Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tensometr z wagi łazienkowej - pytanie o podłączenie

23 Kwi 2008 15:51 11129 16
  • Użytkownik usunął konto  
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 27  
    Czym mierzysz sygnał z mostka? Na wyjściu mostka tensometrycznego nie spodziewaj się sygnału jednego wolta są tam zaledwie dziesiątki miliwoltów :)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 28  
    Napięcie po przekątnej mostka ma być w okolicach połowy zasilania, a różnica pomiędzy obiema gałązkami powinna być rzędu pojedynczych miliwoltów. Do zrobienia wagi potrzebujesz jeszcze taki układek jak wzmacniacz różnicowy (schemat w podręcznikach elektroniki, jeden opamp i cztery rezystory).

pzdr
  • Poziom 20  
    Moim zdaniem ten układ trzeba wpiąć w mostek. To nie jest układ jak inne scalone czujniki gdzie mamy prostą sprawę plus, minus i sygnał.
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 9  
    Przepraszam z góry za odkopywanie starego tematu, ale natknąłem się na niego szukając odpowiedzi na moje pytanie i wydaje mi się że nie ma sensu zakładać nowego skoro ten problem nie został rozwiązany. Wyjąłem belki z naklejonymi tensometrami(podobnej do tej z tego tematu) i wystają z niego właśnie 3 przewody. Na początku myślałem że to może dwa tensometry z jedną wspólnym wyjściem(chociaż to nie ma sensu jeżeli są przyklejone po tej samej stronie ?) ale jak naciskam na belkę to rezystancja miedzy tymi przewodami się nie zmienia. Ktoś może ma pomysł co tam się dzieje w środku pod klejem na belce albo jak mierzyć zmiany nacisku ?
  • Poziom 9  
    Korzystam z takich przetworników, ale z 4 połączonych. Wystarczy kupić jakąś tanią wagę np. Clatronic za około 40 zł i wszystko jasne. Tensomtry łączy się tak:
    pierwszy z drugim przewody czarne, drugi z trzecim przewody białe, trzeci z czwartym przewody czarne, czwarty z pierwszym przewody białe. Wolne cztery czerwone to mostek. Po przekątnej podłączasz zasilanie i pozostałe przewody to sygnał. Do obsługi wykorzystuję INA125. Przy rezystancji regulacji wzmocnienia w zakresie około 60-130R (wzm. 1000-500) sygnał nie lata aż tak bardzo, Vref 2,5V. Do obsługi mojej wagi wykorzystuję ADC z Atmegi32 ( waga to jeden z elementów ).
  • Poziom 23  
    Andrzej_b17 napisał:
    Tensomtry łączy się tak:
    pierwszy z drugim przewody czarne, drugi z trzecim przewody białe, trzeci z czwartym przewody czarne, czwarty z pierwszym przewody białe. Wolne cztery czerwone to mostek. Po przekątnej podłączasz zasilanie i pozostałe przewody to sygnał.

witam
    Mam podobna wagę, tylko że u mnie czarne i czerwone są podpięte razem a białe to pewnie bedzie zasilanie i wyjscie, ale mam pytanie co co to za tensometry ze mają 3 kable?
    Tak podpięte tensometry podłączasz bezpośrednio do wzmacniacza (vin+,vin-)? Wzmacniacz zasilasz symetrycznie czy nie?

pozdrawiam
    tomek
  • Poziom 14  
    Witam jeden z czujników nacisku mi wariuje wiec chce go odłączyć . Jak odciąłem czerwony przewód z czujnika waga teraz nie działa :) Trzeba to mostkowa ?ciężko mi taki czujnik dostać wiec chciałbym zostawić na trzech
    .Czujnik troszkę się różni wyglądem ale ma 3 przewody jak na na zdjęciach wyżej
  • Poziom 9  
    Dzień dobry.

Spróbowałbym zastąpić czujnik rezystorami. Poza tym, kiedyś szukałem takich czujników i znalazłem tylko w Chinach. :-).
    Bez problemu znajdziesz je w najtańszych wagach łazienkowych, na przykład
    Clatronic 3368, na znanym portalu aukcyjnym za 36,40 zł z dostawą.
  • Poziom 14  
    Andrzej_b17 napisał:
    Dzień dobry.

Spróbowałbym zastąpić czujnik rezystorami. Poza tym, kiedyś szukałem takich czujników i znalazłem tylko w Chinach. :-).
    Bez problemu znajdziesz je w najtańszych wagach łazienkowych, na przykład
    Clatronic 3368, na znanym portalu aukcyjnym za 36,40 zł z dostawą.

30 - 40 zł to mam nowa wagę odpada . Rezystorami ? jakim i jak go wlutować w 3 przewody ?
  • Poziom 9  
    Celowo użyłem liczby mnogiej pisząc o rezystorach, przecież masz więcej niż dwa przewody.
    Nie wiem jak są podłączone przewody w twojej wadze. Sprawdź rezystancję w dobrym przetworniku między przewodem stanowiącym wejście lub wyjście mostka oraz każdym z pozostałych dwóch przewodów.
    Moim zdaniem waga będzie działać marnie, bo przecież sygnał z mostka ( różnica napięć w mV ) zależy od zmian rezystancji tensometrów pod obciążeniem.
  • Poziom 14  
    czerwony +Vcc
    niebieski 0V
    biały sygnał
    Pzdr
  • Poziom 7  
    @Andrzej_b17
    Czy możesz podesłać schemacik z podłączeniem tych tensometrów pod INA125 ?
    Potrzebuję badać nacisk siłownika i w momencie osiągnięcia np nacisku 160 kg odpuszczać.

Dodano po 7 [minuty]:

Andrzej_b17 napisał:
    Korzystam z takich przetworników, ale z 4 połączonych. Wystarczy kupić jakąś tanią wagę np. Clatronic za około 40 zł i wszystko jasne. Tensomtry łączy się tak:
    pierwszy z drugim przewody czarne, drugi z trzecim przewody białe, trzeci z czwartym przewody czarne, czwarty z pierwszym przewody białe. Wolne cztery czerwone to mostek. Po przekątnej podłączasz zasilanie i pozostałe przewody to sygnał. Do obsługi wykorzystuję INA125. Przy rezystancji regulacji wzmocnienia w zakresie około 60-130R (wzm. 1000-500) sygnał nie lata aż tak bardzo, Vref 2,5V. Do obsługi mojej wagi wykorzystuję ADC z Atmegi32 ( waga to jeden z elementów ).

Buduję układ na bazie Arduino kontrolujący nacisk siłownika pneumatycznego naciskającego na powierzchnię. W zależności od ustawienia 100 kg / 160 kg / itd. do 200 kg siłownik się cofa. I tak w kółko :)
  • Poziom 2  
    Witam.

Odświeżę temat. Chciałbym zapytać właśnie o typowy czujnik tensometryczny z wagi łazienkowej. Potrzebuję wykorzystać tylko jeden czujnik wraz z całą resztą znajdującą się w wadze (płytka z wyświetlaczem i podłączeniem baterii). Pytanie, czy jeżeli wymontuje taki układ z wagi i pozbędę się 3 czujników (wylutuje / utnę), to czy pozostały 1 będzie działał? Wydaje mi się, że mogą być problemy z napięciem/opporem na czujniku i nie będzie to działać, ale generalnie jestem zielony w elektronice i wolę zapytać tutaj. 4 czujniki w wadze zasilane są baterią 3V ale ponoć wytrzymują też 9V (mają wtedy większą czułość).

Z góry dziękuje za odpowiedzi.
  • Poziom 7  
    Jak @Andrzej_b17 napisał wcześniej takie tensometry działają w mostku. Aby poprawnie działał jeden należy wpiąć 3 rezystory w mostek.
  • Poziom 2  
    dziękuję bardzo. O taką odpowiedź mi chodziło. Z resztą przy pomocy taty dam sobie radę.