Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

stabilizacja na diodzie Zenera

23 Kwi 2008 12:58 4850 14
  • Poziom 9  
    Witam panowie mam takie zadanie na pewno dla wielu z tego forum banalne, ale dla mnie to "mission impossible".
    stabilizacja na diodzie Zenera
    muszę policzyć Rs .Z góry dziękować za pomoc albo celne i cenne naprowadzenie na właściwy tor:)

[W pierwszej kolejności oblicz skrajne napięcia zasilania i odpowiedz sobie jaki prąd płynie przez Rs i co ma on wspólnego z prądem Iz. Proszę uzupełnić o próbę rozwiązania. Regulamin, punkt 16. Mariusz Ch.]
  • Poziom 9  
    Używałem i znalazłem tą stronę. Problem w tym, że te przykłady są dla konkretnego napięcia a ja mam tylko info, że u mnie jest 2* większe od zenera. Dodam, że uzmin wynosi 15,3V a uzmax 19v czy mam obliczenia wykonać dla tych 2 napięć, czy mają to być napięcia na diodzie, a więc wejściowe będzie odpowiednio 30,6 i 38?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Skąd znasz napięcie stabilizowane diody Zenera? W przedstawionej treści nic o tym nie ma.

Pzdr.
  • Poziom 9  
    Witam Umin znam z charakterystyki prądowo-napięciowej diody którą robiłem na laborce a max podał nam wykładowca i dla tej konkretnej mam zrobic to zadanie własnie pozdro
  • Poziom 40  
    ja tak sobie rozpisałem prądy i dla Izmax=90mA wychodzi mi ze Rs=1300+0,18/U a dla Izmin=1,2mA wychodzi Rs=1300+0,0024/U. Tak z prawa Kirchhoffa mi wyszło, zatem Rs powinno być bliskie rezystancji obciążenia co zresztą jest logiczne. Skoro połowa napięcia ma się odłożyć na rezystorze Rs a prąd diody zenera jest bardzo mały to musi tak być.
  • Poziom 9  
    Mógłbys mi podać jak rozpisałeś te prądy może by mnie to naprowadziło na sposób jak to sie oblicza bo narazie to nic z tego nie rozumie ;)
  • Poziom 38  
    W zadaniu masz wszystkie potrzebne dane. Te wartości Uzmin i Uzmax - to skąd? - i dlaczego Uz się zmienia? - przecież jednym z założeń zadania (domyślnych) jest niezmienność napięcia Uz.
    Użyj podpowiedzi w kolorze czerwonym.
    Od siebie dodam, że powinieneś zapisać Uwe jako sumy napięć Urs i Uz dla dwóch sytuacji - Uwemin (wtedy Iz=min) i Uwemax (Iz=max). Otrzymasz układ równań= szkoła podstawowa.
    Tak więc wartość Uz nie jest Ci do obliczeń potrzebna - obliczysz ją jak i Rs.
    Tylko coś mi się te dane nie podobają, a nie mam czasu liczyć....
  • Poziom 9  
    Wydaje mi się ze ja to źle odwbrałem teraz znalazłem w internecie ze Uzenera to moje Umin czyli napięcie przy którym dioda zaczyna stabilizowac tak wiec moje napiecie wejsciowe bedzie poprostu 30,4V i dalej to już z górki czy teraz mam racje czy jeszcze czegos niewiem;)
  • Poziom 38  
    To w końcu wiesz jaki masz temat zadania, czy nie?
    Dane w temacie zadania podanym w tytułowym poście są poprawne i kompletne?
    Bo, jeszcze raz podkreślam, - wg tych danych wartość Uz nie jest Ci do niczego potrzebna - obliczając Rs obliczysz "po drodze" również Uz.
    Mam wątpliwości co do tych danych - licząc tak na szybko - zmiana Uwe o 20% powoduje zmianę Iz o 89mA - wyjdą dziwne wyniki (wysokie Uz).
  • Poziom 9  
    A mógłbys napisac mi ten układ równań wiem ze to nie forum które robi za kogos zadania ale ja nie mam pojecia o elektronice
  • Poziom 38  
    To co robisz w tej szkole?
    My tu możemy dać wędkę - rybę złów sobie sam.
  • Poziom 9  
    oki panowie doszedłem do takich wyników
    napięcie na diodzie by zaczeła stabilizować musi byc 15.2 tak wiec takie same bedzie na Robc z tego mi wyszedł Iobc =15.2/1300=11.69mA
    następnie ze wzoru Rs=(2*15,2-15,2)/(0.1169+0.012)=1179
    następnie dla maksmalnego napięcia na diodzie czyli 19V wychodzi Iobc=14.62 mA
    tak wiec Rs=19/(0.01462+0.09)=181.61

czy ma to jakis sens a jesli tak to która rezystancja jest ta własciwa
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Bez sensu - choćby dlatego, że pomyliłeś jednostki (11,69mA to nie 0,1169A, 1,2mA to nie 0,012A.
    I co to za dioda zenera, której napięcie zmienia się od 15,2V do 19V?
    Zresztą, dane w zadaniu też podano nie lepsze - co to za dioda zenera, która potrafi stabilizować w zakresie prądu 1,2mA-90mA? - jeszcze takiej nie widziałem. Ale rozumiem, że nauczyciel wymyśla dziwne dane bo musi każdemu uczniowi zadać co innego.
    Załóż napięcie diody zenera STAŁE=niezmienne=const.
    Uwe=Urs+Udz
    Urs=Rs(Idz+Iobc)
    Za Uwe podstaw co masz w danych, ale napisz to dwa razy (dwa równania)- dla Uwe=min i dla Uwe=max. W każdym tym przypadku zmienia się prąd Idz - masz dane.
    Układ 2 równań potrafisz rozwiązać.
    Wyliczysz Rs, przy okazji Udz - ciekawe wyniki dostaniesz - ja już wiem. To wina głupio wymyślonych danych do zadania.
  • Poziom 9  
    marekzi dzieki wielkie masz racje zrobiłem bład przy zamianie brak zera dzieki poza tym naprowadziłes mnie na rozwiązanie juz jarze punkciki za pomoc a wykładowca z lenistwa dał wszystkim Izmax takie same chociarz inne mielismy diody wiec dlatego takie wyniki