Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Na jakim głośniku zrobić suba do muzyki?

sot89 23 Apr 2008 15:00 2512 27
    sot89
    Level 11  
    Witam!
    Jak w temacie... chce zbudowac suba głównie do muzyki (house,R&B,electro house itp.) i sporadycznie do kina... lecz nie mam pojęcia na jakim głośniku! prosiłbym o jakieś cenne rady!!!!! na innych forach tylko mącili mi w glowie... jeden mówił że nie, drugi że tak... aż w końcu skończylo sie na sprzęcie dla audiofilów powyzej 1000zł... ehh... wiec prosze o konkrety!
    - wzmachol jaki posiadam to 120W RMS przy 4Ω!!!
    - cena na głośnik 200/250zł
    zależaloby mi na sporej efektywności (myśle że z 90dB w zwyż)... możliwie jak najwyższej i żeby zchodził noo dosyć nisko gdyż muzyka wspomniana wyżej jest w tych niższych pasmach grywana....

Z góry dzięki za konkretne wypowiedzi!!! ;)
    User removed account
    User removed account  
    sawik2222
    Level 15  
    GDN 30-120, Niie wiem za ile, lecz jest bardzo dobry. Weź go pod uwagę.
    kimofranek
    Level 16  
    sot89 wrote:
    milo.jan wrote:
    w tej cenie zmieścisz sie w STX kosztuje 198 zł. http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=3&vSubPage=550&vItemDB=itemdb

fajnie ale ja mam wzmachol 120W wiec to jest za duży głośnik!
    myslalem nad:
    stx GDN-30-200-4-AE
    magnatem MWS 260 CP 4120 IG - 4om 120 W RM

co sie bardziej do muzyki nada?

Kolego, moc nie ma tutaj nic do rzeczy, to jak ci będzie głośno grało zależy od sprawności głośnika a podany STX GDN-38-550-4-AE ma prawie 97db a twój proponowany stx GDN-30-200-4-AE niestety tylko 92db, uwierz mi to duża różnica(teoretycznie to prawie nawet 4 razy ciszej przy takiej samej dostarczonej mocy)

Co do wad konstrukcyjnych to proponuję się rozejrzeć w temacie, gdyż nie jest to już słynny gdn38/300 lecz jego następca.
    Pawel S.
    Level 39  
    kimofranek, a znasz takie pojecie jak kontrola? wyglada na to ze nie skoro polecas 15" estradowy glosnik do domu do suba pod 120W :lol:

niestety prawda jest taka ze glosnik przy takiej mocy niemoze byc ani za mocny ani za duzy, bo inaczej wzmacniacz nie poradzi sobie z jego napedzeniem

w/w tonsil bylby jeszcze dobry gdyby byl 4ohmowy

tak wiec polecam MDS08 do muzyki lub GDN 27-150-4 sc jezeli wolisz wolnijesze bity
    dobry by tutaj tez byl mivoc XAW210 ale jego trudno zdobyc
    o wiekszych glosnikach nawet niemacie co marzyc - no chyba ze ma ok 100W
    sot89
    Level 11  
    a ten gdn 27/150/4 sc nie bedzie mulil za bardzo? tez wlasnie o nim myslałem... ale ten magnat też mnie jakoś ciągnie... hmmm...
    a co do tego stxa to jaka obudowa bedzie do niego najlepsza, ile L??
    Pawel S.
    Level 39  
    wlasnie ten STX w obudowie 45 litrow jest dorby do kina
    ale mysle ze w ok 35 litrach powinien juz akceptowalnie zagrac
    kimofranek
    Level 16  
    Pawel S. wrote:
    kimofranek, a znasz takie pojecie jak kontrola? wyglada na to ze nie skoro polecas 15" estradowy glosnik do domu do suba pod 120W :lol:

niestety prawda jest taka ze glosnik przy takiej mocy niemoze byc ani za mocny ani za duzy, bo inaczej wzmacniacz nie poradzi sobie z jego napedzeniem

w/w tonsil bylby jeszcze dobry gdyby byl 4ohmowy

tak wiec polecam MDS08 do muzyki lub GDN 27-150-4 sc jezeli wolisz wolnijesze bity
    dobry by tutaj tez byl mivoc XAW210 ale jego trudno zdobyc
    o wiekszych glosnikach nawet niemacie co marzyc - no chyba ze ma ok 100W

Mnie z kolei ciekawi czy kolega zna takie pojęcie jak sprawność?, bo to jest główna wartość którą należy się kierować mając słaby wzmacniacz i chcąc osiągnąć jak najwięcej.
    Według ciebie to co to jest ta "kontrola" ? bo skoro przesterowywujesz wzmacniacz na dużo za mocnym głośniku to nie ma się co dziwić, że masz o tym tak nikłe pojęcie, i mówisz, że jest to wina "kontroli".

Pisząc poprzedniego posta chciałem zauważyć, że niezależnie od mocy głośnika 200W czy 500W, przy 120 watach wzmacniacza uzyskamy większe natężenie na bardziej sprawnym głośniku i nie ma tutaj mowy o braku kontroli z powodu średnicy głośnika czy za dużej mocy(jeśli oczywiście wzmacniacz pracuje w warunkach znamionowych), ponieważ wzmacniacza nie obchodzi jaki podepniesz do niego głośnik, jego interesuje tylko współczynnik Bl który to wpływa na tłumienie drgań własnych głośnika oraz opór, który to wyznacza możliwą do uzyskania moc(elektryczną).

Ciekawi mnie jeszcze po czym sądzisz, że głośnik jest estradowy lub domowy? Pewnie sugerujesz się wyglądem górnego zawieszenia, a niestety to tutaj nie ma nic do rzeczy, bo cóż za problem zrobić estradowy głośnik z piankowym zawieszeniem, z wielką średnicą membrany, dużą masą drgającą i z qts<0.3 ? Według mnie żaden, wystarczy by dolne zawieszenie miało odpowiednią podatność bo ono tutaj jest najważniejsze.

Podobnie ma się sprawa z głośnikami na płóciennym zawieszeniu nazywanych "estradowymi" a fruwającymi jak stara szmata na wietrze.

Widać więc, że wygląd zawieszenia jest to mało obiektywny parametr do określania zastosowania głośnika

Jeśli nadal nie przekonałem cię o możliwym domowym wykorzystaniu tego głośnika proponuję spojrzeć na taki parametr jak rezonans własny głośnika, w tym wypadku jest to 33Hz, czyż nie jest to optymalna wartość
    jeśli zależy nam na zejściu? Proponuję się nad tym głębiej zastanowić.
    sot89
    Level 11  
    I znowu zaczynają sie głupie kłótnie... który z was jest madrzejszy... :|

ja chce sie tylko dziewiedzieć jaki głośnik bedzie najlepszy i w jakiej obudowie??? tylko tego oczekiwałem zakładajac na tym forum temat... ehh...

:cry::cry::cry::cry:
    aha... na marginesie dodam, że chciałbym dość odczówalny... dyskotekowy BASS!!! ale to takie tylko mam marzenie;P
    Pawel S.
    Level 39  
    sot89, niezrobie ci tego i odpuszcze...
    ale zaufaj doswiadczeniu - glosnik 8" (max 10" ale slaby) i moc niewieksza niz to co masz
    patrz opcje wyzej - ktory pasuje?

Quote:
    na marginesie dodam, że chciałbym dość odczówalny... dyskotekowy BASS!!! ale to takie tylko mam marzenie;P
    strojenie suba na 60-70Hz i masz podobny efekt. ale to sie znudzi szybko
    sot89
    Level 11  
    Pawel S. , Czyli mowisz że ten stx gdn 27/150/4 SC by spasowal na moje oczekiwania w obudowie 35-40L??
    Pawel S.
    Level 39  
    niewiem jakie masz doswiadczenie i co ci sie podoba a co nie.
    ja takiego suba bym nie zbudowal... wogole jakos narazie niewidze potrzeby budowania suba...
    ale ten glosnik to jest najwiekszy jaki mozesz podpiac pod ten wzmacniacz
    sot89
    Level 11  
    Pawel S. wrote:
    niewiem jakie masz doswiadczenie i co ci sie podoba a co nie.
    ja takiego suba bym nie zbudowal... wogole jakos narazie niewidze potrzeby budowania suba...
    ale ten glosnik to jest najwiekszy jaki mozesz podpiac pod ten wzmacniacz

Nooo... doświadczenia nie mam żadnego... póki co polegałem na gotowych konstrukcjach... i jeszcze sie na nich nie przejechałem... chciałbym coś w końcu sam stworzyć i być z tego dumny!;) dlatego wole zapytać doświadczonych by nie iść w ciemno!
    Pawel S.
    Level 39  
    skoro niemasz doswiadczenia to mysle ze ten STX bedzie sie nadawal.
    jak dla mnie jest troche za monotonny ale juz troche wiecej slyszalem.
    najanszego suba bym zrobil ma MDS08 lub mivoc XAW 210 ale mozesz miec problemy ze zdobyciem tych glosnikow...
    sot89
    Level 11  
    Pawel S. wrote:
    skoro niemasz doswiadczenia to mysle ze ten STX bedzie sie nadawal.
    jak dla mnie jest troche za monotonny ale juz troche wiecej slyszalem.
    najanszego suba bym zrobil ma MDS08 lub mivoc XAW 210 ale mozesz miec problemy ze zdobyciem tych glosnikow...

noo już mi na innych forach polecali tego MDS08 ale nikaj go nie widać... :(
    Pawel S.
    Level 39  
    no to zdecyduj sie co bardziej chcesz. ilosc i suba nadajacego sie do kina czy jakosc i suba za szybkiego do kina?
    bo moge dac namiar na MDSa...
    sot89
    Level 11  
    Pawel S. wrote:
    no to zdecyduj sie co bardziej chcesz. ilosc i suba nadajacego sie do kina czy jakosc i suba za szybkiego do kina?
    bo moge dac namiar na MDSa...

Ja chce dobrego basu przy muzyce którą wymieniłem wyżej...
    User removed account
    User removed account  
    Pawel S.
    Level 39  
    sot89, niewiem czego tak naprawde chcesz... ale bierz STXa - jest tanszy i bedzie "wiecej" basu wiec moze ci sie spodoba
    sot89
    Level 11  
    Antylopa14 , chce zeby to poprostu grało dobrze w muzyce! nie znam sie na tym!

Pawel S. , I chyba tak właśnie zrobie ten STX jest mi chyba najbliższy i najbardziej osiągalny! ;) czyli mowisz 35L obudowa a strojenie na ile?? 30Hz?? wiecej... mniej?? do muzyki klubowej przede wszystkim!
    Pawel S.
    Level 39  
    hehe nawet w 45 litrach bym takiego strojenia nie dal :lol:
    daj 40Hz - min 35
    sot89
    Level 11  
    Pawel S. , DZIĘKI!!! nareszcie konkretnie mi ktoś poradził!!!:D:D:D:D:D
    Po niedzieli zamawiam głośnik i buduje dziada ;) hehe
    Napisze potem jak wrażenia ;) hehe

Pozdrawiam ;):D:D:D:D
    sot89
    Level 11  
    Mam jeszcze jedno małe pytanko... w WinIsd w średnicy BR mam wpisać średnice wewnętrzną czy zewnętrzną tunelu?? bo wsumie nie wiem... ;)
    i jaka jest dopuszczalna największa prędkość powietrza w BR??? :D:D:D

hehe:D:D
    Pawel S.
    Level 39  
    wpisujesz mniejsza srednice tunelu w srodku obudowy
    a jaka predkosc to niewiem bo uzywam starszej wersji programu...
    sot89
    Level 11  
    Pawel S. wrote:
    wpisujesz mniejsza srednice tunelu w srodku obudowy
    a jaka predkosc to niewiem bo uzywam starszej wersji programu...

ok to pasuje... a czy BR może być z tyłu obudowy?

i zastanawia mnie jeśli BR miałby być z tyłu to czy moglby przechodzić przez komore wzmacniacza czy musi być caly schowany w komorze z której ma powietrze uchodzić???

poniżej jest moj pomysł... dobre to będzie??