050

• Fibaro
  • #3 23 Kwi 2008 07:18
    kamil2993
    Poziom 21  

[...] a jak już będziesz miał czujniki do HWMonitor :D

• #4 23 Kwi 2008 09:59
    jajko
    Poziom 10  

Myślałem że wystarczy podłączyć powiedzmy czujnik tmperatury np. PT100 pod odpowiednie piny COMa i że są jakieś już programy które odczytać mogą zmiany powiedzmy rezystancji i zapisać do pliku.

Pogrzebałem trochę w necie od wczoraj i widzę ze jest kilka rejestratorów tylko ich cena trochę nie oplacalna i chyba sprawdzanie optyczne teperatur w kilku miejscach i spisywanie powiedzmy co pół godziny i tak się opłaci.
    Myślałem tylko że da się zamiast człowieka zatrudnić do tego maszynkę
    :D
    ... a może można gdzieś coś takiego pożyczyć na dwa tygodnie :?: ...

• Fibaro
  • #5 23 Kwi 2008 10:20
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

jajko napisał:
    Myślałem że wystarczy podłączyć powiedzmy czujnik tmperatury np. PT100 pod odpowiednie piny COMa

Niskopoziomowy sygnał analogowy przyłączyć do wysokopoziomowego portu cyfrowego? Bez obrazy, ale najwyraźniej kolega nie ma pojęcia o elektronice i pomiarach. Już prędzej może kolega pomyśleć o wykorzystaniu portu joysticka karty dźwiękowej (jeżeli kolega takową posiada), gdzie są cztery 8-bitowe przetworniki analogowo-cyfrowe. Ale bez układu przetwarzania i kondycjonowania sygnału pomiarowego się nie obejdzie.

• #6 23 Kwi 2008 12:28
    jajko
    Poziom 10  

jeśli chodzi o elektronikę i pomiary to nie jest tak źle. nie mam pojęcia o "wymaganiach" sygnałów na poszczególne porty w kompie i dlatego pytam. Chciałbym coś się dowiedzieć więcejniż wiem. :idea:

... i juz coś wiem więcej... ...Niskopoziomowy sygnał analogowy przyłączyć do wysokopoziomowego portu cyfrowego?...

oby tak dalej[/i]

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson