Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak dodać sterownik do WinCE 5.0 w Platform Builder?

05 Sep 2013 13:28 5487 3
  • Level 31  
    Postanowiłem pobawić się w budowę systemu WinCE 5.0 za pomocą Platform Builder Evaluation 120-dni. Zainteresował mnie WinCE 5.0 dla platformy x86 czyli zwykłego PC. Przygotowałem świeży system WinXP SP2 w maszynie wirtualnej i zainstalowałem tam Platform Builder wybierając tylko platformę x86. W pakiecie jest kilka gotowych sterowników do różnych popularnych urządzeń np. do karty sieciowej RTL8139, karty dźwiękowej Ensoniq ES1371 itp.
    Tak się składa iż mam akurat komputer z kartą RTL8139. Po dodaniu sterownika RTL i wyłączeniu KITL zbudowałem bez problemu WinCE 5.0 z działającym połączeniem sieciowym. Udało mi się także dodać 2 popularne programy ResInfo i RegEditCE:
    Jak dodać sterownik do WinCE 5.0 w Platform Builder? Jak dodać sterownik do WinCE 5.0 w Platform Builder? Jak dodać sterownik do WinCE 5.0 w Platform Builder?
    Posiadam też komputer z mostkiem południowym VIA8233A - zintegrowany układ dźwiękowy. Znalazłem w internecie sterowniki dźwięku VIA AC''97: uam3059_v2.339_for_ce50.zip. W pakiecie jest instalator który dodaje wszystko automatycznie do Platform Builder''a :-). Po dodaniu budujemy system w ten sposób:
    • Uruchamiamy PB i wybieramy New platform i CEPC: X86
    • Wybieramy szablon Internet Appliance
    • W oknie Appclications & Media zaznaczamy Windows Media Player - potrzebny do odtwarzania plików MP3
    • Dodajemy sterowniki RTL8139 i VIA Audio
    • Wyłączamy KITL aby nie było problemów z siecią i drugiego połączenia sieciowego VMINI1.
      Odznaczamy opcję: Enable KITL (no IMGNOKITL=1) w menu Platform -> Settings... -> zakładka Build Options
    • Budujemy system wybierając Sysgen

Wszystko działa, sieć LAN i internet oraz dźwięk. Można słuchać MP3 bez problemu :-)

Można też dodać inne sterowniki audio do tego samego obrazu systemu WinCE. Odpowiedni sterownik zostanie wówczas automatycznie dobrany i wykorzystany w zależności od danej karty dźwiękowej. PB5 zawiera sterowniki do kart zgodnych z SoundBlaster 128 i 16. Sterowniki te można wykorzystać do uruchamiania systemu WinCE w maszynach wirtualnych. VMware potrafi emulować oba modele :-). Domyślnie emuluje SB128 PCI ale można też wymusić emulację SB16 dodając odpowiedni wpis w pliku konfiguracyjnym .vmx maszyny wirtualnej:
    Code:
    sound.virtualDev = "sb16"

Nie sprawdzałem innych wersji VMware ale w Workstation 8 dźwięk jest dostępny tylko w maszynie wirtualnej w wersji hardware 4 lub 5 i gdy zmienimy ustawienie w BIOS''ie - Installed O/S: na Win95. Dźwięk jest idealny przy emulacji SB16 natomiast przy domyślnej emulacji SB128 są jakieś zakłócenia (pyknięcia). MS VirtualPC emuluje SB16 i tam dźwięk też jest idealny - czyściutki :-)
    Sterownik SB128 można dodać w prosty sposób wybierając z katalogu Ensoniq ES1371 (Unified), natomiast sterownika SB16 - Emulator Waveform Audio Device nie da się dodać w taki sposób ponieważ jest dla platformy Emulator: x86. Aby wykorzystać sterownik wavedev.dll w platformie CEPC: x86 trzeba go najpierw zbudować w platformie Emulator: x86 a następnie skopiować do lokalizacji: C:WINCE500PLATFORMCEPCFILES i ręcznie zmodyfikować kilka plików. W pliku C:WINCE500PLATFORMCEPCFILESplatform.reg między IF BSP_NOAUDIO ! - ENDIF BSP_NOAUDIO ! dodać wpis:
    Code:
    [HKEY_LOCAL_MACHINEDriversBuiltInWaveDev]

"Prefix"="WAV"
        "Dll"="wavedev.dll"
        "Index"=dword:1
        "Order"=dword:0
        "Irq"=dword:5
        "SysIntr"=dword:15
        "Dma"=dword:5
        "IoBase"=dword:220
        "Mixer_Master"=dword:0000
        "Mixer_PCM"=dword:0000
        "Mixer_PC_Beep"=dword:0000
        "Mixer_Headphones"=dword:8000
        "Mixer_Mic"=dword:8000
        "Mixer_LineIn"=dword:8000
        "Mixer_CD"=dword:8000
        "Mixer_DVD"=dword:0000
        "Mixer_TV"=dword:8000
        "Mixer_REC_Select"=dword:0000
        "Mixer_REC_Gain"=dword:0F0F
        ; DEVCLASS_MIXER_GUID: this driver supports the mixer API
        "IClass"=multi_sz:"{37168569-61C4-45fd-BD54-9442C7DBA46F}"

; Set SW Mixer rate to 22050 - driver doesn''t handle 44100
    [HKEY_LOCAL_MACHINEAudioSoftwareMixer]
       "SampleRate"=dword:5622

W pliku C:WINCE500PLATFORMCEPCFILESplatform.bib w sekcji MODULES między IF BSP_NOAUDIO ! - ENDIF BSP_NOAUDIO ! dodać wpis:
    Code:
        wavedev.dll         $(_FLATRELEASEDIR)wavedev.dll            NK SH

W ten sposób uzyskamy uniwersalny obraz systemu WinCE 5.0 ze sterownikami dźwięku VIA, SB16 i SB128. W moim przypadku dźwięk jest dostępny gdy uruchomię WinCE x86 w VMware, MS VirtualPC lub na prawdziwym PC z mostkiem południowym VIA :-)
    Warto też zwiększyć alokację pamięci RAM max. do 512MB ale uwaga - jeśli w PC zainstalowanej pamięci jest mniej niż zaalokowanej to WinCE nie uruchomi się! Alokację ustawiamy w pliku C:WINCE500PLATFORMCEPCFILESconfig.bib w sekcji MEMORY np. 128MB:
    Code:
    MEMORY

IF IMGRAM16 !
    IF IMGRAM32 !
    IF IMGRAM64 !
          NK       80220000  009E0000  RAMIMAGE
          RAM      80C00000  07100000  RAM
    ENDIF
    ENDIF
    ENDIF

P.S.Na temat konfiguracji pamięci znalazłem ciekawy plik PDF na stronie producenta Vortex: WinCE_Development_Note.pdf

W szablonie Internet Appliance są też domyślnie sterowniki USB Human Input Device (HID) Class Driver dzięki temu mam WinCE 5.0 na pilota od XBMC :D :D

Link
  • Level 31  
    Może ktoś ma dostęp do starszych wersji Platform Buildera 3.00 lub 2.12. Z tego co się dowiedziałem posiada on sterowniki do karty dźwiękowej ISA SB AWE64 oraz kart graficznych S3 Trio64 i S3 ViRGE - prawdopodobnie pliki: wavedev.dll, Ddi_364.dll i Ddi_s3v.dll

Może ktoś ma urządzenie z systemem WinCE 2.12 lub 3.00 z kartą S3, wówczas plik .dll powinien być w folderze \Windows a ustawienia w rejestrze.
  • Level 31  
    W tabeli sterowniki jakie udało mi się dodać działające w WinCE 5.0:
    TypeDeviceModelVendor DeviceDLL driverSource
    AudioSoltek SL-75DRV4VIA 8253A"1106" "3059"UAM3059.dlluam3059_v2.339_for_ce50.zip
    AudioClayton CVOAT217Intel 82801BA"8086" "2445"ichuam.dllCE5.0_Intel_BSP_2.0.zip
    AudioSB16 (VPC, VMware)CT2940"ISA TBA03B0"wavedev.dllPB 5.0 Emulator: x86
    AudioSB128 (VMware)ES1371"1274" "1371"ensoniq.dllPB 5.0 CEPC: x86
    EthernetRealtekRTL8139"10EC" "8139"rtl8139.dllPB 5.0 CEPC: x86
    EthernetAMD (VMware)pcnet32"1022" "2000"pcntn4m.dllchangedadded-Files.zip
    EthernetIntel (VMware)e1000"8086" "100F"e1000ce5.dlle1000ce5leg.exe
    EthernetIntel (VPC)dc21x4"1011" "0009"dc21x4.dllPB 4.2 CEPC: x86

P.S. Jeśli ktoś chce pobawić się systemem WinCE 5.0 na platformie x86 to zdaje się iż warto zainteresować się płytami głównymi mini-iTX firmy VIA. Nie wiem jak inni producenci ale VIA oferuje pakiet sterowników do swoich płyt głównych dla systemu WinCE 5.0 (nawet do WinCE 6.0) w postaci BSP - Board Support Package do Platform Buildera. Wystarczy zainstalować pakiet i już mamy gotową platformę do zbudowania systemu :-):
    Sterowniki WinCE 4, 5, 6, 7 do płyt głównych VIA: VIA Driver Download Portal
  • Level 31  
    Ponieważ linki w tabeli w moim poprzednim poście już nie działają załączam sterowniki w pliku sterowniki_ce5.zip

P.S. Nie znam się za bardzo na sterownikach PLC i automatyce przemysłowej ale z tego co zrozumiałem firma Beckhoff udostępnia za darmo na swojej stronie FTP obrazy systemów WinCE 7 z oprogramowaniem TwinCAT 3 do zarządzania sterownikami PLC. Podobno działają max 1 dzień (TC Daily Drop) ale jak coś można sobie potestować gotowy obraz WinCE 7 w maszynie wirtualnej MS VirtualPC. W maszynach działa dźwięk i sieć. Link do obrazów znalazłem na tej stronie: Got TwinCAT. Ze strony wynika iż można dodać też sterownik karty sieciowej E1000 aby obraz działał na VMware i VirtualBox.

To tak jako ciekawostka jak działa system WinCE 7 x86 w maszynie wirtualnej: