Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Single Ended na EL84

insectteam 23 Kwi 2008 11:47 3818 4
 • Witam Wszystkich !

  Chciałem się dziś pochwalić moim wzmacniaczem wykonanym na lampach EL84 ( a dokładnie ich radzieckich odpowiednikach ) - całość projektu została wykonana w oparciu o wzmacniacz ze strony Audioton z pewnymi modyfikacjami.

  Wzmacniacz "wyciąga" jakieś 4,5W mocy i gra na prawdę świetnie ( jak do mojego mieszkanka wystarcza zupełnie - na szczęście nie jestem maniakiem włączania na full muzyki którą lubię ;) )

  Nie ma problemu z przydźwiękiem z sieci - tu celowo starałem się odseparować trafa głośnikowe od zasilającego umieszczając je wewnątrz obudowy a zasilające na zewnątrz. Pasmo przenoszenia choć od dołu nie za duże ( ok.65hz bez zbytnich zniekształceń - sprawdzanie oscyloskopem ) to wystarczająco dobre by delektować się muzyką.

  A oto i fotki ( gałka potka została co fakt już wymieniona na toczoną z aluminium - na pewno dużo ładniejsza od tej starej na fotkach )

  ... to co w środku siedzi ...
  Single Ended na EL84

  ... trafo zasilające i obudowa...

  Single Ended na EL84

  ... rozmieszczenie traf głośnikowych w środku ...

  Single Ended na EL84

  ... efekt końcowy w czterech odsłonach ...
  Single Ended na EL84

  Single Ended na EL84

  Single Ended na EL84

  Single Ended na EL84


  Fajne!
 • #2 23 Kwi 2008 13:47
  Vitu
  Poziom 20  

  Na lampowcach sie nie znam , nigdy nawet nie słyszałem żadnego ale chce pochwalić estetykę i wygląd tego cacka ; ) świetnie sie prezentuje.

 • #3 23 Kwi 2008 21:59
  airnox
  Poziom 24  

  Jaką lampkę masz w preampie? Z napisów wnioskuję, że firmy RFT, ale nic więcej nie da rady odczytać... Generalnie ok, jakie modyfikacje wprowadziłeś do schematu audiotonu?

  Pozdrowienia
  Airnox

 • #4 24 Kwi 2008 21:39
  insectteam
  Poziom 11  

  już szybciutko odpowiadam na pytania :

  - w preampie jest wrzucona ECC85 - miałem ich kilka więc aby obniżyć koszty wolałem ją wykorzystać - po obliczeniach okazało się że z dużym powodzeniem ( co i w praktyce też się sprawdziło )

  - co do przeróbek to pierwsza jest powyżej - dostosowanie płytki i elementów dodatkowych do lamy Ecc85 ( zmiany co fakt niewielkie ), te inne modyfikacje projektu ze strony audiotonu dotyczą przede wszystkim jakości dźwięku , tak więc praktycznie 60% elementów zostało zoptymalizowanych pod względem wartości aby uzyskać jak najlepszą jakość ( kosztem oczywiście mocy ) no i trafa które są widoczne na zdjęciu - z czasem wymienię je na lepsze - nie miałem chwilowo kaski na porządne więc wsadziłem TG5 ale docelowo chcę o lepszym paśmie przenoszenia ( od dołu przede wszystkim ).

  Dodatkowo magiczne oko - z tym że jest to układ który pobiera sygnał nie z układu wzmacniacza tylko bezpośrednio z wejścia sygnału - schemacik i płytkę mogę wrzucić na forum jak wrócę do chatki.

  Co do fotek też nie ma problemu - również wrzucę po powrocie.

  Pozdrawiam
  Daniel

 • #5 19 Maj 2008 20:52
  Piotrek1970
  Poziom 16  

  A może załóżmy jakiś oddzielny wątek dla tej konstrukcji, zrobiłem ten sam wzmacniacz z transformatorami TG2,5-1-666 i E88CC jako pierwszej lampy ze względu na ekran wewnętrzny. Całość powoli się finalizuje- czekam na płytkę symetryzatora 2*3,15V wraz z układem opóźnionego załączania napięcia anodowego i wymienię "pająki lutowane na kolanie". Wzmacniacz gra z Usherami S-520 i to naprawdę nieźle. Obudowa w wersji pierwszej nadaje się do pokazania i nie drażni nawet mojej żony, ale to nie to co ja chcę osiągnąć. Trafa też kiedyś wymienię, chyba ;-)

 
Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson