Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak dodać sterownik do WinCE 5.0 w Platform Builder?

05 Wrz 2013 13:28 5301 3
  • Poziom 30  
    Postanowiłem pobawić się w budowę systemu WinCE 5.0 za pomocą Platform Builder Evaluation 120-dni. Zainteresował mnie WinCE 5.0 dla platformy x86 czyli zwykłego PC. Przygotowałem świeży system WinXP SP2 w maszynie wirtualnej i zainstalowałem tam Platform Builder wybierając tylko platformę x86. W pakiecie jest kilka gotowych sterowników do różnych popularnych urządzeń np. do karty sieciowej RTL8139, karty dźwiękowej Ensoniq ES1371 itp.
    Tak się składa iż mam akurat komputer z kartą RTL8139. Po dodaniu sterownika RTL i wyłączeniu KITL zbudowałem bez problemu WinCE 5.0 z działającym połączeniem sieciowym. Udało mi się także dodać 2 popularne programy ResInfo i RegEditCE:
    Jak dodać sterownik do WinCE 5.0 w Platform Builder? Jak dodać sterownik do WinCE 5.0 w Platform Builder? Jak dodać sterownik do WinCE 5.0 w Platform Builder?
    Posiadam też komputer z mostkiem południowym VIA8233A - zintegrowany układ dźwiękowy. Znalazłem w internecie sterowniki dźwięku VIA AC''97: uam3059_v2.339_for_ce50.zip. W pakiecie jest instalator który dodaje wszystko automatycznie do Platform Builder''a :-). Po dodaniu budujemy system w ten sposób:
    • Uruchamiamy PB i wybieramy New platform i CEPC: X86
    • Wybieramy szablon Internet Appliance
    • W oknie Appclications & Media zaznaczamy Windows Media Player - potrzebny do odtwarzania plików MP3
    • Dodajemy sterowniki RTL8139 i VIA Audio
    • Wyłączamy KITL aby nie było problemów z siecią i drugiego połączenia sieciowego VMINI1.
      Odznaczamy opcję: Enable KITL (no IMGNOKITL=1) w menu Platform -> Settings... -> zakładka Build Options
    • Budujemy system wybierając Sysgen

Wszystko działa, sieć LAN i internet oraz dźwięk. Można słuchać MP3 bez problemu :-)

Można też dodać inne sterowniki audio do tego samego obrazu systemu WinCE. Odpowiedni sterownik zostanie wówczas automatycznie dobrany i wykorzystany w zależności od danej karty dźwiękowej. PB5 zawiera sterowniki do kart zgodnych z SoundBlaster 128 i 16. Sterowniki te można wykorzystać do uruchamiania systemu WinCE w maszynach wirtualnych. VMware potrafi emulować oba modele :-). Domyślnie emuluje SB128 PCI ale można też wymusić emulację SB16 dodając odpowiedni wpis w pliku konfiguracyjnym .vmx maszyny wirtualnej:
    Code:
    sound.virtualDev = "sb16"

Nie sprawdzałem innych wersji VMware ale w Workstation 8 dźwięk jest dostępny tylko w maszynie wirtualnej w wersji hardware 4 lub 5 i gdy zmienimy ustawienie w BIOS''ie - Installed O/S: na Win95. Dźwięk jest idealny przy emulacji SB16 natomiast przy domyślnej emulacji SB128 są jakieś zakłócenia (pyknięcia). MS VirtualPC emuluje SB16 i tam dźwięk też jest idealny - czyściutki :-)
    Sterownik SB128 można dodać w prosty sposób wybierając z katalogu Ensoniq ES1371 (Unified), natomiast sterownika SB16 - Emulator Waveform Audio Device nie da się dodać w taki sposób ponieważ jest dla platformy Emulator: x86. Aby wykorzystać sterownik wavedev.dll w platformie CEPC: x86 trzeba go najpierw zbudować w platformie Emulator: x86 a następnie skopiować do lokalizacji: C:WINCE500PLATFORMCEPCFILES i ręcznie zmodyfikować kilka plików. W pliku C:WINCE500PLATFORMCEPCFILESplatform.reg między IF BSP_NOAUDIO ! - ENDIF BSP_NOAUDIO ! dodać wpis:
    Code:
    [HKEY_LOCAL_MACHINEDriversBuiltInWaveDev]

"Prefix"="WAV"
        "Dll"="wavedev.dll"
        "Index"=dword:1
        "Order"=dword:0
        "Irq"=dword:5
        "SysIntr"=dword:15
        "Dma"=dword:5
        "IoBase"=dword:220
        "Mixer_Master"=dword:0000
        "Mixer_PCM"=dword:0000
        "Mixer_PC_Beep"=dword:0000
        "Mixer_Headphones"=dword:8000
        "Mixer_Mic"=dword:8000
        "Mixer_LineIn"=dword:8000
        "Mixer_CD"=dword:8000
        "Mixer_DVD"=dword:0000
        "Mixer_TV"=dword:8000
        "Mixer_REC_Select"=dword:0000
        "Mixer_REC_Gain"=dword:0F0F
        ; DEVCLASS_MIXER_GUID: this driver supports the mixer API
        "IClass"=multi_sz:"{37168569-61C4-45fd-BD54-9442C7DBA46F}"

; Set SW Mixer rate to 22050 - driver doesn''t handle 44100
    [HKEY_LOCAL_MACHINEAudioSoftwareMixer]
       "SampleRate"=dword:5622

W pliku C:WINCE500PLATFORMCEPCFILESplatform.bib w sekcji MODULES między IF BSP_NOAUDIO ! - ENDIF BSP_NOAUDIO ! dodać wpis:
    Code:
        wavedev.dll         $(_FLATRELEASEDIR)wavedev.dll            NK SH

W ten sposób uzyskamy uniwersalny obraz systemu WinCE 5.0 ze sterownikami dźwięku VIA, SB16 i SB128. W moim przypadku dźwięk jest dostępny gdy uruchomię WinCE x86 w VMware, MS VirtualPC lub na prawdziwym PC z mostkiem południowym VIA :-)
    Warto też zwiększyć alokację pamięci RAM max. do 512MB ale uwaga - jeśli w PC zainstalowanej pamięci jest mniej niż zaalokowanej to WinCE nie uruchomi się! Alokację ustawiamy w pliku C:WINCE500PLATFORMCEPCFILESconfig.bib w sekcji MEMORY np. 128MB:
    Code:
    MEMORY

IF IMGRAM16 !
    IF IMGRAM32 !
    IF IMGRAM64 !
          NK       80220000  009E0000  RAMIMAGE
          RAM      80C00000  07100000  RAM
    ENDIF
    ENDIF
    ENDIF

P.S.Na temat konfiguracji pamięci znalazłem ciekawy plik PDF na stronie producenta Vortex: WinCE_Development_Note.pdf

W szablonie Internet Appliance są też domyślnie sterowniki USB Human Input Device (HID) Class Driver dzięki temu mam WinCE 5.0 na pilota od XBMC :D :D

Link
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Poziom 30  
    Może ktoś ma dostęp do starszych wersji Platform Buildera 3.00 lub 2.12. Z tego co się dowiedziałem posiada on sterowniki do karty dźwiękowej ISA SB AWE64 oraz kart graficznych S3 Trio64 i S3 ViRGE - prawdopodobnie pliki: wavedev.dll, Ddi_364.dll i Ddi_s3v.dll

Może ktoś ma urządzenie z systemem WinCE 2.12 lub 3.00 z kartą S3, wówczas plik .dll powinien być w folderze \Windows a ustawienia w rejestrze.
  • Poziom 30  
    W tabeli sterowniki jakie udało mi się dodać działające w WinCE 5.0:
    TypeDeviceModelVendor DeviceDLL driverSource
    AudioSoltek SL-75DRV4VIA 8253A"1106" "3059"UAM3059.dlluam3059_v2.339_for_ce50.zip
    AudioClayton CVOAT217Intel 82801BA"8086" "2445"ichuam.dllCE5.0_Intel_BSP_2.0.zip
    AudioSB16 (VPC, VMware)CT2940"ISA TBA03B0"wavedev.dllPB 5.0 Emulator: x86
    AudioSB128 (VMware)ES1371"1274" "1371"ensoniq.dllPB 5.0 CEPC: x86
    EthernetRealtekRTL8139"10EC" "8139"rtl8139.dllPB 5.0 CEPC: x86
    EthernetAMD (VMware)pcnet32"1022" "2000"pcntn4m.dllchangedadded-Files.zip
    EthernetIntel (VMware)e1000"8086" "100F"e1000ce5.dlle1000ce5leg.exe
    EthernetIntel (VPC)dc21x4"1011" "0009"dc21x4.dllPB 4.2 CEPC: x86

P.S. Jeśli ktoś chce pobawić się systemem WinCE 5.0 na platformie x86 to zdaje się iż warto zainteresować się płytami głównymi mini-iTX firmy VIA. Nie wiem jak inni producenci ale VIA oferuje pakiet sterowników do swoich płyt głównych dla systemu WinCE 5.0 (nawet do WinCE 6.0) w postaci BSP - Board Support Package do Platform Buildera. Wystarczy zainstalować pakiet i już mamy gotową platformę do zbudowania systemu :-):
    Sterowniki WinCE 4, 5, 6, 7 do płyt głównych VIA: VIA Driver Download Portal
  • Poziom 30  
    Ponieważ linki w tabeli w moim poprzednim poście już nie działają załączam sterowniki w pliku sterowniki_ce5.zip

P.S. Nie znam się za bardzo na sterownikach PLC i automatyce przemysłowej ale z tego co zrozumiałem firma Beckhoff udostępnia za darmo na swojej stronie FTP obrazy systemów WinCE 7 z oprogramowaniem TwinCAT 3 do zarządzania sterownikami PLC. Podobno działają max 1 dzień (TC Daily Drop) ale jak coś można sobie potestować gotowy obraz WinCE 7 w maszynie wirtualnej MS VirtualPC. W maszynach działa dźwięk i sieć. Link do obrazów znalazłem na tej stronie: Got TwinCAT. Ze strony wynika iż można dodać też sterownik karty sieciowej E1000 aby obraz działał na VMware i VirtualBox.

To tak jako ciekawostka jak działa system WinCE 7 x86 w maszynie wirtualnej: